Gorący tematNewsyWrocław Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice

Mur(al) łączący pokolenia. Odsłonięcie malunku na murze ZOO.

W sobotę 30 września o godz. 11.30 na promenadzie zachodniej części nadodrzańskiego wału odbędzie się wyjątkowa uroczystość. Tego dnia przy moście Zwierzynieckim odsłonięty zostanie wyremontowany mural zdobiący ogrodzenie wrocławskiego zoo.

40 lat temu plastyk Jerzy Wołoszynowicz stworzył dzieło, można rzec, wiekopomne. Namalował na murze zoo postacie dzikich zwierząt „biegnących” przez ponad 350 metrów długości obiektu. Jednak warunki klimatyczne, wandale i czas zrobiły swoje: bliski sercu wielu pokoleniom wrocławian mural zniszczał, a jego pogarszający się stan zwracał uwagę mijających go spacerowiczów.

CreativeMorningsWRO_wroc_awski_mural_przy_mo_cie_Zwierzynieckim_2

Na szczęście na apel młodej wrocławianki, Jagody Łagiewskiej, o pomoc w jego odrestaurowaniu zareagowali mieszkańcy Wrocławia, deklarując społeczną i – co ważne – bezinteresowną pomoc. Rozpoczęte w maju br. prace renowacyjne muralu z udziałem jego autora wreszcie dobiegły końca. Ich zwieńczeniem będzie oficjalne odsłonięcie odnowionego muralu na murze okalającym wrocławskie zoo w sobotę 30 września o godz. 11.30. Wydarzenie rozpocznie wcześniejsza konferencja prasowa, podczas której goście będą mogli zadać pytania wszystkim uczestnikom renowacji: w tym Jagodzie Łagiewskiej, pomysłodawczyni i koordynatorce prac, oraz autorowi dzieła – Jerzemu Wołoszynowiczowi.

CreativeMorningsWRO_wroc_awski_mural_przy_mo_cie_Zwierzynieckim_1

Na ten dzień zaplanowano także mnóstwo atrakcji zarówno dla starszych, jak i młodszych gości, m.in.: malowanie długiej na około 100 metrów kolorowanki odzwierciedlającej postacie zwierząt z muralu, opowieść przewodnika o historii obiektu czy specjalny pokaz pantomimy. Każdy miłośnik twórczości pana Wołoszynowicza będzie też mógł zdobyć autorskie plakaty pamiątkowe z autografem artysty. Nie zabraknie również smakołyków od food trucków, jakie zagoszczą tego dnia na nadodrzańskim wale.

Jagoda Łagiewska i Pan Jerzy Wołoszynowicz
Jagoda Łagiewska i Pan Jerzy Wołoszynowicz
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych w sobotę 30 września o godz. 11.30 na promenadę wału nadodrzańskiego w okolicy mostu Zwierzynieckiego we Wrocławiu. Partnerami wydarzenia są: CreativeMorningsWROBrand VoiceMe & My FriendsZaZoo Beach BarPowerEventsSmoliński Party ServiceFabryka SensuintiveHD-Print.

Tekst autorstwa Julity Pacany, Media Relations Specialist, Brand Voice, z niewielkimi zmianami Redakcji. Oryginalny wpis znajduje się tutaj.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie