KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Debata z Piotrem Rachwalskim o wspólnym bilecie na MPK Wrocław i Koleje Dolnośląskie już w najbliższy piątek

Już w najbliższy piątek (27 stycznia) o godz. 18 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b) rozpocznie się debata “Wspólny bilet na MPK i kolej we Wrocławiu” z Piotrem Rachwalskim, jednym z najlepszych ekspertów w dziedzinie transportu publicznego w Polsce.

To już kolejna okazja do porozmawiania o wspólnym bilecie na MPK i kolej we Wrocławiu. Przypomnijmy, to rozwiązanie przestało istnieć 1 lipca 2021 roku, kiedy to Urząd Miejski i przewoźnicy kolejowi, Koleje Dolnośląskie i Polregio, nie przedłużyli umowy w tej sprawie.

Pomimo wielu apeli ze strony mieszkańców i organizacji społecznych, rozmowy na linii UM-KD-PR nadal nie przyniosły pożądanych skutków. O powrót wspólnego biletu apelowały m.in. liczne rady osiedla, a Akcja Miasto zebrała ponad tysiąc podpisów pod projektem uchwały w tej sprawie.

Czytaj też: Jak wygląda transport publiczny w aglomeracji wrocławskiej?

Debatę o tym istotnym dla mieszkańców temacie organizują Akcja Miasto i Towarzystwo Benderowskie. Zaprosiły one do niej Piotra Rachwalskiego, byłego prezesa Kolei Dolnośląskich i PKS Słupsk, a obecnie prezesa Przedsiębiorstwa Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu na Śląsku. To jeden z najlepszych w Polsce ekspertów w temacie transportu publicznego. Dyskusję moderować będzie Mateusz Kokoszkiewicz.

– Podczas debaty będziemy rozważać, dlaczego konieczne jest przywrócenie wspólnego biletu na MPK i kolej we Wrocławiu i spróbujemy ocenić, gdzie leży problem – mówi Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto – Zastanowimy się również nad tym, jak powinna wyglądać docelowa oferta biletów aglomeracyjnych oraz kolei miejskiej i aglomeracyjnej.

Czytaj też: RAPORT HIPERMIASTA: Transport publiczny na Dolnym Śląsku wymaga poprawy

Jak informują organizatorzy, w trakcie debaty będzie możliwość zadawania pytań i dyskusji. Całość będzie również transmitowana online na profilu facebookowym Akcji Miasto.

– Dodatkowo dzień później w sobotę, 28 stycznia, w godzinach 10-16 organizujemy szkolenie dla młodych z Piotrem Rachwalskim. Na tym wydarzeniu wspólnie z ekspertem zastanowimy się, jak sprawić, by transport publiczny był lepszy – dodaje Jakub Janas z Akcji Miasto.

Na warsztat obowiązują zapisy. Więcej informacji w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Powiat milicki nie chce stworzyć systemu transportu publicznego. Skarżymy do rady powiatu


Fot tytułowe – Dworzec Główny we Wrocławiu / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie