Klimat na Dolny ŚląskKomunikacjaKotlina Kłodzka

Potrzebny lepszy transport do Międzygórza, dolnośląskiej „Małej Szwajcarii”

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się z wnioskiem o rozważenie zmian w organizacji komunikacji autobusowej, obsługiwanej przez PKS Kłodzko, na trasie Bystrzyca Kłodzka – Międzygórze.

To już kolejny wniosek, dotyczący poprawy transportu publicznego w regionie. Jego autorem jest Marcin Kowalski.

Międzygórze – atrakcyjne dla turystów

Region Ziemi Kłodzkiej obfituje w miejsca atrakcyjne przyrodniczo, krajobrazowo i będące świadectwem historii województwa Dolnośląskiego. Jednym z takich miejsc jest wieś Międzygórze położona w bliskości masywu Śnieżnika, na przecięciu licznych szlaków turystycznych, co predestynuje ją do roli dogodnego miejsca startowego dla górskich wycieczek.

Miejscowość sama w sobie jest atrakcyjnym miejscem dla turystów dzięki obecności charakterystycznej drewnianej zabudowy w stylu tyrolskim. Punktem przyciągającym uwagę jest również wodospad Wilczki i zapora wodna.  Historycznie miejscowość słynęła jako miejsce wypoczynkowe i uzdrowiskowe dla mieszkańców regionu i przyjezdnych. Współcześnie pełni podobną rolę jednak potencjał turystyczny miejscowości, i okolic nadal czeka na pełne wykorzystanie.

Czytaj też: PKP wyremontuje zabytkowy dworzec w Oleśnicy. Na razie szczegółów brak

Międzygórze /Jendrusk / CC-BY-SA 4.0.

Międzygórze /Jendrusk / CC-BY-SA 4.0.

Obecnie dzięki popularności mediów społecznościowych, blogów turystycznych i publikacji w mediach regionalnych, miejscowość zyskuje coraz większy rozgłos jako „,mała Szwajcaria”, można więc spodziewać się wzrostu ruchu turystycznego. Obecność połączenia kolejowego z Wrocławia do Bystrzycy Kłodzkiej sprawia, że miejscowość może pełnić rolę bazy noclegowej w czasie dłuższego wyjazdu. Ze względu na stosunkową bliskość ze stolicą województwa powinna być również atrakcyjnym miejscem dla jednodniowych wycieczek.

Słabe skomunikowanie Międzygórza

Problemem obniżającym wykorzystanie potencjału miejscowości jest brak dogodnego skomunikowania ze stacją kolejową w Bystrzycy Kłodzkiej. Współcześnie zauważalne jest zainteresowanie rozwojem transportu publicznego jako fundamentu przemieszczania się, zarówno w mieście i regionie. Coraz więcej osób rezygnuje z poruszania się samochodem w mieście, ale ze względu na braki w połączeniach komunikacyjnych nadal wykorzystuje samochód jako sposób przemieszczania się po regionie.

Ostatnie lata pokazują, że dzięki bogatej ofercie połączeń Kolei Dolnośląskich i organizowanym cyklicznie promocjom biletowym, coraz więcej osób stawia na transport publiczny. Przykładem mogą być tutaj połączenia Wrocław – Szklarska Poręba czy reaktywowana niedawno linia Wrocław – Sobótka. Dawniej domyślnym sposobem zorganizowania wyjazdu na tych trasach był transport indywidualny, ale obecnie bardziej ekonomiczną i wygodniejszą opcją jest skorzystanie z kolei. Dotyczy to zarówno wyjazdów długoterminowych jak i jednodniowych. Dzięki obecności sprawnego transportu publicznego jednodniowe wyjazdy stały się atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu dla mieszkańców Wrocławia i okolic, bez konieczności posiadania samochodu.

Oczywiście ze względu na ukształtowanie terenu i koszty budowy całkowicie nowej infrastruktury, nie jest możliwe przedłużenie linii kolejowej bezpośrednio do Międzygórza. Właśnie dlatego komunikacja autobusowa odgrywa tutaj dużą rolę jako uzupełnienie korytarza transportu publicznego z Wrocławia, Kamieńca Ząbkowickiego i Kłodzka.

Czytaj też: Jak będą chronione okolice Masywu Śnieżnika w gminie Stronie Śląskie?

Niestety obecnie ilość połączeń oferowanych przez PKS Kłodzko na wspomnianej trasie jest niewystarczająca i nie stanowi atrakcyjnego wyboru dla turystów. Kursy w soboty i niedziele na trasie do Międzygórza dostępne są tylko dwa razy w ciągu dnia. Realizowane są w godzinach 8:21–8:56 oraz 12:46-13:22, zaś kursy powrotne w godzinach 09:30-10:06 i 13:30-14:06. Dodatkowy kurs w dzień powszedni (piątek) nadal nie stanowi dobrego połączenia powrotnego do stacji kolejowej.

Autobus PKS Kłodzko
Autobus PKS Kłodzko / CC-BY-NC-SA 4.0.

Niska częstotliwość kursów i zakończenie kursowania w godzinach wczesno popołudniowych stanowi ograniczenie dla turystów wybierających transport publiczny. Uniemożliwia to organizowanie jednodniowych wyjazdów, ale stanowi utrudnienia także dla 2 dniowych lub dłuższych wizyt w rejonie Międzygórza. Brak wieczornych kursów autobusowych sprawia, że konieczne jest skrócenie wyjazdu ze względu na konieczność dostania się na stację w Bystrzycy Kłodzkiej. Ruch kolejowy obsługiwany jest do godzin nocnych więc optymalnie byłoby żeby powrót z wyjazdu przypadał na godziny wieczorne, a nie godziny wczesno popołudniowe.

Czytaj też: Pytamy o ważne sprawy transportowe. W Legnicy, Karpaczu i Chocianowie

Kiedy lepsze kursy?

Uruchomienie dodatkowych kursów może nie być uzasadnione w dni powszednie ze względu na niewielkie obłożenie pasażerskie, ale przynajmniej w okresie piątek-sobota-niedziela, warto rozważyć zwiększenie liczby połączeń przynajmniej do 4 kursów w obie strony. Pierwsze 2 kursy w stronę Międzygórza mogłyby pozostać bez zmian jednak przydatne byłoby dodanie kursów w okolicach godziny 16 i ostatniego w okolicach godziny 20. Taki sam układ powinien obowiązywać w kierunku powrotnym do Bystrzycy Kłodzkiej. Być może warto byłoby wprowadzić pilotaż zwiększonej częstotliwości kursowania w sezonie wakacyjnym, a wraz z monitorowaniem wykorzystania połączenia wprowadzić nowy rozkład, w perspektywie całorocznej. Charakterystyka okolicy i specyfika turystyki górskiej sprawia, że zainteresowanie turystyczne powinno być obecne w przeciągu całego roku.Planowane  otwarcie linii kolejowej do Stronia Śląskiego na pewno przyczyni się do wzrostu popularności okolic masywu Śnieżnika jako kierunku turystycznego. Mimo obecności nowej linii, kierunek ruchu turystycznego ze strony Bystrzycy Kłodzkiej nadal będzie wykorzystywany ze względu na atrakcyjność Międzygórza. Atrakcyjność wyboru tego kierunku wynika również z dogodnego położenia licznych szlaków turystycznych. Zwiększenie częstotliwości kursów autobusów PKS Kłodzko wpłynęłoby pozytywnie na zainteresowanie ze strony turystów wybierających w swoich podróżach transport kolejowy.

Działania wpisywałyby się w trend rosnącej popularności transportu publicznego. Trend ten generowany jest przez kwestie ekologiczne, ekonomiczne i zmiany w podejściu do turystyki regionalnej.  Potrzebne jest stworzenie odpowiednich warunków dostosowujących się do tego trendu i odpowiadających na zmiany społeczne. Wprowadzenie omawianej propozycji byłoby z korzyścią dla powiatu Kłodzkiego ponieważ poszerzyłoby grupę turystów korzystających z atrakcji regionu. Razem ze zwiększonym ruchem turystycznym rosłyby także zyski lokalnych przedsiębiorstw.

Czytaj też: Czy Polkowice polepszą transport z Lubinem? 6 czy 16 połączeń dziennie?

 

Dlaczego transport publiczny?

Ukształtowanie terenu województwa dolnośląskiego i koncentracja położonych stosunkowo blisko siebie, atrakcyjnych terenów górskich, sprawia że całościowo region powinien być rozwijany jako przestrzeń łatwo dostępna dla ruchu turystycznego. Rozwinięta, sprawna i uzupełniająca się sieć transportowa może zaowocować znaczną redukcją natężenia ruchu samochodowego. Biorąc pod uwagę trendy światowe, kwestie ekologiczne oraz zmiany w sferze ekonomicznej, w przyszłości motoryzacja indywidualna może stać się nieatrakcyjnym i nieekonomicznym rozwiązaniem. Pożądaną alternatywą będzie transport publiczny, i biorąc pod uwagę potencjał Dolnego Śląska może być to zmiana możliwa do zrealizowania. Przykłady turystycznych regionów w Niemczech, gdzie stawia się na transport publiczny i skuteczne skomunikowanie miast z obszarami wypoczynkowymi, pokazuje kierunek do jakiego należy dążyć.

Przedefiniowanie paradygmatu transportowego dla regionu nie jest możliwe do zrealizowania jednorazowo w krótkiej perspektywie. Naturalnie jest to przedsięwzięcie długoterminowe, wymagające licznych pojedynczych zmian. Zdecydowanie, zwiększenie częstotliwości kursów PKS Kłodzko na wspomnianej trasie byłoby właśnie jedną z takich zmian, które przyczynią się do rozwoju województwa i powiatu kłodzkiego jako przestrzeni dostępnej, atrakcyjnej i dobrze skomunikowanej.

Czytaj też: W Jeleniej Górze będzie nowa procedura konsultacji społecznych!


 

Fot tytułowe – Międzygórze /Jendrusk / CC-BY-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie