Klimat na Dolny ŚląskKomunikacjaZagłębie Miedziowe

Czy Polkowice polepszą transport z Lubinem? 6 czy 16 połączeń dziennie?

O sprawie poinformował portal e-legnickie.pl. Według informacji portalu, na sesji rady miejskiej w Polkowicach przewodniczący Zdzisław Synowiec zgłosił poprawki do budżetu gminy, dotyczące przeznaczenia z budżetu gminy pieniędzy na uruchomienie 16 par połączeń bezpłatnych autobusowych na linii Polkowice- Lubin.

– Sprawa jest prosta: kibicujemy projektowi „kolej dla Polkowic” ale mamy świadomość , że skala przedsięwzięcia, jego koszty powodują, że nie wiadomo za ile lat pociąg pasażerski wjedzie na stację Polkowice Dolne. Natomiast wielkim by nie użyć określenia gigantycznym problemem mieszkańców Polkowic, mieszkańców gminy Polkowice jest skomunikowanie z Lubiniem. Czas najwyższy przestać trwonić pieniądze a przeznaczyć je na konkretny projekt komunikacyjny – mówił cytowany przez portal Synowiec.

Według portalu, burmistrz Łukasz Puźniecki jest także „za”, jednak chce mniejszej liczby kursów autobusowych.

–  Wygląda na to, że dzięki naszym wnioskom uruchomione zostaną pomiędzy Lubinem a Polkowicami i to w liczbie aż 16 par w ciągu doby. Rada Miasta Polkowice przegłosowała wczoraj budżet, w którym przeznaczono środki na uruchomienie komunikacji zbiorowej do Lubina od stycznia 2023 roku! Teraz czas na ruch Burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego – to między innymi od jego decyzji zależy dalszy los połączeń autobusowych. Mamy nadzieję, że wbrew niektórym doniesieniom utrzymana zostanie liczba połączeń! – podkreśla Miłosz Cichuta, działacz Towarzystwa Benderowskiego i Akcji Miasto.

Odpowiedzi urzędu miejskiego w Polkowicach

Z odpowiedzi urzędu miejskiego wynika jednak, ze Polkowice planują… sześć kursów dziennie.

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” w trybie dostępu do informacji publicznej zapytało Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego o szczegóły połączenia. Przedstawiamy odpowiedzi UM w Polkowicach.

1. Zakresu planowanego zamówienia usług na przejazdy autobusowe finansowane przez gminę Polkowice (do Lubina)

Polkowice - autobus Yutong E10 #12 na linii nr 1 Fot. Andrzej Otrębski / CC-BY-SA 4.0.
Polkowice – autobus Yutong E10 #12 na linii nr 1 Fot. Andrzej Otrębski / CC-BY-SA 4.0.

W planach na rok 2023 przewiduje się rozbudować siatkę połączeń linii 110 Polkowice-Lubin-Polkowice o dwie dodatkowe pary kursów w dni powszednie i dwie dodatkowe pary kursów w dni wolne od pracy. Sumarycznie od nowego roku będzie to 6 par kursów w dni robocze oraz 4 pary kursów w dni wolne od pracy.

2. Liczby i lokalizacji planowanych przystanków;

Liczba i lokalizacja przystanków nie zmienią się, a informacje te są ogólnie dostępne na stronach internetowych Gminy Polkowice oraz ZKM Polkowice.

3. Planowanych rozkładów komunikacji autobusowej;

Rozkład jazdy i ewentualne jego zmiany są w fazie uzgodnień i również będą dostępne na ww. stronach internetowych.

4. Notatki ze spotkań w sprawie uruchomienia transportu zbiorowego z podmiotami, których sprawa dotyczy

Gmina Polkowice nie posiada żadnych notatek ze spotkań w sprawie uruchomienia dodatkowych kursów linii 110.

5. Planów związanych z transportem publicznym w gminie

Aktualnie sieć komunikacji gminnej na terenie gminy Polkowice składa się z 14 linii i zaspokaja potrzeby pasażerów korzystających z tej komunikacji. W przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie dodatkowej optymalizacji siatki komunikacyjnej na terenie naszej gminy. Ponadto gmina Polkowice jest otwarta na współpracę z ościennymi samorządami w sprawie tworzenia optymalnej siatki połączeń komunikacyjnych dla mieszkańców gminy i gmin ościennych czego przykładem jest współfinansowanie linii 110 do Lubina, 120 do Grębocic, 124 do Gaików, 125 do Chocianowa i 126 do Szklar Górnych, w ramach porozumień gminnych i powiatowych samorządów Polkowic, Lubina, Grębocic, Jerzmanowej i Chocianowa.

Przedstawione informacje dotyczą wyłącznie połączeń dla których gmina Polkowice jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego jak również dotowanej linii 110.6. Inwestycji związanych z planowana linia kolejową do Polkowic w ramach kolei aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego

Obecnie Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu prowadzi prace nad określeniem przebiegu oraz parametrów technicznych linii kolejowej. Jak będzie znany ostateczny przebieg nowej linii kolejowej oraz planowana infrastruktura która powstanie wraz z jej budową, Gmina Polkowice przeanalizuje obecny układ drogowy i na tej podstawie zaplanuje kolejne działania.

==

Liczymy na to, że oferta będzie korzystna dla mieszkańców i będzie obejmować 16 kursów dziennie!

Czytaj też: Wybieram kolej. Wykorzystujmy zabytkowe perony dworcowe!

Wniosek w sprawie transportu w Zagłębiu Miedziowym

W ramach realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciliśmy się z wnioskiem do starostw powiatowych (lubińskiego, polkowickiego i głogowskiego) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego o utworzenie spójnego systemu przewozów autobusowych na terenie powiatów lubińskiego, polkowickiego i głogowskiego.

MAN NL280 w PKS Lubin / Miłośnik komunikacji miejskiej z Lubina/ CC-BY-SA 4.0
MAN NL280 w PKS Lubin / Miłośnik komunikacji miejskiej z Lubina/ CC-BY-SA 4.0.
– Wraz z Towarzystwem Benderowskim walczę o uruchomienie komunikacji autobusowej w najbardziej wykluczonych transportowo regionach województwa. Jednym z niechlubnych przykładów tego zjawiska są Polkowice – ponad 20-tysięczne miasto w jednym z najbogatszych regionów województwa niemal całkowicie odcięte od innych ośrodków, w tym 70-tysięcznego Lubina, oddalonego o zaledwie 15 km – mówił Cichuta.We wniosku wskazaliśmy obecną sytuację, a także nasze propozycje wraz z wyliczeniem kosztów.

Według naszej oceny, zasadne byłoby uruchomienie przejazdów w relacjach:

  1. Przemków – Polkowice – Lubin, 42 km
  2. Głogów – Polkowice – Lubin, 37 km
  3. Przemków – Chocianów – Lubin, 42 km
  4. Chocianów – Polkowice – Rudna, 40 km
  5. Lubin – Lisowice – Prochowice, 20 km;

wydłużenie przewozów

  1. Lubin – Chobienia do relacji Lubin – Chobienia – Radoszyce – Lubów

oraz zwiększenie przewozów w relacjach:

  1. Przemków – Głogów, 31 km
  2. Lubin – Ścinawa, 16 km

Czytaj też: Wybieram kolej. Co dalej ze wspólnym biletem na MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie i Polregio?


Fot. tytułowe: Polkowice – wieżowce na os. Hubala / Andrzej Otrębski / CC-BY-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie