KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Rozbudowa Wrocławskiego Węzła Kolejowego będzie zgodna z polityką rządu i strategiami

W ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny powstał wniosek do Wojewody Dolnośląskiego.

Projekt przygotowało Towarzystwo Benderowskie, a stowarzyszenie Akcja Miasto zgodnie z art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego wniosło o:

  1. podjęcie przez Wojewodę Dolnośląskiego wszelkich działań w celu ujęcia inwestycji we Wrocławski Węzeł Kolejowy na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego,
  2. skierowanie przez Wojewodę Dolnośląskiego listu do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Infrastruktury w celu ujęcia inwestycji we Wrocławski Węzeł Kolejowy na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego,
  3. poruszenie tematu ujęcia inwestycji we Wrocławski Węzeł Kolejowy w rozmowach z członkami Rady Ministrów
  4. powołanie pełnomocnika ds. Wrocławskiego Węzła Kolejowego.

Wrocławski Węzeł Kolejowy a polityka rządu

Modernizacja Wrocławskiego Węzła Kolejowego nie znalazła się na liście podstawowej projektów modernizacji na liście podstawowej w Krajowym Programie Kolejowym do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032).

Na liście rezerwowej znalazły się dwa projekty:

* Dostosowanie wrocławskiego węzła kolejowego do parametrów sieci bazowej TEN-T, etap I: prace na odcinku Święta Katarzyna – Wrocław Brochów – Wrocław Kuźniki – roboty budowlane

* Dostosowanie wrocławskiego węzła kolejowego do parametrów sieci bazowej TEN-T, etap II: pozostałe prace

Ujęcie na liście rezerwowej nie jest adekwatne do roli Dolnego Śląska oraz węzła wrocławskiego.

Most kolejowy na Ołbinie i Karłowicach na linii kolejowej nr 143
Most kolejowy na Ołbinie i Karłowicach na linii kolejowej nr 143 / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Działanie na rzecz Wrocławskiego Węzła Kolejowego będzie zgodne z polityką rządu Mateusza Morawieckiego. 

– Wrocław i okolice słyną z tego, że mają bardzo wiele torów kolejowych, szlaków kolejowych, ale większośc z nich czy wiele z nich nie służy w sposób logicznie i logistycznie powiązany ze sobą do udrożnienia komunikacyjnego, do poprawy komunikacji w aglomeracji wrocławskiej – mówił w 2019 roku Premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj też: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów

Wrocławski Węzeł Kolejowy a Strategia Zrównoważonego Rozwoju Transportu

Rada Ministrów przyjęła 24 września 2019 r. uchwałę w sprawie przyjęcia „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku”,  która stanowi, że

  • Niezbędna jest rozbudowa układów torowych stacji i linii w węzłach kolejowych/aglomeracjach w celu uzyskania bądź zachowania odpowiedniej przepustowości dla ruchu dalekobieżnego oraz towarowego.” (str. 32)
  • “Szczególnie istotne w tym kontekście jest zwiększenie jakości planowania obsługi transportowej poprzez wsparcie koordynacji i planowania zmian w obszarach funkcjonalnych miast, w szczególności będącymi głównymi węzłami sieci TEN-T.” (str. 72)
  • “Budowa systemów codziennego dojazdu, integrujących ośrodki miejskie w układy aglomeracyjne i zwiększające zakres oddziaływania i obszarów funkcjonalnych miast (…), w tym poprawa przepustowości węzłów miejskich;” (str. 75)
  • “Równocześnie prowadzone będą prace związane z modernizacją dużych węzłów kolejowych (…), co wpłynie na przepustowość sieci kolejowej i zwiększenie multimodalności transportu” (str. 76), “Działania do 2030 r.: (…) kontynuacja rozwoju kolejowej infrastruktury transportowej w dużych węzłach kolejowych” (str. 81).

Czytaj też: Do wrocławskich radnych trafił wniosek, by podjęli uchwałę ws. węzła kolejowego

Wrocławski Węzeł Kolejowy a CPK i Kolej Plus

Należy dodać, że Wrocław ma być jednym z kluczowych węzłów Centralnego Portu Komunikacyjnego. Do 2027 r. planowana jest budowa linii kolejowej nr 86 z Wrocławia do Łodzi, a bez dostosowania węzła wrocławskiego do zwiększonej liczby pociągów nie uda się osiągnąć efektu Kolei Dużych Prędkości.

Przebudowa Wrocławskiego Węzła Kolejowego będzie także niezbędna dla dobrego włączenia projektów w ramach programu Kolej Plus, a także planowanej przez Polskie Linie Kolejowe renowacji odcinka Oleśnica-Syców-Kępno.

Dworzec Główny we Wrocławiu
Dworzec Główny we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Warto zauważyć, że Wrocław Główny jest największą pod względem liczby odprawionych pasażerów w Polsce – corocznie podróżuje z niej blisko 20 mln podróżnych. Potencjał stacji jest znacznie większy, ze względu na bogatą sieć linii kolejowych na Dolnym Śląsku – z Wrocławia linie kolejowe rozchodzą się w aż 9 kierunkach. Ze względu na wąskie gardło, którym jest sieć, potencjał jest przytłumiony i niemożliwy do wykorzystania przy obecnym stanie sieci kolejowej. 

Czytaj też: Wrocławski Węzeł Kolejowy to wspólna sprawa aglomeracji. Wnioski do Oleśnicy, Obornik, Miękini i Kobierzyc

Wrocławski Węzeł Kolejowy dla Dolnego Śląska

Rozbudowa jest istotna dla mieszkańców miejscowości, połączonych z Wrocławiem (np. Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Bolesławiec, Lubin, Strzelin, Oława, Oleśnica, Trzebnica, Żmigród, Wołów, Świdnica, Kłodzko, Brzeg Dolny), gdyż pasażerowie są narażeni na spóźnienia i odwoływanie pociągów. Jest zatem istotna dla całego województwa, nie tylko dla Wrocławia.

Brak inwestycji we Wrocławski Węzeł Kolejowy utrudni także życie gospodarcze całego regionu, gdyż tory są niezbędne pociągom towarowym. We Wrocławiu znajduje się najważniejszy i największy węzeł w zachodniej Polsce, z którego odjeżdżają pociągi z polskimi i zagranicznymi towarami na eksport do Europy Zachodniej. 

Czytaj też: Nie zabierajmy Wrocławiowi szansy na kolej miejską!


Fot tytułowe – Linia kolejowa nr 292 na Wrocławiu-Polanowicach / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie