Baza wiedzyKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Jaki system tramwajowy dla Wrocławia? [RAPORT HIPERMIASTA]

W ramach projektu  „Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny powstał raport „Tramwaje dla Wrocławia”, podsumowujący działania projektu z zakresu tramwajowego.

CZYTAJ RAPORT

W raporcie opisujemy m.in. społeczne działania na rzecz tramwajów, niezbędne inwestycje, ale również sieci tramwajowe w Berlinie, Paryżu i Barcelonie.

Czytaj też: Trudny dojazd rowerem do stacji Wrocław Osobowice. To trzeba zmienić!

Tramwaje dla klimatu i mieszkańców

Na całym świecie trwa renesans tramwajów. W licznych miastach rozbudowywane są sieci tramwajowe, a na tramwaj stawiają nawet miasta posiadające metro i kolej miejską, jak Paryż, Barcelona, Berlin czy Wiedeń.

Tramwaj na mostach Trzebnickich

Do stawiania na tramwaje przekonuje też polityka klimatyczna, która leży u podstaw nowej orientacji Unii Europejskiej w dziedzinie transportu. Tramwaj jest bowiem niskoemisyjnym, proklimatycznym środkiem transportu, będący najstarszym przejawem elektromobilności w europejskich miastach.

Tramwaje stały się też istotną częścią debaty transportowej Wrocławia, a takie inwestycje jak tramwaj na Jagodno czy tramwaj na Psie Pole są w czołówce najistotniejszych potrzeb, zgłaszanych przez mieszkańców.

Piotr Palacz, ekspert transportowy: – Tramwaje są najbardziej efektywnym środkiem transportu. Koszty są spore na starcie, ale potem eksploatacja jest tańsza. Jeszcze 40 lat temu sieci tramwajowe były w 250 miastach na świecie, obecnie to ok. 400 ośrodków. Wszędzie włodarze wiedzą, że trzeba stawiać na rozwój transportu zbiorowego z uwagi na korki. Powrót tramwajów udał się np. w Olsztynie, gdzie wcześniej w latach 60. je usunięto.

W niniejszym raporcie opisujemy przede wszystkim najistotniejsze postulaty w zakresie rozbudowy systemu tras tramwajowych. Sieć tramwajowa była bowiem przez lata nierozwijana, a rozwój urbanistyczny znacznie poszerzył zabudowę względem miejsc obsługiwanych przez tramwaje.

Konieczne jest też zastanowienie się nad przyspieszeniem tramwajów tak, by lepiej odpowiadały na potrzeby mieszkańców, a także nad wygodą użytkowania i czasem przesiadek. Niezbędne działania to np. budowa przystanków wiedeńskich czy skracanie czasu przesiadek przez wyznaczanie nowych przejść dla pieszych na węzłach przesiadkowych.

Czytaj też: Profesor Knoflacher: Miasta muszą być skoncentrowane na człowieku, priorytetem przyjazność dla pieszych

Tramwaje z koleją i rowerami

Tramwaje nie powinny być oczywiście wydzielonym systemem, ale szkieletem układu transportowego miasta. Postulujemy również m.in. opisane w równoległym raporcie prace nad koleją miejską i aglomeracyjną. Te dwa systemy szynowe powinny być łączone przez wspólny bilet na MPK Wrocław i Koleje Dolnośląskie w skali całej aglomeracji, a także tworzenie nowych węzłów przesiadkowych, np. przez budowę przystanków kolejowych oraz planowanie przedłużeń tras tramwajowych, choćby ulokowanie pętli Leśnica przy stacji kolejowej.

Plac Wróblewskiego, Przedmieście Oławskie

Żeby transport publiczny był częścią wszechstronnej zrównoważonej polityki przestrzennej, niezbędne jest również działanie na rzecz przyspieszenia kursowania autobusów, rozwoju sieci rowerowej, a także ograniczenia ruchu w miejscach dużego ruchu pieszego czy rowerowego (zwłaszcza w centrum).

CZYTAJ RAPORT

Rekomendujemy również działania protramwajowe na szczeblu krajowym, zwłaszcza powołanie funduszu rozwoju sieci tramwajowej, a także możliwość finansowania rozbudowy sieci z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przepisy prawne powinny również ułatwiać budowę tramwajów, na zasadach określonych dla dróg w tzw. specustawie.

Czytaj też: Kluczowe działania dla osiedli dla zrównoważonego transportu [ANALIZA HIPERMIASTA]


Fot. tytułowe – Rowery przy Dworcu Głównym / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie