EkonomiaNewsy

Wrocław drugim najważniejszym gospodarczo miastem w Polsce!

Świetna wiadomość dla naszego miasta – w publikowanym od 16 lat przez Globalization and World Cities Research Network rankingu istotności miast dla światowej gospodarki Wrocław awansował do kategorii „gamma” (trzeciej z pięciu klas), wyprzedzając Kraków (nieznacznie) oraz Poznań, Katowice i Łódź (z dużą przewagą).

Ranking zatytułowany „The World According to GawC” oparty jest na klasyfikacji usieciowienia miast w globalnej gospodarce na podstawie intensywności występowania zaawansowanych usług biznesowych (m.in. finansowych, księgowych, consultingowych, prawniczych, reklamowych). W celu stworzenia edycji raportu z roku 2016 prześledzono placówki 175 firm w 707 światowych miastach.

Kategoria „gamma”, do której awansował Wrocław, zawiera miasta łączące małe regiony i państwa z globalną gospodarką. Tym samym Wrocław gra teraz w tej samej lidze, co m.in. Drezno, Bilbao, Bolonia, Lipsk czy Marsylia. Jeszcze w poprzedniej edycji raportu, wydanej w 2012 roku, Wrocław był oceniany o klasę niżej, jako „high sufficiency” – miasto bez zasięgu globalnego, ale na tyle samodzielne, żeby nie zależeć nadmiernie od miast globalnych.

Pozostałe Polskie miasta wymienione w rankingu to bezkonkurencyjna Warszawa (miasto „alpha”, na poziomie Moskwy, Frankfurtu, Istambułu czy Seulu), Kraków (spadek do kategorii „high sufficiency”, na równi z Liverpoolem, Utrechtem, Lille czy Newcastle) oraz Poznań, Katowice i Łódź (miasta „sufficency” takie jak Southampton, Florencja, Bordeaux czy Reykjavik).

Awans Wrocławia to odzwierciedlenie niewątpliwego sukcesu gospodarczego naszego miasta w XXI wieku. Opublikowany w kwietniu 2017 roku przez TUMW raport „Migawki z Diagnozy Wrocławia” jasno pokazał, że gospodarka żadnej innej metropolii w Polsce nie rosła tak szybko – w latach 2010-2014 PKB Wrocławia przyrastało średnio o 7.5% rocznie, znacznie więcej niż Poznania (6.5%), Krakowa (6.9%) czy Trójmiasta (6.3%). To dzięki temu generujący w 2000 roku jedynie 3.5% polskiego PKB Wrocław urósł do 4.2% w roku 2014 – podczas gdy niższe wzrosty Krakowa (z 4.1% do 4.5%), Poznania (z 4.6% do 4.8%) czy Trójmiasta (z 3.7% do 3.8%) pozwoliły nam je gospodarczo doganiać i wyprzedzać. Niemniej, warto pamiętać że pojedynki tych miast to ciągle waga lekka w porównaniu z Warszawą, która w 2014 roku generowała aż 17.6% produktu krajowego brutto – znacząco więcej niż 16.0% w 2000 roku. Tak istotny wzrost Warszawy, o 1.6 punktu procentowego czyli z grubsza połowę całej gospodarki metropolii łódzkiej, jasno pokazuje że polska się ekonomicznie koncentruje na stolicy.

Jakie powinny być dalsze ambicje Wrocławia? Niewątpliwie liczymy na dalsze awanse w kolejnych edycjach rankingu. W idealnym scenariuszu oparte byłyby one głównie na ekspansji wrocławskich firm na arenie globalnej, a nie jedynie otwieranych tutaj biurach zagranicznych korporacji. Na polskim podwórku natomiast, uważamy że celem i ambicją Wrocławia powinna być pozycja drugiego miasta w kraju pod względem siły ekonomicznej, z dużą przewagą nad Poznaniem, Krakowem czy Trójmiastem. Wierzymy, że polska gospodarka albo będzie jeszcze bardziej koncentrować się na Warszawie (tworząc scentralizowany model zbliżony do brytyjskiego i francuskiego), albo uda się nam wypracować globalną siłę również w drugim mieście, jak w modelu hiszpańskim (Madryt-Barcelona) i włoskim (Rzym-Mediolan). Które miasto będzie polską Barceloną czy Mediolanem, spychając pozostałych konkurentów na peryferia globalnej gospodarki? Póki co, wszystko wskazuje na Wrocław.

Marek Karabon, członek zarządu Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia

Raport GaWC: http://www.lboro.ac.uk/gawc/world2016t.html

Migawki z Diagnozy Wrocławia

Zdjęcie: Wrocław Główny, Wikimedia commons