Baza wiedzyKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław Strachocin-Swojczyce-WojnówWybieram kolej

Linia kolejowa nr 292. Udana reaktywacja na wschodzie Wrocławia

Na łamach bazy wiedzy projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu” pisaliśmy już o linii kolejowej nr 292 i-postulacie remontu na trasie Wrocław Sołtysowice – Wrocław Osobowice.

Przykładem miejsca, gdzie kolei pasażerskiej do tej pory w ogóle nie było, jest linia nr 292 Wrocław Sołtysowice – Wrocław Osobowice, która jest istotna dla północnych osiedli miasta. Tworząc przystanki przy ul. Kamieńskiego na Polanowicach i Żmigrodzkiej na Poświętnem, moglibyśmy zatrzymać ruch do miasta z północy Wrocławia. Mieszkańcy i osiedli w mieście i gmin ościennych z północy mogliby poruszać się w szybki sposób w transporcie Wrocławia – mówił Miłosz Cichuta z Akcji Miasto i Towarzystwa Benderowskiego.

Czytaj więcej: Linia kolejowa nr 292 dla ruchu pasażerskiego. Realna szansa na odkorkowanie północy Wrocławia

Linia kolejowa nr 292. Historia renowacji

Tymczasem inna część linii kolejowej nr 292 służy już mieszkańcom.

Linia kolejowa między Sołtysowicami a Jelczem została wybudowana 1912 roku, a zelektryfikowana w latach 1984–1987. W czerwcu 2000 r. PKP zawiesiło ruch pociągów pasażerskich.

W kwietniu 2017 r. tymczasowo przywrócono kursy Kolei Dolnośląskich na trasie Wrocław Główny/Wrocław Nadodrze – Wrocław Wojnów (13 kursów dziennie) po niewielkim remoncie, które kosztował 1 mln zł. – Prace kosztowały 1,1 mln zł. Wymieniliśmy część podkładów, zabudowaliśmy urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dzięki temu podwyższyliśmy prędkość z 20-30 do 60 kilometrów na godzinę – mówił na łamach mediów Zbigniew Gzik, dyrektor zakładu linii kolejowych we Wrocławiu.

Czytaj też: Wniosek o przystanek przy Racławickiej na TOW. Dla Grabiszynka, Krzyków, Borka

Renowacja linii kolejowej Wrocław-Jelcz

Umowa na remont została podpisana w 2018 r. z firmą ETF Polska.

W trakcie modernizacji wyremontowane zostały cztery stacje (Wrocław Sołtysowice, Wrocław Kowale, Wrocław Swojczyce, Wrocław Wojnów) i wybudowano trzy przystanki we Wrocławiu (Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin oraz Wrocław Wojnów Wschodni, dawniej nazywany Wrocław Łany) oraz dwa poza miastem (Nadolice Małe oraz Chrząstawa Mała).

Linia kolejowa nr 292 - stacja Wrocław Swojczyce
Linia kolejowa nr 292 – stacja Wrocław Swojczyce

W celu zwiększenia przepustowości linii, zbudowana została mijanka oraz przebudowany układ torowy na stacji Wrocław Swojczyce.

Remont, koordynowany przez Polskie Linie Kolejowe, zakończył się 12 grudnia 2021 roku, co oznaczało opóźnienie względem wcześniejszych planów. Po remoncie pociągi mogą poruszać się na trasie z prędkością nawet 120 km/h.

Linia kolejowa nr 292 - przystanek Wrocław Strachocin
Linia kolejowa nr 292 – przystanek Wrocław Strachocin

Całość projektu kosztowała 126,7 mln zł, z czego z Funduszy Europejskich (Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-2020) pochodziło 70,7 mln zł.

Współpracowały gminy. Np. gmina Jelcz-Laskowice jako partner projektu odpowiedzialna była za budowę parkingu, drogi dojazdowej, ciągów pieszych, ścieżki rowerowej wraz z oświetleniem do budynku dworca przy stacji Jelcz Miłoszyce.

Czytaj też: Eksperci: Potrzebujemy Kolei Dużych Prędkości. Priorytetem linia “igrek” Wrocław/Poznań-Łódź-Warszawa

Linia 292. Powrót pociągów na trasę

W grudniu 2021 r. na trasę już na stałe wróciły pociągi Kolei Dolnośląskich, które kursują na trasie Jelcz-Miłoszyce i Jelcz. Linia została oznaczona jako Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne i jest współfinansowana przez gminy: Wrocław, Czernica i Jelcz-Laskowice, ktore pokrywają połowę kosztów (drugą połowę wojewodztwo).

– Jesteśmy zadowoleni, codzienny dojazd do Wrocławia zajmuje nam kilka godzin. Ten pociąg odkorkuje Wrocław, rozwiąże problemy logistyczne, dojazdu młodzieży do szkół, dojazdu do pracy. Czekamy na wrzesień 2022 r., kiedy będzie więcej kursów, 15 to już sporo. Liczymy, że godziny będą dobrane do godzin pracy – mówiła w prasie Anna Cybulska-Plewa, jedna z mieszkanek, która protestowała wcześniej przeciwko przesunięciu uruchomienia kursów.

Koleje Dolnośląskie kupiły również pociągi elektryczne (pięcioczłonowymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi Pesa Elf 2) z myślą o obsłudze tej trasy, w ramach funduszy europejskich na kolej miejską.

Pociąg Pesa Elf -  stacja Wrocław Sołtysowice
Pociąg Pesa Elf – stacja Wrocław Sołtysowice

Czytaj też: Tramwaj na Muchobór Wielki planowany od lat. Zapomniana inwestycja?

Przystanki i stacje na linii nr 292 we Wrocławiu

Wrocław Kowale to wyremontowany przystanek przy ul. Kowalskiej, otwarty w 1922 roku.

Linia kolejowa nr 292 - stacja Wrocław Kowale
Linia kolejowa nr 292 – Wrocław Kowale

Wrocław Popiele to nowy przystanek, położony między zakładami przemysłowymi (m.in. 3M). Niestety, niemożliwy jest dostęp z zewnątrz.

Wrocław Swojczyce to stacja kolejowa z mijanką, otwarta w 1922 roku. Według planów wrocławskiego samorządu, będzie można przesiadać się do nowej trasy tramwajowej. Niestety, będzie trzeba przejść ponad 300 metrów.

Linia kolejowa nr 292 - stacja Wrocław Swojczyce
Linia kolejowa nr 292 – stacja Wrocław Swojczyce

Wrocław Strachocin to kolejny nowy przystanek, położony przy ul. Zagrodniczej.

Linia kolejowa nr 292 - przystanek Wrocław Strachocin
Linia kolejowa nr 292 – przystanek Wrocław Strachocin

Wrocław Wojnów to kolejny wyremontowany przystanek, położony przy ulicy Przy Torze. Otwarto go w 1922 r., pod nazwą Drachenbrunn (Strachocin).

Wrocław Wojnów Wschód to nowy przystanek, niedaleko Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, obok której powstał parking park and ride. Dawniej nazywany „Łany” od podwrocławskiej wsi.

Czytaj więcej: Potrzebne przejście z Kleczkowa na Dworzec Nadodrze. Jest wniosek do PLK


Fot tytułowe – Linia kolejowa nr 292 / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie