Kultura i naukaPolecamy

Pokazy filmowe o mieście – w sierpniu pod chmurką

Między 26 a 30 września we Wrocławiu odbędzie się 6. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. W ramach rozgrzewki przed wydarzeniem Wrocławska Fundacja Filmowa i Muzeum Architektury zapraszają na trzy plenerowe pokazy filmowe, które odbędą się w Archi-boxie – przestrzeni prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze.

Before MIASTOmovie wystartuje w środę, 8 sierpnia, o 21:00 projekcją filmu „Ludzki wymiar” („The Human Scale” -> zwiastun), w którym reżyser Andreas Dalsgaard towarzyszy zespołowi duńskiego architekta Jana Gehla, podejmującego epokowe wyzwanie przywrócenia miasta mieszkańcom. Projektanci planują taki kierunek zmian w urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Celem jest poprawa jakości życia w ośrodkach miejskich, ich zrównoważony rozwój oraz udogodnienia – przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, ale i sposoby, w jakich są one wdrażane –  wizja Duńczyka spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar.

Kolejne pokazy Before MIASTOmovie w Archi-boxie odbędą się w drugiej połowie miesiąca. 22 sierpnia o godzinie 20:30 widzowie będą mogli zobaczyć „Nowojorską ulicę w obiektywie” („Everybody Street” -> zwiastun) w reżyserii Cheryl Dunn. Reżyserka rozmawia na ekranie z ikonami ulicznej fotografii – m.in. Brucem Davidsonem, Elliotem Erwittem czy Rebeccą Lepkoff – które z niespotykaną wytrwałością i cierpliwością portretują Nowy Jork i toczące się w nim życie.

Rozgrzewkę przed 6. edycją MIASTOmovie 29 sierpnia o 20:00 zamknie projekcja filmu „Rowery kontra samochody” („Bikes vs. cars” -> zwiastun). W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera widzów w podróż dookoła świata – odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto, Los Angeles i Kopenhagę, poznając ich rowerową rzeczywistość oczami kierowców i samych rowerzystów. Reżyser na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym środkiem transportu, a nie tylko rekreacji.

Dowiedz się więcej.

Wszystkie pokazywane w Archi-boxie filmy nawiązują do motywu przewodniego 6. odsłony MIASTOmovie – hasła Ulica”.

Celem nadchodzącej edycji jest pokazanie tytułowej ulicy w wielu jej aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także – w ostatnich latach – przestrzeń protestu. Festiwal będzie trwał od 26 do 30 września, bilety na pokazy filmowe trafią do sprzedaży na początku września.  

Pokazy Before MIASTOmovie będą pokazywane w Archi-boxie przy Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5). Więcej informacji na temat programu MIASTOmovie oraz sierpniowych pokazów plenerowych można znaleźć na stronie MIASTOmovie.pl oraz na Facebooku.


Informacja prasowa od Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie