Baza wiedzyKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław NadodrzeWrocław Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn.Wrocław Szczepin

Tramwaj na Popowice. Dobra inwestycja, gorzej z układem linii

Tramwaj na Popowice przy ul. Dmowskiego, ul. Długiej, ul. Starogroblowej i ul. Popowickiej. to jedna z największych inwestycji tramwajowych Wrocławia w historii (obok trwającej właśnie inwestycji na Nowy Dwór). Koszt inwestycji to ponad 227 milionów złotych, zrealizowana została dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Tramwaj kursujący przez Nadodrze (Kępa Mieszczańska), Szczepin i Popowice może jeździć po 4 km toru, zamontowano też 18 sztuk rozjazdów. Na linii tramwajowej stworzono dziewięć przystanków: Wejherowska (Hala Orbita), Port Popowice, Białowieska, Park Popowicki, Wrocław Popowice (17. południk), Długa (ogrody działkowe), Wrocław Szczepin, Michalczyka i Kępa Mieszczańska.

W ramach prac wzmocniony został most Romana Dmowskiego. W celu wzmocnienia konstrukcji obiektu wykonano sprężenie przęsła w systemie zewnętrznym oraz wzmocniono konstrukcję stalową poprzez wspawania dodatkowych nakładek z płaskowników zwiększających nośność obiektu.

Czytaj też: Tramwaj na Swojczyce. To nie może być jedyna inwestycja tramwajowa

Tramwaj na Popowice. Problemy z układem tras

Torowiskiem kursują na stałe dwie linie tramwajowe. Pierwsza to linia nr 19 łącząca Kozanów z pl. Grunwaldzkim i dalej z Halą Stulecia, druga linia została przekierowana z ul. Legnickiej – to obecna trasa nr 32, która zmieniła numer na 18.

Trasa tramwajowa na Popowice - ul. Długa
Trasa tramwajowa na Popowice – ul. Długa

Przy okazji autobusy linii nr 102 i 103 zostały skierowane przez ciąg ulic: Kozanowskiej i Dokerskiej. Linia nr 104 została połączona z linią nr 140, łącząc Maślice i Kozanów z Osobowicami przez węzeł Kwiska. Autobusy linii nr 103 miały być skrócone do węzła przesiadkowego Kwiska, co jednak udało się zmienić.

Trasa tramwajowa na Popowice - Kępa Mieszczańska
Trasa tramwajowa na Popowice – Kępa Mieszczańska

– Inwestycja niestety w niczym nam nie pomoże. A przeciwnie, zmiany w komunikacji autobusowej spowodują, że mieszkańcy dłużej będą dojeżdżać do swoich punktów docelowych podróży i będą skazani na więcej przesiadek – oceniał Sławomir Czerwiński.

Również media pisały o możliwym tłoku w tramwajach.

 – Bardziej wątpliwe jest przekierowanie linii nr 32 na ul. Popowicką. Linie nr 31 i 32 są zawsze pełne, nawet poza godzinami szczytu. Obawiam się, że ta zmiana spowoduje większe zatłoczenie w pojazdach. Trzeba zastanowić się nad bardziej gruntowną zmianą w systemie komunikacyjnym, żeby również po drugiej stronie, na Gaj, częściej kursował tramwaj – zwracał uwagę Miłosz Cichuta z Akcji Miasto i Towarzystwa Benderowskiego na łamach Gazety Wyborczej.

Trasa tramwajowa na Popowice - przystanek 17. południk
Trasa tramwajowa na Popowice – przystanek 17. południk

„Rano jechałem 18. Ta trasa to katastrofa. Pod PKP już dwie 18-tki nas dogoniły” – skarżyli się po południu internauci, cytowani przez portal Tuwroclaw.

Czytaj też: Kolejowa Obwodnica Wrocławia. Towarowo-pasażerska – dla Krzyk, Gaju, Gajowic, Borka

Tramwaj na Popowice na debacie

Sprawę poruszono również na debacie, którą zorganizowało stowarzyszenie Akcja Miasto w ramach “Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny (w partnerstwie z Towarzystwem Benderowskim) 27
marca w Barbarze przy ul. Świdnickiej.

Miłosz Cichuta: – 31 i 32 to jedne z bardziej zapełnionych linii tramwajowych. Czy zniknięcie linii 32 z ul. Legnickiej, która jest jedną z najbardziej zatłoczonych arterii miasta, nie zmieni tutaj sytuacji, czy nie będzie z tym problemu?

Sławomir Czerwiński: – Ten temat był mocno poruszany na spotkaniu z radami osiedli. Zabierane jest połączenie z obciążonej ul. Legnickiej, a trasa nr 18 została określona negatywnie, jako krajoznawcza. Każdy chce dojechać jak najszybciej do punktu docelowego. Możliwe, że będzie potrzebna decyzja o korekcie trasy. Mieszkańcy zwracają nam uwagę, że coś jest nie tak, a nie są to eksperci ds. transportu, a zwykli użytkownicy miasta.

W ramach zmian planowanych od września w ul. Legnickiej ma pojawić się nowa linia 22 (choć inne zmiany są już niekorzystne dla pasażerów, jak wycięcie linii okólnej 0).

Trasa tramwajowa na Popowice
Trasa tramwajowa na Popowice

Sławomir Czerwiński przypomniał o tym, że we wcześniejszych planach jedna linia miała dotrzeć na Maślice: – W 2017 r. urząd miejski zapowiedział, że jedna z linii zostanie przedłużona do stadionu Tarczyński Arena, gdzie obok jest ogromny parking park and ride. Tam dojeżdża tramwaj nr 31, który jest często wypełniony już na krańcówce.

Również w ramach zmian kolejna trasa ma dotrzeć pod stadion, co jest spełnieniem zapowiedzi wobec mieszkańców Maślic.

Trasa tramwajowa na Popowice - ul. Popowicka
Trasa tramwajowa na Popowice – ul. Popowicka

Aktualnie (w lipcu 2023 r.) przez remont torowiska w ul. Legnickiej, przez trasę tramwajową na Popowice kursują również linie: 3, 10 i 31.

Czytaj też: Linia kolejowa nr 292 dla ruchu pasażerskiego. Realna szansa na odkorkowanie północy Wrocławia

Zielone torowisko w tramwaju na Popowice

Pomiędzy szynami ułożony został rozchodnik czyli bylina z rodziny gruboszowatych, której przedstawiciele charakteryzują się grubymi, mięsistymi liśćmi. Dzięki nim są w stanie przetrwać długie okresy susz i upałów.

Trasa tramwajowa na Popowice - ul. Popowicka
Trasa tramwajowa na Popowice – ul. Popowicka

– Na uwagę zasługuje duża ilość zieleni. Przybyło we Wrocławiu kolejne zielone torowisko. Po takich trasach jeździ się o wiele przyjemniej – opowiadał motorniczy Tomasz Sielicki.

Trasa tramwajowa na Popowice - zielone torowisko
Trasa tramwajowa na Popowice – zielone torowisko

Czytaj też: Wrocławskie osiedla potrzebują tras tramwajowych. To kluczowe inwestycje dla przyszłości miasta


Fot tytułowe – Trasa tramwajowa na Popowice / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie