Rada osiedla: wprowadzić Strefę Czystego Transportu!

Rada Osiedla Przedmieście Oławskie 15 marca 2022 r. podjęła uchwałę w sprawie objęcia obszaru osiedla Przedmieście Oławskie Strefą Czystego Transportu.

Według radnych powinna powstać na terenie wewnątrz obwodnicy śródmiejskiej

– We wrześniu 2021 roku podpisywał Pan, wraz z innymi prezydentami dużych miast Deklarację Koalicji Miast na rzecz rozwoju Stref Czystego Transportu jako narzędzia redukcji emisji zanieczyszczeń i ograniczania smogu – przekonują radni prezydenta Jacka Sutryka.

Uzasadnienie uchwały Rady Osiedla ws. Strefy Czystego Transportu

W deklaracji czytamy, że Strefy Czystego Transportu, czyli miejskie obszary ograniczonego dostępu dla samochodów, przyczyniają się do rozwoju alternatywnych form mobilności, m.in.: komunikacji zbiorowej, współdzielonej mobilności, ruchu rowerowego, a także transportu zeroemisyjnego. Za nadrzędną przesłankę ich tworzenia w Polsce uznajemy dążenie do poprawy jakości życia w miastach, redukcję emisji i ograniczanie smogu. Uważamy, że najlepsze rozwiązania prawne i organizacyjne, przyczyniające się do ukształtowania odpowiedniego otoczenia społeczno-gospodarczego, pozwalającego na tworzenie Stref Czystego Transportu w Polsce, można osiągnąć dzięki połączeniu wysiłków i wiedzy polskich samorządowców. Dlatego wspólnie zamierzamy stworzyć grunt do budowy czystych i przyjaznych dla mieszkańców obszarów miast.

Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadzająca Strefy Czystego Transportu jest już uchwalona i jako mieszkańcy oczekujemy szybkich i zdecydowanych działań, które Pan deklarował, abyśmy wszyscy mogli oddychać lepszej jakości powietrzem.

 Jako mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego, gęsto zaludnionego i zabudowanego obszaru, gdzie dalej w dużej części mieszkańcy ogrzewają swoje mieszkania paliwami stałymi i gdzie jakość powietrza jest wyjątkowo zła doceniamy wysiłki Miasta zmierzające do wymiany kotłów na paliwa stałe, tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania oraz doceniamy, że kolejne całe kamienice podłączane są do miejskich sieci ciepłowniczych.

Niemniej jednak uważamy, że na naszym Osiedlu, jak i na terenie wewnątrz obwodnicy śródmiejskiej powinna znaleźć się jak najszybciej Strefa Czystego Transportu, aby jeszcze skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniami. Szczególnie z dwutlenkiem azotu oraz silnie rakotwórczym benzo(a)pirenem, których głównym emitentem są stare samochody z silnikami diesla, niespełniające obecnie już żadnych norm. Z niezależnych badań wiemy, że poziom obydwu związków jest w naszym mieście regularnie przekraczany. Jest to groźne szczególnie dla dzieci i osób starszych, które chcemy szczególnie chronić.

Zielone światło dla Stref Czystego Transportu w miastach

Strefy czystego transportu (Umweltzone) istnieją m.in. w Niemczech, np. w Berlinie i Monachium.

Robot8A / creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0
Strefa czystego transportu w Monachium. Robot8A / CC-BY-SA 4.0 / creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Od pierwszych miesięcy 2022 r. polskie miasta mogą ustanawiać na swoim terenie Strefy Czystego Transportu, czyli obszary do których nie będą mogły wjeżdżać pojazdy o największej emisji spalin. Decyzję o utworzeniu Strefy pozostawiono samorządom, które określą na jakim obszarze będą obowiązywać nowe regulacje i jakie pojazdy będą mogły wjechać do Strefy.

– Tworzenie Strefy nie jest obowiązkowe, a gmina będzie mogła zdecydować jakie pojazdy nie będą do niej wpuszczone na podstawie normy emisyjnej Euro lub typu paliwa. To ważne, bo nie każde miasto ma taki sam problem ze spalinami – komentuje Bartosz Piłat, ekspert Polskiego Alarmu Smogowego ds. transportu.

Dzięki nowym przepisom samorządowcy z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Krakowa, czyli miast wymienionych przez Komisję Europejską jako najmocniej zanieczyszczone tlenkami, będą mogli podjąć działania naprawcze.

– Wiemy, że w Krakowie prowadzone są analizy nad utworzeniem SCT. Być może będzie to pierwsze miasto w Polsce z taka strefą – podkreśla Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – Mam nadzieję, że samorządy Stolicy i innych aglomeracji jak najszybciej wdrożą na swoim terenie nowe regulacje. Dotychczas zasłaniali się brakiem odpowiednich przepisów. Czas powiedzieć „sprawdzam”.

Fot. Piotr Michalak/CC-BY-SA 4.0

Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie