DanePolecamy

Przestrzenne dane demograficzne Wrocławia

Prezentuję nowy cykl – Dane po Wrocławsku – w którym będę publikować zbiory danych przydatne do analiz zjawisk dziejących się we Wrocławiu.  Często przy zetknięciu z popularnymi wykresami lub infografikami dot. zjawisk w zachodnich miastach myślę sobie, co gdyby te same badania/zjawiska sprawdzić dla Wrocławia? Cykl ten ma służyć wrocławskim analitykom danych i nie tylko, by mogli w łatwy sposób, w jednym miejscu znaleźć najważniejsze dane dotyczące miasta, jak również by mogli tutaj publikować wyniki swoich prac.

Jeśli jesteś tu tylko po dane, znajdziesz je w CartoDB oraz Research Gate – DOI: 10.13140/RG.2.1.3848.2967·

Dane po Wrocławsku

Do robienia analizy miejskich potrzebne jest przygotowanie pewnego warsztatu, a w szczególności danych, czasem będą to dane bezpośrednio ze świetnej inicjatywy OpenData okraszone szerszym opisem i przykładami użycia, innym razem będę udostępniał te dane w postaci przetworzonego zbioru danych — np. kiedy wymagał on chwili pracy nad integracją pomiędzy systemami różnych instytucji (np. wrocławskiego SIP-u i danych z GUS-u).

Na samym początku chcę opowiedzieć i zgromadzić dla wrocławskich (i nie tylko) data scientists dane, które często są potrzebne do analiz. Będę je udostępniać w łatwych do załadowania i przetwarzania formatach. Najczęściej będę je umieszczał na ogólnodostępnych platformy jak np. cartodb.com lub inne platformy jeśli akurat będą oferować sensowną wartość dodaną. Przetworzonym zbiorom danych będą towarzyszyć noty publikacyjne z ResearchGate, które posiadają unikatowy numer identyfikacyjny (DOI) dzięki czemu można go w prosty i szybki sposób cytować w pracach naukowych.

Chcę docelowo zgromadzić następujący bazowy zestaw danych:

  • dane demograficzne z podziałem na wiek oraz obszarami wedle rejonów statystycznych
  • pełne dane o możliwościach ruchu w mieście, tj. złączone ze sobą dane o trasach pieszych, rowerowych i samochodowych z openstreemapy (wysoka jakość we Wrocławiu) połączone z danymi z GTFS udostępnionymi z OpenData, a także ruchu kolejowego (jeśli się uda)
  • dendryty i obciążenia ruchem — uzyskane za pomocą systemu pankus autorstwa Macieja Kamińskiego oraz prof. T. Zipsera z Katedry Planowania Przestrzennego
  • szczególnie poszukuję danych o mobilności pasażerów, korkach i wszelkiej maści podobnych rzeczach, jeśli macie takie dane — piszcie na niedakh@gmail.com
  • jestem również otwarty na propozycje, a także na nadsyłanie danych – serdecznie zachęcam wszystkich do dzielenia się danymi

Cykl zaczynam od danych demograficznych.

Dane demograficzne

Bardzo często istnieje potrzeba zestawienia jakiegoś zjawiska we Wrocławiu z danymi o tym, ilu ludzi mieszka na danym obszarze. Dane demograficzne można pobrać z systemu informacji przestrzennej Wrocławia — mapy demograficznej.

Znajdziemy tam 579 obszarów, do każdego przypisana populacja z podziałem na wiek. Można te dane dość łatwo zaznaczyć, ułożyć w tabelę i wyeksportować jako CSV. Niestety, nie da się wyeksportować w wygodny sposób danych geograficznych o obszarach. Znamy jedynie numery rejonów statystycznych GUS do których są przyporządkowane. Rejony statystyczne pochodzą z systemu BREC rejestru TERYT zebranego przez GUS. Ostatni raz system ten był aktualizowany w 2011 roku.

Dane z systemu BREC dostępne są przez portal realizujący europejską dyrektywę INSPIRE dot. danych GIS. Link do archiwum ZIP zawierającym shapefiles (SHP) z rejonami statystycznymi systemu BREC w projekcji EPSG:2180 znajdziecie tutaj.

Naszym celem w tym odcinku jest posiadanie jednolitego zbioru zawierającego zarówno obszary jak i dane demograficzne. Taki zbiór danych, w projekcji EPSG:4326 udostępniam w serwisie CartoDB jak również w postaci noty publikacyjnej w portalu Research Gate: DOI: 10.13140/RG.2.1.3848.2967·

Zbiór zawiera wiersze z następującymi danymi:
  • nr rejonu statystycznego
  • liczbę zameldowanych osób w tym rejonie
  • gęstość zaludnienia w tym rejonie
  • liczbę zameldowanych osób w tym rejonie w podziale wedle wieku: 0–2, 3–6, 7–12, 13–15, 16–18, 19–24, 25–34, 35–44, (45–59 dla kobiet / 45–64 dla mężczyzn), (od 60 dla kobiet / 65 dla mężczyzn do 79) i od 80 lat w górę
  • zapisany w formie WKT obszar geograficzny tego rejonu — wielokąt (POLYGON) w projekcji EPSG:4326 najpopularniejszej w globalnych narzędziach mapowych w sieci

Gorąco zachęcam do korzystania, kopiowania i bawienia się tym jakże długo oczekiwanym zbiorem danych!

Zbiór danych można cytować w następujący sposób:

Szymański P., „Wrocław demography per BREC statistical region of the city”, ResearchGate, 25 stycznia 2016 [dostęp: dzień miesiąc rok], <http://dx.doi.org/10.13140/RG.2.1.3848.2967>, DOI: 10.13140/RG.2.1.3848.2967.

lub za pomocą narzędzia bibtex:

@misc{10.13140/RG.2.1.3848.2967,
    author = {Piotr Szymański},
    title = {Wrocław demography per BREC statistical region of the city},
    doi = {10.13140/RG.2.1.3848.2967},
    howpublished= {\url{http://dx.doi.org/10.13140/RG.2.1.3848.2967}
}

Na apetyt, wizualizacja liczby zameldowanych we Wrocławiu, z rejonami pogrupowanymi wedle gęstości zaludnienia metodą Jenksa:

Piotr Szymański

Doktorant informatyki na Politechnice Wrocławskiej, stypendysta programu Top 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda, wiceprezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Jeden komentarz do “Przestrzenne dane demograficzne Wrocławia

Możliwość komentowania została wyłączona.