Wnioski ws. lepszej informacji w transporcie autobusowym ze Zgorzelca do Zawidowa

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny promuje rozwój transportu publicznego.

Dlatego zwróciliśmy się do przewoźników Astel i Siwex, realizujących przewozy na trasie Zgorzelec-Zawidów o wprowadzenie rozkładów Państwa przewozów na serwisach internetowych, takich jak Epodróżnik i rozważenie kursów do Zawidowa również w soboty wieczorem i dni wolne od pracy.

Doceniamy, że spółki realizują dość częste kursy między Zawidowem a Zgorzelcem. W dni robocze oraz w połowę sobót miasto Zawidów jest bardzo dobrze obsłużone w porównaniu z innymi miejscowościami, które nie mają dostępu do połączeń kolejowych.

Czytaj też: Raport Hipermiasta: Planowanie transportu na Dolnym Śląsku musi uwzględnić i kolej i autobusy

Lepsza informacja pasażerska

Z pewnością mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego wiedzą o istniejących połączeniach autobusowych. Wiele osób, które nie mieszka w powiecie zgorzeleckim jednak po prostu nie wie o tym, że do Zawidowa kursują autobusy. Część z nich wybiera inny środek podróży, np. samochód, nie mając informacji o istnieniu połączeń autobusowych.

Rynek w Zawidowie
Rynek w Zawidowie / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Zwiększona informacja przyczyni się do większej popularności, a zatem do większych wpływów z biletów.

Informacja pasażerska jest jedną z kluczowych spraw w transporcie publicznym. Jak stwierdzają R. Kędzior i Z. Bryniarska w artykule „Informacja pasażerska w publicznym transporcie zbiorowym („Transport Miejski i Regionalny”, 2015, nr 6.), „Główną rolą informacji pasażerskiej jest ułatwienie podróżnym dostępu do usług oferowanych przez organizatora publicznego transportu zbiorowego i korzystania z tych właśnie usług. Odpowiedni dostęp do informacji jest niezwykle istotny, gdy mamy do czynienia z podróżą, w której korzysta się z kilku różnych środków transportu oraz podczas konieczności przesiadki.”

Badacze zauważają, że „Informacje poprzedzające podróż stanowią pierwszy i bardzo ważny rodzaj informacji. Większość użytkowników korzysta z tych środków informacji i nie wyobraża sobie podróży bez odpowiedniego przygotowania. Niezbędne są one na etapie planowania podróży oraz pomagają w podjęciu decyzji, jakim środkiem transportu odbywać się będzie podróż. Są to informacje takie jak:

•            dostępność pojazdów komunikacji miejskiej,

•            cena przejazdu, możliwość skorzystania z ulg i rabatów,

•            częstotliwość kursowania pojazdów wybranego połączenia,

•            godzina odjazdu,

•            czas podróży i godzina przyjazdu do celu,

•            miejsca przesiadkowe,”

Strona e-Podróżnik umożliwia darmowe umieszczenie rozkładu, który potem dostępny jest w wyszukiwarce. (https://www.e-podroznik.pl/public/forCarriersMain.do). Umożliwia to np. znalezienie połączenia z Wrocławia do Zawidowa, łączącego Koleje Dolnośląskie i przewoźników autobusowych.

Nie preferujemy żadnego operatora serwisu, zachęcamy również do takich jak np. Google Maps (za pomocą usługi Google Transit https://support.google.com/transitpartners/answer/1111471). Ta wyszukiwarka również może zwiększyć. Aplikacja test popularna także wśród użytkowników z Czech i Niemiec, co również może zwiększyć liczbę podróżnych. Korzystne jest także udostępnianie rozkładów w takich popularnych formatach jak np. GTFS.

Zachęcamy również do wprowadzenia informacji na serwisach na innych trasach niż ta do Zawidowa (do Bogatyni czy Sulikowa).

Kursy do Zawidowa w dni wolne?

Zwracamy się również o rozważenie uruchamiania kursów ze Zgorzelca do Zawidowa w sobotnie wieczory i dni wolne. W te dni mieszkańcy Zawidowa, pozbawieni samochodu, są wykluczeni komunikacyjnie. O ile rozkład w dni robocze jest bardzo dobry, tak są dni, w które nie ma żadnej obsługi transportowej.

Niestety, mimo upływu ponad dwóch miesięcy od wysłania pism nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi od obu przewoźników.

Czytaj też: Pytamy w Polskich Liniach Kolejowych o remont w Legnicy, linię do Jedliny i studium węzła wrocławskiego


Fot. tytułowe: Zawidów, ul. Zgorzelecka / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie