Gorący tematPrzestrzeńŚrodowiskoWBO

WBO2017 #688: Miodowe łąki we Wrocławiu

Miodowe łąki we Wrocławiu to projekt ogólnomiejski, obejmujący stworzenie atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, poprawę różnorodności roślinnej oraz ochronę pożytecznych owadów. Zakłada stworzenie kilku łąk kwietnych w różnych miejscach miasta.

Miodowe łąki to tereny zieleni, na których posadzona jest mieszanka roślin kwietnych i traw, pozwalająca na stały dostęp pokarmu dla owadów zapylających, takich jak pszczoły miodne, trzmiele, motyle i inne. Łąki zapewniają nie tylko różnorodność zieleni oraz ochronę cennych owadów w przestrzeniach miejskich, ale też pochłaniają zanieczyszczenia i pyły, które unoszą się przy ruchliwych ulicach. Do tego efektownie wyglądają, dzięki czemu uatrakcyjnią okolicę, szczególnie w okresie wiosenno-letnim oraz jesiennym (w okresie zimowym pozostaną krzewy, również przewidziane w projekcie).

06_WS7_KPP_A4_01

– W ramach zagospodarowania terenów o łącznej powierzchni prawie 12 000 m2 jest przewidziane zasadzenie odpowiedniej mieszanki roślinnej, której okres kwitnienia trwałby możliwie cały okres wegetacyjny, dając nieprzerwanie pokarm owadom zapylającym. Zapoczątkowałaby to ochronę tych cennych bezkręgowców w przestrzeniach miejskich, w tym pszczół miodnych, które w zatrważającym tempie giną z powodu ludzkich działań zaburzających równowagę w środowisku – tłumaczy Karolina Bielak, architektka, liderka projektu.

06_WS7_KPP_A4_01

Projekt „Miodowych łąk we Wrocławiu” powstał we współpracy ze studentami SKN Apis z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Pomysł wpisuje się w starania Wrocławia o tytuł Zielonej Stolicy Europy w ramach ochrony bioróżnorodności w mieście.

Podsumowanie projektu #688:

  • Projekt ogólnomiejski
  • Próg budżetowy: do 1 000 000 zł
  • KATEGORIA: zieleń/rekreacja
  • BUDŻET ZGŁOSZONY: 100 000 zł

Projekt na oficjalnej stronie WBO. Wydarzenie na Facebooku.

Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim trwa ponad dwa tygodnie (w tym trzy weekendy): od 15 września do 2 października. Głosować można tak, jak do tej pory: elektronicznie i na formularzach papierowych. Więcej informacji na stronie WBO.

Miodowe Łąki 688

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie