FelietonyNewsy

Przemek Filar – podsumowanie tygodnia we Wrocławiu #4.

Wrocław – podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia, autor: Przemysław Filar, założyciel i prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

1. Zamiast tramwaju będzie… „metrobus”? Na Jagodno buspas starą jezdnią, a kierowcy nic nie zyskają, bo zrezygnowano z tramwaju:

 
2. Dlaczego bezpłatne parkowanie w mieście to kłamstwo, które prowadzi do korków, smogu i braku możliwości zaparkowania? Jak wygląda parkowanie w USA, Amsterdamie i Tokio? Dlaczego pod nową siedzibą Apple będzie 11 tysięcy miejsc dla samochodów i dlaczego bezpłatne parkingi to subsydiowanie bogatych przez biednych? Wszystko w tym artykule The Economist​!
3. Transport zbiorowy.
„Od grudnia, kiedy wejdzie nowy rozkład jazdy, pociągi z Wojnowa mają dojeżdżać do Dworca Głównego, a kursy będą połączone z tymi do Jelcza-Laskowic. Oznacza to, że pociąg będzie jeździł na trasie: Wrocław Wojnów – Wrocław Swojczyce – Wrocław Kowale – Wrocław Sołtysowice – Wrocław Nadodrze – Wrocław Mikołajów – Wrocław Główny – Wrocław Brochów – Siechnice – Zakrzów Kotowice – Czernica – Jelcz Miłoszyce – Jelcz-Laskowice.
– Takie rozwiązanie będzie korzystne też dla mieszkańców Jelcza czy Siechnic, którzy będą mogli dojechać również do Mikołajowa czy Nadodrza, a nie tylko do Dworca Głównego – przekonuje Michalak.
Również od grudnia na trasie Wrocław Sołtysowice-Wrocław Główny pociągi mają kursować łącznie co 15 minut. To możliwe, gdyż na tej trasie jeździć będą składy z trzech kierunków: Wojnowa, Trzebnicy i Oleśnicy. Jerzy Michalak: – To takt, który sprawi, że będzie można traktować kolej jako zwyczajny środek podróży w ramach miasta.”
4. Pieniądze na te rzeczy z pewnością się znajdą. Mamy w końcu 4 mld zł w budżecie. Wszystko jest kwestią politycznego priorytetu. Dotychczas „zielone” inwestycje takowego nie miały. Nie zaskakuje więc decyzja Komisji Europejskiej. Jako mieszkańcy dobrze znamy skalę problemu z transportem zbiorowym, smogiem, brakiem nowych parków, wycinką drzew, czy dużym hałasem.
5. Piotr Szymański, wiceprezes TUMW, pisze dla Wroclife​ o niebezpiecznych miejscach na wrocławskich drogach, które należałoby przebudować dla zmniejszenia liczby wypadków:
„Z przedstawionych danych wynika (co z łatwością można dostrzec na mapce po prawej), że niebezpieczeństwo stanowią tradycyjnie trasy o największym ruchu, związane z dojazdem do centrum. Warto jednak wspomnieć o wysokiej liczbie wypadków przy ul. Adama Mickiewicza, która może się wydawać mniejszą, a przez to bezpieczniejszą. Tymczasem jest to czwarta najbardziej wypadkowa ulica w mieście, na której we wspominanym okresie zginęło najwięcej osób. Wprawdzie możne się zdawać, że 4 osoby to nie jest duża liczba – jest to jednak aż 17% wszystkich śmierci na wrocławskich drogach. Pozostałe ulice Wrocławia w tym samym okresie miały co najwyżej 1 ofiarę śmiertelną. Kwestię bezpieczeństwa na ul. Mickiewicza podkreśla także drugi parametr – sytuuje się ona na trzecim miejscu w liczbie rannych: 24 osoby.”
6. Stowarzyszenie Kongres Ruchów Miejskich​ oficjalnie zarejestrowany, a za miesiąc spotykamy się na kolejnym V Kongres Ruchów Miejskich na Ślasku i w Zagłębiu​!
7. Ciekawe, jak Wrocław nadzoruje stacje diagnostyczne, NIK chwali miasto, ale generalnie jest katastrofa ze stanem technicznym pojazdów w Polsce!
8. Tu nie ma miejsca na negocjacje. Życiem i zdrowiem się nie negocjuje!
„Chciałbym, żeby wszyscy, którzy rządzą albo mogą rządzić tym miastem, zadeklarowali się, że popierają tę uchwałę. Wszystkie partie i siły polityczne we Wrocławiu, od Rafała Dutkiewicza, przez PO, Nowoczesną i PiS, podkreślały, że chcą walczyć ze smogiem. Teraz jest konkret, do którego powinny się odnieść.”
 9. Doskonała decyzja! Dostajemy mnóstwo zgłoszeń o wycince, taki urzędnik powinien mieć skrzynkę mailową i facebooka do powiadamiania przez mieszkańców.
 10. „Do roku 2020 zostaną wybudowane dwa nowe przystanki. Mokronos Górny powstanie między stacją Wrocław Zachodni a przystankiem Smolec na trasie do Wałbrzycha. Przystanek Iwiny planowany jest nieopodal Wrocławia, na linii w kierunku Kłodzka. Realizacja przewidziana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. Z tej puli zostanie też zmodernizowany przystanek Wrocław Muchobór. Koszt trzech inwestycji to ok. 17 mln zł”
11. Sejm przyjął w piątek nowelizację Lex Szyszko. Część propozycji zgłoszonych przez ruchy miejskie znalazła się w niej!

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie