Klimat na Dolny ŚląskKomunikacjaZachód Dolnego Śląska

Zgorzelec nie ma polityki pieszej. I nie ma dialogu z niepełnosprawnymi w jej sprawie

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk”  finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny zajmuje się m.in. czystym transportem, w tym pieszym.

W ramach projektu „Pieszy Wrocław” Akcja Miasto dwukrotnie domagała się poszanowania praw pieszych we Wrocławiu.  Postanowiliśmy dowiedzieć się, jak wygląda ta sprawa w innych częściach Dolnego Śląska.

 Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” w trybie dostępu do informacji publicznej zapytało UM w Zgorzelcu. Przedstawiamy pytania wraz z odpowiedziami.

Czytaj też: Raport Hipermiasta: Planowanie transportu na Dolnym Śląsku musi uwzględnić i kolej i autobusy

1. Czy w UM w Zgorzelcu istnieje dokument (analiza, program, studium, plan), który częściowo lub w całości dotyczy pieszych lub bezpieczeństwa ruchu drogowego?

W tut. organie nie istnieje dokument, który częściowo lub w całości dotyczy pieszych lub bezpieczeństwa ruchu drogowego.

2. Jeśli nie istnieje – czy mają Państwo zamiar go stworzyć?

Nie

3. Czy istnieje jednostka organizacyjna/pracownik odpowiedzialny za kwestie pieszych?

Nie istnieje

4. Czy były w ostatnich 5 latach organizowane konsultacje społeczne ws. pieszych?

Nie były organizowane konsultacje społeczne.

5. Czy w ostatnich 5 latach wpływały skargi, wnioski lub petycje w sprawach pieszych? Jeśli tak, proszę o przesłąnie pism z odpowiedziami na te skargi, wnioski lub petycje.

Nie wpływały skargi, wnioski lub petycje w sprawach pieszych.

6. Czy istnieje wydzielony budżet na kwestie piesze? Ile wydawano w ostatnich 3 latach na remonty i budowy chodników?

Brak jest wydzielonego budżetu na kwestie pieszych.

7. Czy istnieje dialog ze środowiskiem osób niepełnosprawnych w zakresie jakości przestrzeni pieszych? Jeśli tak – proszę o podanie przykładów (spotkania, debaty, dokumenty). Jeśli nie – czy zostanie podjęty taki dialog?

Nie ma dialogu ze środowiskiem osób niepełnosprawnych w zakresie jakości przestrzeni pieszych.

Nasza ocena

Odpowiedzi świadczą same za siebie i uważamy je za skandaliczne. Polityka piesza powinna być prowadzona przez samorządy, zwłaszcza w kontekście potrzeb osób niepełnosprawnych i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Brak jakiejkolwiek refleksji ze strony urzędu miasta w Zgorzelcu uważamy za przejaw złego zarządzania.

Czytaj też: Wybieram kolej. Co dalej ze wspólnym biletem na MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie i Polregio?


Fot. tytułowe: Ul. Daszyńskiego w Zgorzelcu / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie