Baza wiedzyKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław Maślice

Tramwaj na Maślice jest istotny dla rozwoju Wrocławia. Inwestycja musi powstać

Trasa tramwajowa na Maślice była planowana od dawna. Zgodnie z planami, linia na osiedle ma mieć ponad 3,2 kilometrów długości, a wraz z pętlą – ok. 4 km.

Budowa trasy tramwajowej na Maślice została zapowiedziana jako najważniejsza inwestycja Wrocławskiego Programu Tramwajowego 2.0.

Podczas prezentacji programu prezydent Jacek Sutryk powiedział: „również chcemy ogłosić przetarg na zaprojektowanie trasy na Maślice i wierzę, że stanie się to jeszcze w tym roku. Będzie to trasa o długości 3,2 km, z 9 parami przystanków, biegnąca od Tarczyński Arena do planowanej pętli przy linii kolejowej 273. Dzięki realizacji tej inwestycji aż 11 tysięcy osób zyska dostęp w odległości 500 m do przystanku tramwajowego. A dzięki parkingom P&R i odpowiedniej integracji z autobusami, trasa tramwajowa na Maślice będzie także nową ofertą komunikacyjną dla Stabłowic i Pracz Odrzańskich”.

Czytaj więcej: Tramwaj na Maślice już tylko na liście rezerwowej? To skandal!

Którędy pobiegnie trasa tramwaju na Maślice?

Trasa tramwajowa na Maślice rozpoczynać się ma na przedłużeniu istniejącej trasy tramwajowej na Kozanów i Stadion Miejski, za przystankiem tramwajowym „Dworska” .

Przez całą długość trasy jest możliwe poprowadzenie jej niezależnie od ruchu samochodowego, gdyż miejscowych planach na ten cel jest wyznaczony odpowiedni korytarz. W celu przekroczenia rzeki Ługowiny niezbędne będzie poszerzenie obecnego mostu.

W koncepcji przewidziano osiem par przystanków: na wysokości ul. Gosławickiej, przy AOW, ul. Rędzińskiej, Bogatyńskiej, Brodnickiej, na rozwidleniu ul. Maślickiej i trasy tramwajowej, przy ul. Suwalskiej oraz ul. Królewieckiej.

Trasa ma być powiązana z koleją przez planowany niedaleko pętli przystanek kolejowy Wrocław Maślice/Wrocław Stabłowice. Przystanek niestety również spadł na listę rezerwową rządowego programu przystankowego.

Czytaj też: Nie zabierajmy Wrocławiowi szansy na kolej miejską!

Tramwaj na Maślice planowany od dawna

Korytarz tramwajowy od wielu lat znajduje się w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia.

„Wskazuje się główne korytarze tramwajowe dla tras istniejących oraz nowych dla następujących obszarów miasta o największym zapotrzebowaniu na transport tramwajowy:  (…) w kierunku Kozanowa i Maślic Małych trasą prowadzoną przedłużeniem ul. Romana Dmowskiego, ulicami Długą, Popowicką, fragmentem Maślickiej lub w jej sąsiedztwie z ominięciem zabudowy Starych Maślic, do planowanej pętli w rejonie planowanego przystanku kolejowego na linii 273”.

W studium również „wskazuje się następujące najważniejsze parkingi przesiadkowe P+R aglomeracyjne, w tym również będące elementami węzłów przesiadkowych w rejonach:  (…) planowanej pętli tramwajowej Maślice”.

Studium - tramwaj na Maślice
Studium  uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia – tramwaj na Maślice

Trasa tramwajowa była też częścią tzw. planu tramwaju plus (Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu), a także Wrocławskiego Programu Tramwajowego z 2016 r. Znalazła się też w programie wyborczym Jacka Sutryka.

Budowa trasy tramwajowej na Maślice zyskała poparcie Wrocławskiego Panelu Obywatelskiego z 2020 r. Za projektem opowiedziało się aż  98,51 proc. głosujących). Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Jacka Sutryka, rekomendacje z poparciem ponad 80% panelistów są obowiązujące.

Trasa jest potrzebna, gdyż jak podkreślali urzędnicy, sporządzone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zakładają mieszkaniowy rozwój obszaru o kolejne obszary zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej. Dotyczy to w szczególności terenów, które są najbliżej usytuowane nowej trasy.

Czytaj też: Propozycja uchwały rady osiedla ws. Wrocławskiego Węzła Kolejowego

Projektowanie trasy na Maślice

Wrocławskie Inwestycje ogłosiły już raz przetarg na zaprojektowanie linii tramwajowej.

– Podjęliśmy właśnie decyzję o ogłoszeniu przetargu na projektowanie tej trasy. To skomplikowany i długotrwały proces, ale musimy go przejść, aby rozwijać komunikacyjnie nasze miasto. Inwestycja umożliwi mieszkańcom Maślic, ale i pobliskich osiedli, szybki dojazd do centrum. Dzięki jej realizacji aż 11 tysięcy osób zyska dostęp w odległości do 500 m do przystanku tramwajowego. A dzięki parkingowi park and ride i odpowiedniej integracji z autobusami, trasa tramwajowa na Maślice będzie także nową ofertą komunikacyjną dla Stabłowic czy Pracz Odrzańskich – mówił prezydent Jacek Sutryk w grudniu 2022 r.

Niestety, przetarg został anulowany i teraz został powtórzony. To niestety może wydłużyć proces uzyskiwania niezbędnych dokumentów, a zwłaszcza decyzji środowiskowej, niezbędnej do finansowania z unijnego programu Feniks (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021‐2027).

Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Maślcie, podkreśla, że inwestycja była planowana od dawna.

–  O tramwaju na Maślice w obecnym przebiegu mówi się już od studium zagospodarowania przestrzennego z 2006 r., choć oczywiście w poprzednich studiach z lat 90. ta inwestycja również była obecna. Tramwaj na Maślice i remont ul. Maślickiej były planowane już dość konkretniej na Euro 2012. Słyszeliśmy, że gdy będzie budowany stadion miejski i autostradowa obwodnica Wrocławia, to na Maślice powstanie linia tramwajowa i droga będzie odnowiona. Tego jednak nie zrobiono, bo koszty budowy stadionu był ogromne. Od tego czasu mija już ponad dekada – przypomina Czerwiński.

–  Chcemy jak najszybszego stworzenia dokumentacji projektowej. Samo przygotowanie dokumentów ma przecież potrwać 25 miesięcy, co oznacza najwcześniejszy początek w roku 2026, uwzględniając pewne opóźnienie. A zatem w 2026-2027 roku byłby przetarg na realizację tej inwestycji. To długa perspektywa czasowa – dodaje radny osiedlowy.

 

 

Czytaj: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów

Czarne chmury nad inwestycją?

Wrocławski magistrat przedstawił projekt strategii wydawania funduszy europejskich dla całej aglomeracji wrocławskiej (ZIT WrOF).

Tramwaj na Maślice trafił tam jedynie na listę rezerwową. Zamiast tramwaju na Maślice urzędnicy w strategię wydawania funduszy europejskich wpisali trasę tramwajową na Swojczyce, wraz z mostem drogowym, który tylko częściowo służy transportowi zbiorowemu.

– Mimo obietnic wyborczych, wiążących rekomendacji panelu obywatelskiego, obietnicy w i tak okrojonym Wrocławskim Programie Tramwajowym 2.0 tramwaj na Maślice trafił jedynie na listę rezerwową! Jest to niebywały skandal i kolejny dowód na to, że władze Wrocławia mają jakiś niezrozumiały problem z planowaniem nowych tras tramwajowych. Wnioskowaliśmy oczywiście o zmianę tych planów. I wierzymy, że i tak się to stanie. Trzymamy rękę na pulsie! – komentowała Akcja Miasto.

W ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny powstały uwagi do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego 2021-2027. Przygotowało Towarzystwo Benderowskie, a złożyło stowarzyszenie Akcja Miasto. Postulowaliśmy przeniesienie budowy trasy tramwajowej na Maślice na listę podstawową.

