Gorący tematNewsyPrzestrzeńŚrodowisko

Miasto w zieleni na 7. edycji DoFA

Już jutro, w piątek 20 października, rozpocznie się 7. Dolnośląski Festiwal Architektury. Tym razem tematyka dotyczy głównie zieleni w mieście. W programie wykłady, spacery, filmy, rozmowy i specjalne wydarzenie – seminarium o zieleni miejskiej.

Po raz pierwszy w kilkuletniej historii DoFA prezentuje tak szerokie spektrum środków, za pomocą których na kształtowanie własnego otoczenia wpływać mogą mieszkańcy – chociażby przez samodzielnie kreowane formy zieleni na balkonach, tarasach, dachach czy w przydomowych ogródkach. Wydarzenia DoFA ’17 oraz toczące się w trakcie Festiwalu dyskusje mają ukazać bogactwo tych form, wyeksponować znaczenie zieleni w strukturze miasta i wskazać sposoby na jak najlepsze wykorzystanie ,,zielono-niebieskiego” potencjału Wrocławia.

Inauguracja DoFA ’17 rozpocznie się w piątek 20 października o godz. 18.00 w sali nr 7 Kina Nowe Horyzonty. Zacznie się bardzo mocnym punktem – wykładem Alberto Campo Baezy  „Project design is resarch”, który jest częścią warsztatów OSSA 2017 Wielkie Piękno.

A już w sobotę 21 października rusza pełen bogaty program Festiwalu. Tego dnia o g. 16:00 odbędzie się wykład Andy’ego Robinsona z brytyjskiego biura  Futurecity, pt. „Rise of the Creative District”, który poleca również MIASTOmovie.

W większość dni festiwalowych można wybrać się na filmy pokazywane przez Dyskusyjny Klub Filmowy ,,Politechnika” w budynku A-1 przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27, sala 329. Wśród nich m.in. Przygoda Antonioniego, czy dokument Chińskie ecopolis.

Partnerzy DoFA ’17 – Centrum Architektury i MIASTOmovie – zapraszają w poniedziałek 23 października o 18:00 na  wykład Agaty Gabiś  „Miasta-ogrody – świat i Wrocław, utopia i rzeczywistość” oraz  promocję książki  Miasta-ogrody jutra Ebenezera Howarda.

W środę 25 października warto polecić debatę „Miasto w zieleni„, która ma ambicję przedyskutowania wszystkich aspektów związanych z kształtowaniem terenów zielonych na terenie miasta: od publicznych do prywatnych, od miejskich do osiedlowych, od oczekiwań wobec dewelopera do wymagań w stosunku do przyszłych użytkowników.

Z kolei w czwartek 26 października będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: seminarium „Miasto w zieleni: Wczoraj – Dziś – Jutro„. O podejściu do zieleni w mieście w ujęciu historycznym, przez teraźniejszość aż po pomysły dotyczące przyszłości mówić będą teoretycy i praktycy z wrocławskiego podwórka.

Uroczyste zakończenie festiwalu nastąpi w piątek 27 października rozstrzygnięciem konkursów architektonicznych i wykładem „Greening the city” Stephena Richardsa.

Pełen program pokaże się po kliknięciu w plakat, a szczegółowe opisy wydarzeń znajdziecie tu.

dofa17-plakat www-03

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie