Newsy

Pokażmy uśmiechnięte, tolerancyjne oblicze Wrocławia. Zapraszamy na koncert na Placu Wolności!

Zapraszamy wszystkich wrocławian na koncert „Wrocław dla tolerancji i otwartości”, który jest efektem wspólnych działań z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, Akcją Miasto, Fundacją Dom Pokoju i miastem Wrocław. Spotykamy się w czwartek 10 grudnia br. o 18:30 na placu Wolności. Pokażmy, że Wrocław jest miastem otwartym, przyjaznym i wielokulturowym!

Koncert jest odpowiedzią na wydarzenia z 18 listopada br., kiedy to podczas manifestacji Obozu Narodowo-Radykalnego na środku Rynku spalono kukłę, która wyglądem nawiązywała do stereotypowego wizerunku żydowskiego mężczyzny. Po tym skandalicznym wydarzeniu wspólnie z TUMW, Akcją Miasto i pracownikami Uniwersytetu Wrocławskiego opublikowaliśmy list otwarty, w którym zdecydowanie sprzeciwiliśmy się tego typu zachowaniom. Poprosiliśmy też prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza o reakcję. Nie godzimy się na to, żeby w 2015 r. we Wrocławiu – który już za chwilę będzie Europejską Stolicą Kultury – dochodziło do wydarzeń, które przywołują na myśl brunatne wiece w Breslau w latach 30. poprzedniego stulecia.

Władze miasta pozytywnie odniosły się do naszego listu, deklarując gotowość do współpracy w bardzo zdecydowanej walce z ksenofobią, rasizmem i innymi przejawami nietolerancji w naszym mieście. Efektem naszego wspólnego działania jest koncert na rzecz otwartego, przyjaznego inności, tolerancyjnego Wrocławia.

W najbliższy czwartek na pl. Wolności będą z nami m.in.: Konrad Imiela (który poprowadzi koncert), Jose Torres, Andrzej Kosendiak z artystami Narodowego Forum Muzyki, Leszek Cichoński z przyjaciółmi i Lech Janerka. Wystąpi też Ilias Wrazas, Breslauer Cocktail i wrocławska kapela rockowa Żyranci. Wszyscy artyści zagrają charytatywnie. Razem z przedstawicielami różnych wyznań obecnych we Wrocławiu, reprezentantami świata nauki, muzyki i sportu, pokażmy naszą otwartość i tolerancję. Zachęcamy, by te postawy zamanifestować również barwami: biało-czerwonymi (narodowymi), a także pomarańczowymi (to międzynarodowy kolor tolerancji).

Jeśli Wrocław ma być miastem spotkań, to każdy musi czuć się w nim bezpiecznie. Dlatego w czwartkowy wieczór zapraszamy na plac Wolności wszystkich mieszkańców, którzy chcą być dumni z naszego miasta jako otwartego i przyjaznego. Startujemy o godz. 18:30, a koncert potrwa do godz. 21:30.

Zamanifestujmy wspólnie nasze zdecydowane NIE! wobec zawłaszczania Wrocławia przez garstkę krzykaczy żyjących uprzedzeniami, którzy absolutnie nie mogą stać się wizytówką naszego miasta.

Chcemy też, aby czwartkowy koncert dał nowy impuls realizowanym przez magistrat i organizacje społeczne Wrocławia programom na rzecz tolerancji, otwartości, edukacji wielokulturowej. Chcemy, aby był to nowy początek szeroko zakrojonych, systematycznych działań miasta i środowiska aktywistów.

Program koncertu “Wrocław dla tolerancji i otwartości:”

18:30 rozpoczęcie koncertu (Konrad Imiela)
koncert Leszka Cichońskiego i Jose Torresa
apel o pokój i tolerancję: Konrad Imiela, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Ossowski, Władysław Frasyniuk, aktywiści wrocławskich organizacji społecznych
koncert zespołu Bresaluer Cocktail
apel o pokój i tolerancję – przedstawiciele różnych wyznań
koncert Iliasa Wrazasa
apel o pokój i tolerancję – rektorzy wrocławskich uczelni
koncert zespołu Żyranci
apel o pokój i tolerancję – kuratorzy Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu
koncert artystów Narodowego Forum Muzyki
apel o pokój i tolerancję – wrocławscy sportowcy
koncert Lecha Janerki
21:30 zakończenie wydarzenia

Stowarzyszenie Akcja Miasto
Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia

***
Fot. Łukasz Rajchert dla Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury.