Baza wiedzyKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Kolej dla Wrocławia. Co potrzeba kolei aglomeracyjnej? [RAPORT HIPERMIASTA]

Oczywistą sprawą jest to, że tylko szybki transport publiczny jest w stanie obsłużyć rosnące metropolie, które cierpią od korków, smogu i hałasu. Hasło kolei miejskiej, aglomeracyjnej czy metropolitalnej pojawia się od lat w propozycjach naukowców oraz postulatach ruchów miejskich.

Postulat pojawiał się także często w debatach przedwyborczych, niestety jak do tej pory bez większego rezultatu.

Transport publiczny nie tylko jest najbardziej efektywnym sposobem skomunikowania miasta. Za bardzo istotny należy uznać także środowiskowy wymiar transportu publicznego. Transport stanowi bowiem spore źródło emisji dwutlenku węgla, a w skali Polski i Wrocławia – rosnącym. Zwiększenie udziału komunikacji zbiorowej jest działaniem na rzecz ochrony klimatu.

CZYTAJ RAPORT

Ważnym aspektem powinna być również ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami z transportu.
Kolej, jako system szynowy, niezależny od dróg, może być szybszą i niezawodną możliwością, inaczej niż transport autobusowy. Działający system kolejowy może zatem zachęcić sporo osób do wybrania ekologicznych sposobów przemieszczania się.

Towarowa Obwodnica Wrocławia (linia kolejowa nr 349) – wiadukt przy al. Karkonoskiej

Z tych powodów w ramach projektu „Tramwaj i kolej dla klimatu” prowadziliśmy akcje społeczne „Wybieram kolej” oraz „Kolej na Wrocław”. Sukcesem akcji jest nie tylko wypromowanie, ale też konkretne rozwiązania: oraz zapowiedź znalezienia środków na finansowanie przystanku Warto dyskutować i poszerzać wiedzę o niezbędnych działaniach i inwestycjach w kolej miejską, czyli czysty i szybki środek transportu.

Czytaj też: Tramwaj w ul. Gajowickiej. Był przed wojną, dlaczego nie wróci?

Pomysł metra uznajemy za nierealny i niepotrzebny w dyskusji, gdyż z uwagi na koszty jest to rozwiązanie niemożliwe. Jedynym elementem podziemnym, który warto w ogóle rozważać, to tunel, który zwiększyłby możliwości węzła wrocławskiego i przybliżył kolej do centrum Wrocławia.

Zainteresowanych tematem zachęcamy nie tylko do lektury raportu, ale również do obserwowania profilu Szybka Kolej Miejska we Wrocławiu.

W raporcie można przeczytać m.in. o potrzebnych inwestycjach, działaniach organizacyjnych. Jest również wersja w języku angielskim i niemieckim.

CZYTAJ RAPORT

Debata podsumowująca projekt „Tramwaje i Kolej dla Klimatu”

Raport zostanie zaprezentowany na debacie w Barbarze w poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 18.

Z pewnością w trakcie projektu udało się przekonać wrocławian i wrocławskich polityków do uznania wagi problemu transportu publicznego. W trakcie debat, w których uczestniczyli liczni eksperci, m.in. Piotr Malepszak, Piotr Rachwalski, dr Michał Beim, dr Igor Gisterek, Olga Gitkiewicz, rozmawialiśmy o przyszłości Wrocławskiego Węzła Kolejowego, wykluczeniu transportowym oraz wrocławskich tramwajów.

W ramach “Miejskich Rozmów” rozmawialiśmy również z mieszkańcami, m.in. o przystankach tramwajowych wiedeńskich w ul. Świdnickiej czy kładce pieszo-rowerowej przez fosę.

Apelowaliśmy do władz o różne zmiany, w tym o projektowanie tras tramwajowych, znalezienie finansowania na ich budowę oraz o kontynuację programu Kolei Dużych Prędkości.

Pętla na Leśnicy

W ramach akcji “Kolej na Wrocław” przekonywaliśmy o potrzebie modernizacji Wrocławskiego Węzła Kolejowego, która jest konieczna dla budowy kolei aglomeracyjnej we Wrocławiu.

Niewątpliwymi sukcesami projektu są: ogłoszenie przetargu na projektowanie remontu Towarowej Obwodnicy Wrocławia, zapewnienie o funduszach na przystanek na Maślicach oraz przyjęcie przez sejmik uchwały ws. Wrocławskiego Węzła Kolejowego.

Czytaj też: Kluczowe działania dla osiedli dla zrównoważonego transportu [ANALIZA HIPERMIASTA]


Fot tytułowe – Pociąg Kolei Dolnośląskich na Leśnicy  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz