KomunikacjaNewsyPolecamy

Więcej rowerów miejskich we Wrocławiu!

Wrocławski Rower Miejski to jeden z hitów ostatnich lat w stolicy Dolnego Śląska. System cieszy się rosnącą popularnością, ale nadal są miejsca, których na próżno szukać na mapie WRM. Chcemy to zmienić, dlatego złożyliśmy wniosek w tej sprawie do Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

W idealnym modelu, we Wrocławiu powinno istnieć do 100 stacji WRM z tysiącem rowerów do wypożyczenia. Dlatego zaproponowaliśmy, aby nowe stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego powstały w następujących punktach miasta:

  • osiedla, które są obecnie pozbawione roweru miejskiego: Tarnogaj, Kozanów, Sępolno, Psie Pole, Oporów, Księże, Partynice, Pilczyce, Maślice
  • osiedla pozostające poza obwodnicą śródmiejską, w szczególności jeśli istnieje możliwość dojazdu z tych punktów do obwodnicy ścieżką/drogą rowerową – co umożliwi przeniesienie części ruchu z przedmieści do centrum na rower miejski
  • generatory ruchu w centrum: okolice pl. Dominikańskiego, kino Nowe Horyzonty, Ostrów Tumski – tam dzisiaj ewidentnie brakuje publicznych wypożyczalni
  • inne istotne generatory, takie jak Kępa Mieszczańska czy kampus przy ul. Koszarowej

Liczby mówią same za siebie: Wrocławski Rower Miejski świetnie wpisał się we wrocławską przestrzeń.

Istnieją dane, które wskazują, że rozszerzenie roweru miejskiego do 700 rowerów i 70 stacji przyniosło efekty – w ubiegłym roku odnotowano 850 tys. wypożyczeń, mimo tego że sezon zaczął się dopiero w kwietniu. Liczba wypożyczeń w skali rok do roku wzrosła aż o 650 procent! Miejskich rowerzystów widać też codziennie na ulicach Wrocławia. W systemie zarejestrowanych jest aż 100 tys. użytkowników.

W naszej ocenie, pod względem prawnym – a mianowicie Prawa Zamówień Publicznych – obowiązująca obecnie umowa pozwala na rozszerzenie systemu WRM bez konieczności rozpisywania nowego przetargu. Gdyby jednak okazało się to niemożliwe, zaproponowaliśmy prezydentowi Dutkiewiczowi, aby w nowym przetargu na obsługę WRM zawrzeć zapisy, na mocy których stacji roweru miejskiego powstałoby więcej niż dotychczas. Dodatkowo proponujemy, aby w systemie WRM pojawiły się niestosowane wcześniej innowacje.

Zupełnie nowy przetarg (na okres po wygaśnięciu obecnie obowiązującej umowy) powinien, według nas, uwzględniać takie nowinki techniczne, jak możliwość wypożyczania rowerów elektrycznych (co jest istotne zwłaszcza dla osób starszych), rowerów dwuosobowych (tandemów) czy też rowerków dziecięcych.

Warto rozważyć również połączenie funkcjonalności karty miejskiej i roweru miejskiego, wzorem rozwiązań zastosowanych w Białymstoku. Nie powinno to być trudne pod względem technicznym, na poziomie wdrożeń informatycznych. Posiadacze biletów zakodowanych na Urbancard mogliby liczyć np. darmowe 30 minut (dla innych – 20 minut) na podróże rowerem miejskim.

Nasz wniosek ws. rozbudowy systemu Wrocławskiego Roweru Miejskiego: PRZECZYTAJ

Projekt „Przestrzeń Wrocławia” realizowany jest w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” ze środków państw EOG.

***
Na zdjęciu: stacja Wrocławskiego Roweru Miejskiego na placu Jana Pawła II (fot. Tomasz Gąsior, Wikipedia/ CC BY-SA 4.0).

Licencja Creative Commons Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.