Maślice, ul. Suwalska
Maślice, ul. Suwalska / s_mile / fotopolska.eu / CC-BY-SA 3.0

Organizacje przekonywały, że budowa trasy tramwajowej na Maślice znacznie lepiej wypełnia wskaźniki programu Feniks (wskaźnik produktu RCO 55 „Długość nowych linii tramwajowych i linii metra” oraz wskaźnik rezultatu RCR 63 „Roczna liczba użytkowników nowych lub zmodernizowanych linii tramwajowych i linii metra”) niż tramwaj na Swojczyce, zwłaszcza że celem jest tu głównie. Próba refinansowania już sfinansowanej z budżetu inwestycji zamiast rozwijania tras tramwajowych nie jest zgodna z Wrocławskim Programem Tramwajowym 2.0, Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej i Wrocławską Polityką Mobilności.

Urząd miejski jednak odpowiedział negatywnie na wniosek.

– Zgłoszenie zadań na listę podstawową lub rezerwową podyktowane było ograniczoną pulą środków finansowych, które w ramach Programu FEnIKS (środki w trybie „niekonkurencyjnym”) mogą być przeznaczone na dofinansowanie inwestycji Gmin tworzących ZIT WrOF. Z tego względu na listę podstawową zgłoszono zadania najbardziej zaawansowane pod kątem przygotowania dokumentacji zgodnie z projektem Kryteriów wyboru projektów, które oceniają m.in. tzw. gotowość techniczną do realizacji. Wszystkie projekty ujęte w Strategii ZIT WrOF muszą zostać zrealizowane w czasie obowiązywania obecnego okresu programowania. Zadanie „Budowa wydzielonej trasy komunikacji zbiorowej we Wrocławiu prowadzącej na osiedle Maślice” jest obecnie w trakcie przygotowywania – wybór wykonawcy na opracowanie dokumentacji, w tym decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji zadania – odpisał UM.

Czytaj też: Rozbudowa Wrocławskiego Węzła Kolejowego będzie zgodna z polityką rządu i strategiami

Rada osiedla walczy o tramwaj

W piątek, 16 czerwca, rada osiedla Maślice złożyła do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka wniosek wraz ze 1497 podpisami poparcia od mieszkanek i mieszkańców w sprawie priorytetu inwestycyjnego Gminy Wrocław na lata 2023-2027 dla budowy linii tramwajowej na osiedle Maślice oraz kompleksowego remontu ul. Maślickiej we Wrocławiu.
Wniosek ws. tramwaju na Maślice / Rada Osiedla Maślice
Wniosek ws. tramwaju na Maślice / Rada Osiedla Maślice

Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Maślice: – To inwestycja obiecywana od lat, której nasze osiedle bardzo potrzebuje. Urząd bez umiaru wyprzedaje kolejne działki na północy Maślic. Liczę że prezydent spotka się z mieszkańcami na osiedlu i opowie o remoncie ul. Maślickiej i budowie tramwaju w kontekście sprzedaży kolejnych działek pod zabudowę. Takie zaproszenie skierujemy wkrótce do prezydenta.

Czytaj też: Tramwaj na Maślice nadal na rezerwie. Co z tramwajem na Psie Pole i Ołtaszyn?

Wnioski o dostęp do informacji publicznej

Organizacje chcą dowiedzieć się, jak wyglądać będzie proces przygotowania do inwestycji w tramwaj na Maślice. Dlatego na podstawie art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o dostępie do informacji publicznej zawnioskowały o udzielenie informacji:

  1. o tym, jaki termin wyznaczono na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w postępowaniu ZP/16/PN/2023 04360 Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. Budowa wydzielonej trasy tramwajowej wzdłuż ul. Maślickiej we Wrocławiu na uzyskanie. Skąd wynika taki termin lub brak jego wyznaczenia?
  2. treści decyzji środowiskowej z dnia z 30 lipca 2020 r. WOOŚ.420.193.2018.JS.22, o której mowa na str. 30 dokumentu Opis Przedmiotu Zamówienia postępowania, o którym mowa w pkt 1 wniosku
  3. treści decyzji ZRID nr 2589/2021 z dnia 26 lipca 2021 r..  o której mowa na str. 30 dokumentu Opis Przedmiotu Zamówienia postępowania, o którym mowa w pkt 1 wniosku.

Na odpowiedź nadal czekają.

Czytaj też: Bardziej zielone miasta, lepszy transport. Sukcesy projektu „Klimat na Dolny Śląsk”


Fot tytułowe – / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie