KarkonoszeKlimat na Dolny ŚląskKomunikacjaLegnicaZagłębie Miedziowe

Pytamy o ważne sprawy transportowe. W Legnicy, Karpaczu i Chocianowie

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” promuje korzystanie przez obywateli z ich konstytucyjnego prawa do informacji publicznej.

Dzięki realizacji tego prawa obywatele mogą uzyskiwać informację także w dziedzinie ochrony klimatu, w tym zrównoważonego transportu. Transport to bowiem najważniejsze źródło emisji dwutlenku węgla w skali Unii Europejskiej, za co odpowiada głównie ruch samochodowy.

O wszystkich działaniach informujemy na stronie internetowej Hipermiasto.com oraz na Facebooku.

Legnica i smog transportowy

Stężenia dwutlenku azotu, którego źródłem są w miastach niemal wyłącznie samochody, mierzone są na niewielu stacjach pomiarowych w Polsce.

Polski Alarm Smogowy postanowił więc dokładniej przeanalizować, jak ruch samochodowy wpływa na jakość powietrza w największych polskich ośrodkach. We Wrocławiu stężenia dwutlenku azotu zostały zmierzone w 77 punktach.

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje normę 10 μg/m3. Ta wartość została wielokrotnie przekroczona we wszystkich 77 miejscach i to nawet 4-5 razy! Do tego w 30 punktach nastąpiło przekroczenie krajowej,

Czytaj też: Stare diesle trują Wrocław! Normy smogu transportowego przekroczone w całym mieście

Urząd miejski Wrocławia zapowiedział m.in. badania spalin, a także prace nad stworzeniem Strefy Czystego Transportu. Niestety, problem nie został rozpoznany w innych miejscach Dolnego Śląska.\

MPK Legnica
MPK Legnica / CC-BY-NC-SA 4.0.

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się do Urzędu Miasta w Legnicy z pytaniami dotyczącymi smogu transportowego.

1. Czy w Legnicy istnieje badanie dotyczące smogu transportowego? Jeśli nie – czy zostanie wykonane?
2. Czy istnieje strategia/plan/program walki ze smogiem transportowym? Jeśli nie – czy Urząd Miasta Legnicy rozpoznaje taką potrzebę? Jeśli rozpoznaje – jakie działania są planowane, by zmienić stan rzeczy?
3. Jakie są plany rozwoju komunikacji zbiorowej w Legnicy? Czy są plany zwiększenia częstotliwości autobusów?
4. Czy były wykonywane w ostatnich pięciu latach badania, analizy, opracowania dotyczące rozwoju komunikacji miejskiej? Jeśli tak – proszę o ich przesłanie. Jeśli nie – czy Urząd Miasta Legnicy widzi potrzebę ich wykonania?
5. Czy w ostatnich pięciu latach były organizowane konsultacje społeczne ws. komunikacji miejskiej? Jeśli nie – czy będą organizowane?
6. Czy w ostatnich pięciu latach wpływały do Urzędu Miasta Legnicy skargi, wnioski lub petycje dotyczące komunikacji miejskiej? Jeśli tak, proszę o udostępnienie odpowiedzi na te skargi, wnioski lub petycje.

Karpacz i transport publiczny

Na kwestie transportu zwróciliśmy uwagę podczas wizyty studyjnej w Karpaczu. Funkcję faktycznej komunikacji miejskiej pełnią autobusy Karkonoskiej Komunikacji Powiatowej.

Działa również prywatna komunikacja firmy Karpacz-Bus, zwłaszcza że kursuje również w dwa miejsca nieobsługiwane Karkonoską Komunikacją Powiatową: Skalne Osiedle oraz wyciąg na Kopę (ul. Turystyczna). Niestety, ostatni kurs z ul. Turystycznej odjeżdża o godz. 18.10, co uniemożliwia dostanie się do centrum Karpacza przy wyruszeniu o godz. 18 z Kopy wyciągiem w dół.

Komunikacja miejska w Karpaczu
Komunikacja miejska w Karpaczu / CC-BY-NC-SA 4.0.

Kuriozalną informacją był protest taksówkarzy przeciwko komunikacji miejskiej. Uważamy, że komunikacja powinna być wspierana i organizowana przez władze publiczne, a jej celem powinno być zmniejszenie ruchu aut, w tym taksówek.

Trwają prace nad uruchomieniem trasy kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza i Kowar. Dworzec w Karpaczu położony jest na samym dole miejscowości, co może utrudnić dostęp do . Warto zastanowić się, jak połączyć kolej z dojazdem do wyżej położonych miejsc – zarówno z Karkonoską Komunikacją Powiatową, jak i komunikacją miejską. Naszym zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłyby autobusy dowozowe na jednym bilecie z Kolejami Dolnośląskimi.

Czytaj też: Sukces! Szklarska Poręba polepszy komunikację miejską i stworzy plan rozwoju transportu

 

Dworzec w Karpaczu
Dworzec w Karpaczu /CC-BY-NC-SA 4.0.

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się do Urzędu Miasta w Karpaczu z pytaniami dotyczącymi transportu publicznego.

1. Czy w Karpaczu istnieje dokument (o charakterze planu, strategii lub innym) lub jego część dotycząca transportu publicznego? Jeśli tak – proszę o podanie nazwy, linka i strony w dokumencie.
2. Czy UM Karpacz planuje stworzenie publicznego systemu transportu miejskiego? Jeśli nie – dlaczego?
3. Czy w Karpaczu istnieje plan dowozu do dworca kolejowego po otwarciu trasy kolejowej?
4. W jaki sposób władze Karpacza odnosiły się do protestów ws. funkcjonującej komunikacji prywatnej?
5. Czy UM w Karpaczu współpracuje lub planuje współpracę z innymi jednostkami samorządu terytorialnego ws. transportu publicznego? Jeśli nie – dlaczego?
6. Czy w Karpaczu istnieje plan budowy dróg rowerowych? Czy w ostatnich pięciu latach były wykonywane inwestycje rowerowe?

Czytaj też: Pociągi wróciły na trasę z Wrocławia do Sobótki i Świdnicy

Wybieram kolej (i autobus) w Chocianowie

Od grudnia pociągi Kolei Dolnośląskich pojadą do Chocianowa w powiecie polkowickim, dzięki rewitalizacji trasy kolejowej, którą zrealizowała Dolnośląska Służba Dróg i Kolei.

Pociąg ma pojechać trasą z Legnicy przez Chojnów, zaplanowano osiem połączeń dziennie, wraz z przesiadkami na pociągi z Wrocławia i do Wrocławia na stacji w Legnicy.

Kolej powinna być podstawą transportu, ale uzupełniana powinna być przez stałą siatkę połączeń autobusowych.

Czytaj też: Stwórzmy komunikację autobusową w Zagłębiu Miedziowym!

 

Rozkład jazdy pociągów do Chocianowa. Źródło:  FB Tomasz Kulczyński
Rozkład jazdy pociągów do Chocianowa. Źródło: FB Tomasz Kulczyński

Dlatego Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się do Urzędu Miasta i Gminy Chocianów z pytaniami dotyczącymi transportu publicznego:

1. Czy gmina Chocianów w związku planuje uruchomienie autobusów dowozowych do pociągów? Jeśli tak – na jakich trasach? Jeśli nie – dlaczego i czy będzie rozważane takie uruchomienie?
2. Czy gmina Chocianów korzystała Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej? Jeśli tak – w jakich latach i jakie kwoty? Jeśli nie – czy były podejmowane analizy problemu? Czy będzie próba skorzystania z takich funduszy?
3. Czy były organizowane konsultacje społeczne ws. komunikacji publicznej w gminie? Jeśli nie – czy będą zorganizowane?
4. Czy gmina Chocianów podejmie działania w kierunku przedłużenia renowacji linii kolejowej w kierunku Przemkowa?
5. Czy istniejące połączenia autobusowe w kierunku Lubina i Polkowic zostaną dopasowane do połączenia kolejowego?
6. Czy dworzec w Chocianowie zyska nowe funkcje w związku z powrotem połączeń kolejowych? Czy zaplanowano powiązanie dworca z miastem?

Czytaj też: Wybieram kolej. Co dalej ze wspólnym biletem na MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie i Polregio?


Fot. tytułowe: Ul. Pocztowa w Legnicy / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

 

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie