Klimat na Dolny ŚląskKomunikacjaKotlina Kłodzka

Czy gmina Stronie Śląskie przygotowuje budowę kolei na Śnieżnik?

Media informowały o powrocie planów budowy kolei gondolowej na Śnieżnik.

– W obowiązującym studium mamy wpisaną tę gondolę z Kamienicy przez Płaczkę na Śnieżnik. Nie wpisano to jednak do żadnego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie zostało to uchwalone. Temat został wywołany. Chcemy szczęśliwie zakończyć budowę wieży na Śnieżniku. Owszem, dostaliśmy opracowania techniczne budowy takiej gondoli na Śnieżnik. Tutaj decydujący głos ma Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – mówi cytowany przez portal Nasze Miasto Lech Kawecki, wiceburmistrz Stronia Śląskiego.

Uważamy, że koleje linowe pełnić mogą istotna funkcję jako transport publiczny w terenach górskich. Ważne jednak, żeby inwestycje były prowadzone w pełnym poszanowaniu ochrony przyrody i środowiska.

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej postanowiło zapytać urząd miejski w Stroniu Śląskim o szczegóły. Prezentujemy pytania:

  1. Na jakim etapie jest przygotowanie projektu kolei w kierunku Śnieżnika?
  2. Czy znana jest ewentualna trasa oraz rodzaj kolei (gondolowa, krzesełkowa, inna)? Jakie są warianty?Jaka byłaby jej ewentualna przepustowość?
  3. Jakie byłyby potrzebne inwestycje towarzyszące, np. drogowe? Proszę o ich wymienienie.
  4. Czy było szukane finansowanie dla kolei na Śnieżnik?
  5. Czy w sprawie budowy kolei na Śnieżnik zorganizowano konsultacje społeczne? Jeśli nie – czy jest taki plan albo zamierzenie?
  6. Czy sprawa budowy kolei gondolowej na Śnieżnik była omówiona z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych?
  7. Czy budowa kolei na Śnieżnik była konsultowana z przyrodnikami lub specjalistami od ekologii?
  8. Proszę o przesłanie wszelkich dokumentów, notatek, pism i innych materiałów, związanych z projektem kolei na Śnieżnik.

Gmina odpowiada ws. kolei na Śnieżnik

Przedstawiciele urzędu w Stroniu Śląskim jednak podkreślają, że nie ma mowy o przygotowaniach budowy.

– Odpowiadając na wniosek o udostępnienie informacji publicznej, z dnia 09.06.2022 r. informuję, że Gmina Stronie Śląskie obecnie nie przygotowuje projektu kolei na Śnieżnik. Wobec powyższego nie odnosimy się do pozostałych pytań wniosku o udzielenie informacji publicznej – odpisał Lech Kawecki, wiceburmistrz Stronia Śląskiego.


Fot. tytułowe – Zawada i Śnieżnik – widok z Suszycy / Grzegorz Wysocki / CC-BY-SA 3.0


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie