KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław MaśliceWrocław Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn.

Jak planować trasy tramwajowe z korzyścią dla mieszkańców? Już w ten poniedziałek debata z dr. Beimem

Już w najbliższy poniedziałek(27 marca) o godz. 18 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b) rozpocznie się debata o trasach linii tramwajowych z dr. Michałem Beimem, jednym z najlepszych ekspertów w dziedzinie transportu publicznego w Polsce.

Urząd miejski przedstawił niedawno koncepcję zmian w liniach tramwajowych i autobusowych po otwarciu torowiska na ul. Popowickiej. Mają pojawić się tam dwie nowe linie, 18 i 19. Stanie się to kosztem linii 32 oraz zmian na kilku innych, w tym autobusowych. Nic dziwnego, że ten temat wywołał wiele emocji wśród mieszkańców. Debata z ekspertami na ten temat już w najbliższy poniedziałek (27 marca) o godz. 18 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).

Zmiany w liniach tramwajowych i autobusowych oznaczają duże zmiany dla mieszkańców zachodniego Wrocławia. Znikną linia tramwajowa 32 i autobusowa C. Wśród mieszkańców pojawiły się również wątpliwości, dlaczego nowe linie tramwajowe dojadą jedynie do Kozanowa, a nie dalej, do Maślic.

Jednocześnie trasy linii tramwajowych we Wrocławiu pozostają bez większych zmian od wielu lat. Urząd Miejski planował stworzenie nowego układu linii o większej częstotliwości kursowania i przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie, co jednak się nie stało. Projekt zmian leży w szufladzie, mimo że zarówno sami urzędnicy, jak i recenzujący go eksperci, stwierdzili, że warto go wprowadzić.

Czytaj też: RAPORT HIPERMIASTA: Transport publiczny na Dolnym Śląsku wymaga poprawy

Debata o trasach tramwajów. Zachód Wrocławia

Debatę o tym istotnym dla mieszkańców temacie organizuje Stowarzyszenie Akcja Miasto w ramach “Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny (w partnerstwie z Towarzystwem Benderowskim).

Do debaty zaproszono dr. Michała Beima, autora ponad 70 artykułów naukowych z dziedziny transportu oraz Sławomir Czerwińskiego, wiceprzewodniczącego zarządu osiedla Maślice. Dr Beim był również jednym z recenzentów wspomnianego projektu zmian autorstwa urzędników.

– Podczas debaty będziemy rozmawiać o tym, jak zmieni się układ komunikacyjny na Maślicach, Szczepinie, Kozanowie. Powstają nowe linie, które zmienią ruch na zachodzie Wrocławia – mówi Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto. – Zastanowimy się czy to jaki wpływ będzie to miało na ruch w całym mieście.

Jak informują organizatorzy, w trakcie debaty będzie możliwość zadawania pytań i dyskusji. Całość będzie również transmitowana online na profilu facebookowym Akcji Miasto.

– Mieszkańcy zastanawiają się jaka jest przyszłość komunikacji tramwajowej w mieście: czy trasy nowych linii nr 18 i 19 są optymalnie zaplanowane, jakie są plany na Nowym Dworze i innych wrocławskich osiedlach. Porozmawiamy również o remarszrutyzacji, czyli gruntownej zmianie siatki komunikacyjnej miasta. Podczas debaty poruszymy te kwestie i, miejmy nadzieję, zaspokoimy ciekawość mieszkańców  – dodaje Miłosz Cichuta, wiceprezes Akcji Miasto, który poprowadzi debatę.

Czytaj też: Raport Hipermiasta: Planowanie transportu na Dolnym Śląsku musi uwzględnić i kolej i autobusy


Fot tytułowe – Tramwaj przy ul. Grabiszyńskiej / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie