Komunikacja

Debata powyborcza o wrocławskim transporcie. Kolej miejska, wspólny bilet MPK-KD, tramwaje

Debata odbędzie się w BarBarze (Świdnicka 8B) i będzie transmitowana na żywo na Facebooku Akcji Miasto. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu “Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Czytaj też: Tramwaj na Stabłowice. Ważne przedłużenie na rozwijające się osiedle

Transport publiczny jest w centrum wyborów samorządowych w 2024 roku. W trakcie kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi liczni kandydaci mówili o potrzebie budowy nowych tras tramwajowych i tworzenia szybkiej kolei miejskiej. Powszechne jest przekonanie, że te inwestycje są przyszłością wrocławskiego transportu.

Debata radnych Wrocławia. Nowe trasy tramwajowe

Pierwszym poruszanym istotnym tematem jest budowa nowych tras tramwajowych. W kampanii wyborczej pojawiały się propozycje i zapowiedzi m.in. tras na Maślice, Jagodno, Psie Pole czy Gądów Mały. Trzeba określić, kiedy mogłyby ruszyć budowa, a także co może zrobić rada miejska, by przyspieszyć ten proces.

Należy również zastanowić się, co zrobić, by tramwaje kursowały szybciej, w tym nad stworzeniem realnego priorytetu. Porozmawiamy również o tym, jak sprawić, by tramwaje były wygodne i lepiej dostępne dla pasażerów, np. przez budowę przystanków wiedeńskich w ul. Świdnickiej czy przebudowę węzła przesiadkowego przy pl. Dominikańskim.

Czytaj też: Przystanek kolejowy Arkady. Ważna inwestycja dla kolei miejskiej Wrocławia

Debata radnych Wrocławia. Wspólny bilet MPK-kolej i SKM

Drugim istotnym tematem, poruszanym szeroko przed wyborami, jest kolej miejska. Pierwszym, oczywistym krokiem, zapowiadanym przez licznych polityków, jest powrót wspólnego biletu na MPK Wrocław i Koleje Dolnośląskie, którego mieszkańcy zostali w 2021 r. pozbawieni.

Dalej jednak trzeba pomyśleć o tym, żeby stopniowo powstała kolej miejska z prawdziwego zdarzenia. Przydałoby się określić, kiedy najszybciej możliwe jest uruchomienie kursów miejskich, np. poprzez wykupienie usługi w Kolejach Dolnośląskich, które zapowiadały, że są w stanie uruchomić taką linię.

W jaki sposób zamierzają walczyć o realizację istotnych dla Wrocławia inwestycji centralnych we Wrocławski Węzeł Kolejowy, a także nowych przystanków kolejowych?

Gościniami i gośćami debaty będą:🔸 Agnieszka Dusza (KO)
🔸 Łukasz Kasztelowicz (PiS)
🔸 Anna Kołodziej (Lewica)
🔸 Jakub Nowotarski (KO/Akcja Miasto)

Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz