Gorący tematPrzestrzeńWBO

WBO2017 #220: Park im. Leonarda da Vinci na Gądowie Małym

Osiedle Gądów Mały jest białą plamą na mapie zieleni Wrocławia, szczególnie tej urządzonej, stąd pomysł na stworzenie osiedlowego parku z wykorzystaniem istniejących drzew i dosadzeniem nowych.

Projekt ma na celu rewitalizację i przekształcenie zaniedbanego terenu w park z polaną, łąką kwietną dla owadów zapylających oraz tyrolską zjeżdżalnią linową. Zieleniec inspirowany będzie twórczością Leonarda da Vinci oraz ciekawą historią osiedla Gądów. Połączy funkcję edukacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową. Teren zajmuje on powierzchnię ok. 0,8 ha i położony jest w centrum osiedla pomiędzy ulicami Bulwar Dedala, Drzewieckiego i Bajana.

Lokalizacja parku na tle rejonu nr 12
Lokalizacja parku na tle rejonu nr 12
Lokalizacja parku
Lokalizacja parku

Projekt zakłada stworzenie parku z naturalnie wykształconymi strefami do rekreacji i wypoczynku na łonie natury. Planowany park w niedalekiej przyszłości stanie się idealnym miejscem dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W parku znajdą się plansze edukacyjne opisujące twórczość Leonarda da Vinci, a także historię osiedla.

Wielkość parku
Wielkość parku

Nowe nasadzenia drzew, krzewów oraz kwiatów stworzą poczucie ucieczki od wzroku przechodniów oraz wytchnienia od codziennych obowiązków. W ciszy i spokoju będzie można wypocząć na planowanych wygodnych ławkach z oparciami wśród pachnących kwiatów lawendy oraz ziół, w cieniu wysokich drzew w oderwaniu od wielkomiejskiego zgiełku.

Ponieważ Gądów Mały jest białą plamą na mapie zieleni Wrocławia, posiadanie parku jest bardzo istotne dla mieszkańców tego osiedla – tłumaczy lider projektu #220, Grzegorz Domagała.

Projekt zgodny jest z planem zagospodarowania przestrzennego osiedla, który przewiduje na tym obszarze zieleń rekreacyjną, tj. zieleń parkową, parki, terenowe urządzenia sportowe, polany rekreacyjne oraz wody powierzchniowe. Ponadto projekt jest spójny z założeniami aplikacji Wrocławia o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku.

Podsumowanie projektu #220:

  • Projekt rejonowy – rejon nr 12 (Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn., Gądów-Popowice Płd., Szczepin)
  • Próg budżetowy: do 750 000 zł (duży projekt rejonowy)
  • OSIEDLE: Gądów Mały
  • KATEGORIA: zieleń/rekreacja
  • BUDŻET ZGŁOSZONY: 750 000 zł

Projekt na oficjalnej stronie WBO, na Facebooku i na Instagramie.

Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim trwa ponad dwa tygodnie (w tym trzy weekendy): od 15 września do 2 października. Głosować można tak, jak do tej pory: elektronicznie i na formularzach papierowych. Więcej informacji na stronie WBO.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie