Baza wiedzyTramwaje i kolej dla klimatu

Jak zmieniał się Wrocławski Program Tramwajowy? [ANALIZA HIPERMIASTA]

Od lat wiadomo, że dla metropolii jedynym rozwiązaniem problemu poruszania się po mieście jest transport publiczny. Dotyczy to również Wrocławia. Cel, którym jest znaczne wzmocnienie transportu niesamochodowego zapisano zresztą w obowiązujących dokumentach miejskich: Wrocławskiej Polityce Mobilności i Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

Czytaj też: Potrzebne przejście z Kleczkowa na Dworzec Nadodrze. Jest wniosek do PLK

Dlaczego tramwaje dla Wrocławia?

Tylko sprawny i docierający szybko wszędzie transport publiczny poradzić sobie może z problemem korków, hałasu i zajmowania kolejnych przestrzeni pod motoryzację indywidualną.

CZYTAJ ANALIZĘ

Od dawna zatem jedną z kluczowych dyskusji we Wrocławiu jest debata o rozbudowie wrocławskiej sieci tramwajowej. Wiadomo bowiem, że sieć tramwajowa jest najbardziej efektywnym środkiem transportu, która nad autobusami góruje m.in. niezawodnością, wydzielonymi torowiskami czy wygodą. Mieszkańcy często wspominają o tym, że miały powstać liczne inwestycje, a takie hasła jak “tramwaj na Psie Pole” czy “tramwaj na Jagodno” przebiły się do świadomości publicznej.

Rynek Psiego Pola
Rynek Psiego Pola / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Nie jest przypadkiem, bo wiele razy było obiecywane przez polityków i urzędników w niezlicznych dokumentach i wypowiedziach. W naszej analizie przesledziliśmy  to, w jaki sposób kolejne trasy tramwajowe były zapowiadane przez dokumenty, plany i strategie samorządu Wrocławia.

Czytaj też: Apel do rad miejskich o poparcie Kolei Dużych Prędkości. Kluczowa inwestycja dla Polski

Co dzieje się z planami tramwajowymi?

Niestety, większość opisanych w analizie planów i strategii nie była realizowana, a w wielu przypadkach nie były podejmowane nawet próby realizacji.

Trasy tramwajowe na Maślice, Ołtaszyn czy Psie Pole to kluczowe inwestycje dla przyszłości Wrocławia, a najlepszym dowodem są wszystkie wymienione strategie i dokumenty, w których przekonywano o roli i wadze tych inwestycji.

Więcej przeczytasz w analizie.

Czytaj też: Apel do rządu o przywrócenie przystanków kolejowych we Wrocławiu na listę podstawową. Dla Tarnogaju, Maślic i Zakrzowa

Fot tytułowe – Tramwaj w ul. Jedności Narodowej – przystanek Mosty Warszawskie / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz