Kultura i naukaNewsyPolecamyPrzestrzeń

Jedyne Muzeum Architektury w Polsce wychodzi w plener

Plenerowy pawilon z pergolą i kawiarnią, wyjątkowa twórczość malarza Leona Tarasewicza oraz wystawa ,,Trzy Początki. 1918-1945-1989” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości – to trzy główne atrakcje przygotowane przez Muzeum Architektury we Wrocławiu w 2018 roku.

Muzeum Architektury we Wrocławiu powstało w 1965 roku i obecnie jest jedyną w skali kraju instytucją muzealną poświęconą w całości architekturze. Położone przy ulicy Bernardyńskiej, w budynkach dawnego kościoła i klasztoru, posiada w swoich zbiorach eksponaty z okresu kilku stuleci – od średniowiecza do czasów współczesnych.

Muzeum Architektury nie zamyka sztuki we własnych murach. Przeciwnie, przełamuje granice instytucji i angażuje do udziału w swych projektach odbiorców spoza wąskiego grona historyków oraz architektów.

W sezonie letnim na skwerze przed budynkiem Muzeum Architektury pojawi się tętniąca życiem pergola. Powstanie tam, zaprojektowany przez Lilianę Krzycką i Rafała Pieszko (Menthol Architects), przy współpracy z Martą Mnich (pracownia VROA), pawilon – Archi-box – z okrągłą trybuną oraz kawiarnią, które zachęcą mieszkańców do aktywności w tej części miasta.

Jego autorzy dwa lata walczyli o fundusze na budowę pawilonu – wreszcie w tym roku będzie to możliwe m.in. dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wrocław. Archi-box to cykliczny projekt zewnętrznej instalacji-pawilonu przed Muzeum Architektury we Wrocławiu, który ma być na co dzień kawiarnią, miejscem wypoczynku, spotkań architektonicznych i towarzyskich. Pawilon ma służyć organizacji debat, wystaw, pokazów filmów, imprez plenerowych, koncertów itp. Wszystko po to, aby promować aktywny model dyskusji o architekturze i kulturze.

Makieta tegorocznego Archi-boxu. Menthol Architects
Makieta tegorocznego Archi-boxu. Menthol Architects

Celem tego swoistego „pokoju letniego” jest również edukacja, uatrakcyjnienie przestrzeni przed Muzeum Architektury w czasie letnich miesięcy oraz zaktywizowanie lokalnych społeczności i podniesienie ich świadomości na temat architektury, kultury i estetyki. W Archi-box odbywać się będą liczne warsztaty, prezentacje i spotkania z artystami po wernisażach prestiżowych wystaw, mających miejsce we wnętrzach Muzeum Architektury.

Plenerowe otoczenie muzeum przyciągać będzie również koncertami czy pokazami filmowymi, darmowymi i otwartymi dla szerokiej widowni.

Eksperymentowanie ze wspieraniem aktywnego uczestnictwa w kulturze zachęciło nas do pójścia o krok dalej niż do tej pory i otwarcia się na oddolne budowanie programu. Obecnie, tuż przed planowanym otwarciem instalacji, uruchomiliśmy nabór propozycji, skierowany do wszystkich użytkowników miasta: osób indywidualnych, instytucji, organizacji pozarządowych. Zgłoszenia dotyczyć będą mogły jednorazowych wydarzeń, które zrealizowane zostaną w obrębie plenerowej instalacji przez zgłaszającego przy organizacyjnym i finansowym wsparciu muzeum – mówi koordynator projektu Archi-box Michał Duda.

W tej edycji instalację stanowić będzie zabudowa na rzucie heksagonu, utworzona z modułów trójkątnych, tworząca swoiste forum dla różnorakich eventów. Wykonana zostanie w całości w konstrukcji drewnianej. Pawilon będzie oświetlony, co dopełni i podkreśli jego formę, a także umożliwi jeszcze przyjemniejsze korzystanie z niego również po zmroku. Oficjalne otwarcie nastąpi 21 czerwca o 18:00.

Już teraz w Muzeum Architektury można zobaczyć wystawę prac prof. Leona Tarasewicza. Polski malarz białoruskiego pochodzenia od 30 lat tworzy dzieła, które wykraczają poza ramy tradycyjnego obrazu na płótnie i papierze. Specjalnie na potrzeby wystawy do muzeum trafiły zbiory m.in. z Galerii Arsenał w Białymstoku, warszawskiej Zachęty, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i prywatnych zbiorów artysty. Wyjątkową atrakcją jest monumentalna instalacja malarska w przestrzeni Muzeum Architektury wykonana przez artystę specjalnie na wrocławską wystawę. Potrwa ona do 26 sierpnia 2018.

Prace Leona Tarasewicza w Muzeum Architektury. Fot. Aleksandra Zienkiewicz
Prace Leona Tarasewicza w Muzeum Architektury. Fot. Aleksandra Zienkiewicz

W listopadzie i grudniu wrocławskie muzeum w szczególny sposób upamiętni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym wydarzeniem tych obchodów będzie wystawa ,,Trzy początki. 1918-1945-1989”. Wyznacza ona trzy graniczne daty w historii kraju, które jednocześnie otwierały nowe rozdziały w historii architektury. Ekspozycja pokaże budynki-symbole kolejnych przełomów, przedstawi również plany inwestycji, które nigdy nie zostały zrealizowane.

Za wizerunkową odsłonę wydarzeń oraz relacje ze sponsorami od kwietnia br. odpowiada agencja Brand Voice (Grupa Me & My Friends). Wrocławska firma podzieli się swoim doświadczeniem w prowadzeniu działań wizerunkowych i fundraisingowych w obszarze kultury.

Wrocław to miasto z ogromnym potencjałem angażowania lokalnych środowisk do wspólnych działań w obszarze kultury. W mieście regularnie odbywają się nie tylko wielkie imprezy, ale również małe projekty, które integrują mieszkańców i wyzwalają ich pozytywną energię. Biznes coraz chętniej wspiera te inicjatywy, a to tzw. „kreatywne skrzyżowanie” przynosi obu stronom realne korzyści. Kultura, poprzez relacje z biznesem, może pozyskać nowe źródła finansowania oraz czerpać wiedzę biznesową. Biznes może upatrywać w kulturze źródła kreatywności. Jednym z naszych celów jest angażowanie biznesu do działań w zakresie partnerstw na styku tych dwóch światów – podkreśla Katarzyna Budzyń-Pepłowska, CEO Brand Voice i gospodarz spotkań CreativeMorningsWRO.


Zdjęcie wyróżniające: Maciej Kaczor

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie