Komunikacja

Tramwaj na Stabłowice. Ważne przedłużenie na rozwijające się osiedle

Stabłowice to jedno z bardziej rozbudowujących się osiedli Wrocławia (formalnie stanowi część osiedla Leśnica). Mieszkańcy na pewno zyskają na budowie trasy tramwajowej na nieodległe Maślice, a także na budowie przystanku kolejowego Maślice/Stabłowice obok pętli tej trasy.

Stabłowice mogłyby liczyć jednak na osobną trasę tramwajową, która mogłaby być odnogą linii na Leśnicę.

Czytaj też: PLK: Nie będzie przystanku przy ul. Racławickiej na obwodnicy kolejowej

Trasa na Stabłowice w planie aktywistów

Trasa na Stabłowice pojawiła się m.in. w Społecznym Programie Tramwajowym Akcji Miasto i Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia w drugim i trzecim wariancie, tj. bazowym i optymistycznym.

Aktywiści koszty szacowali na 40 mln zł. – Kluczowe w tym wszystkim jest jednak to, żeby linie tramwajowe zacząć projektować jak najszybciej – podkreślali.

Czytaj też: Wrocławska Polityka Mobilności. Dokument dobry, ale nierealizowany

Trasa na Stabłowice. Studium zagospodarowania

Studium zagospodarowania przestrzennego Wrocławia z 2018 r. jest pierwszym, które przewidziało budowę trasy na Stabłowice. – Planuje się wydłużenia tras tramwajowych, które są elementem układu podstawowego i poprawiają obsługę przyległych obszarów. Należą do nich: wydłużenie trasy do ul. Wojanowskiej – stwierdzono w dokumencie Rady Miejskiej Wrocławia.

Trasa tramwaju na Stabłowice
Trasa tramwaju na Stabłowice / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

W studium zauważono bowiem, że inwestycje mieszkaniowe powstają właściwie na terenie całego Wrocławia, niemniej jednak szczególna dynamika rozwoju budownictwa zauważalna jest w obrębie 22 rejonów miasta: Brochów, Browar Piastowski, Gaj, Jagodno, Kępa Mieszczańska, Klecina, Kminkowa, Krzyki, Leśnica, Maślice, Muchobór, Nyska, Olimpia Port, Ołtaszyn, Promenady Wrocławskie, Psie Pole, Sołtysowice, Stabłowice-Wojanowska, Wojszyce, WuWa 2, Zwycięska i Zakrzów.

Studium również podkreśla, że na Stabłowicach, gdzie w związku ze znacznym przyrostem zabudowy i liczby mieszkańców powstanie nowe lokalne centrum w ciągu ulicy Wojanowskiej wyposażone w usługi, przestrzeń spotkań i zieleń. Uzupełnieniem tego centrum byłaby wygodna i szybka trasa tramwajowa.

Czytaj też: Potrzebny remont Nowowiejskiej: nowe torowisko i droga rowerowa

Trasa na Stabłowice. Wrocławski Program Tramwajowy

We Wrocławskim Programie Tramwajowym znalazła się trasa o nazwie Fieldorfa – Stabłowice: od Kosmonautów przez Wojanowską.

Trasa ma mieć długość: 2,1 km, a liczba proponowanych przystanków to cztery. Szacunkowy koszt określono na 55 mln zł. Koszt ten to w 61% torowisko i trakcja, w 20% mosty, w 16% pętla tramwajowa z parkingiem park and ride na 50 miejsc, a 3% to przystanki.

Liczba obsługiwanych mieszkańców w 2023 r. była oszacowana na 4542, a docelowa liczba mieszkańców korzystająca z tramwaju na 6488. Oznacza to planowanie rozwoju mieszkalnictwa na osiedlu.

Niezbędna ma być przebudowa jezdni na odcinku torowiska wbudowanego.  Szacunkowe wykupy gruntów niezbędne są na około 900 m długości trasy. Możliwe jest wydzielenie torowiska na 51,85% długości trasy.

Według UM, budowa trasy wiąże się z przejściem przez ogródki działkowe, które posiadają uchwalony plan zagospodarowania o przeznaczeniu innym niż funkcja drogowa, zatem niezbędne są rozmowy z Polskim Związkiem Działkowców (albo zmiana planu).

W zasięgu trasy znajduje się Dolnośląski Szpital Specjalistyczny przy ul. Fieldorfa, gdzie mógłby powstać osobny przystanek.

Trasa tramwaju na Stabłowice
Trasa tramwaju na Stabłowice / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Czytaj też: Wspólny bilet na MPK Wrocław i Koleje Dolnośląskie musi wrócić. Urbancard i papierowe

Rada osiedla za tramwajem

Inicjatywa budowy trasy tramwajowej ma również poparcie lokalnego samorządu.

W protokole sesji Rady Osiedla Leśnica z dnia 25.04.2022 r. znalazły się słowa: Na kolejne spotkanie mamy przygotować zestawienie terenów, na których chcielibyśmy żeby zaplanowano niezbędne inwestycje – zespół szkół, CAL na Stabłowicach, rezerwę pod tramwaj na Stabłowice – na podstawie zebranych informacji zostanie przygotowana wspólna uchwała osiedli Porozumienia.

Trasa tramwaju na Stabłowice
Trasa tramwaju na Stabłowice / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Dnia 30.05.2022 zaś radni osiedla Leśnica wystąpili z inicjatywą zwrócenia się do władz Miasta z wnioskiem o zabezpieczenia terenu pod tramwaj na Stabłowice.

Czytaj też: Strefa Czystego Transportu dla zdrowia wrocławian. Potrzebny ambitny wariant


Fot tytułowe – Trasa tramwaju na Stabłowice  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu ”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie