WBO2017 #497: Podwórko im. wszystkich mieszkańców

W środku Przedmieścia Oławskiego znajduje się jedno z wielu zaniedbanych podwórek. Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i je odmienić. We Wrocławskim Budżecie Obywatelskim można głosować na ich projekt nr 497.

Nazwa projektu została wymyślona przez mieszkańców w wyniku działań prowadzonych przez artystkę Izabelę Rutkowską. W 2015 roku na podwórku pomiędzy ul. Mierniczą, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej zaczął pojawiać się 8-metrowy dmuchany jeż. Wokół zabawki organizowane były liczne warsztaty i wydarzenia integracyjne, które zaowocowały mobilizacją i crowdfundingowym zebraniem środków na wyjazd dzieci z podwórka na kolonie z jeżem do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku.

Artystyczne działania Izabeli Rutkowskiej zainspirowały mieszkańców
Artystyczne działania Izabeli Rutkowskiej zainspirowały mieszkańców

W 2016 roku dzięki środkom Europejskiej Stolicy Kultury artystka zorganizowała konkurs, w którym mieszkańcy podwórka mogli zgłosić i nagrać propozycje pożytecznych działań dla innych sąsiadów. Padło kilkanaście propozycji, które zostały wyświetlane sąsiadom na podwórku i poddane głosowaniu. Wygrała propozycja kompleksu rekreacyjno-sportowego, która jednak zgodnie z regulaminem i budżetem przeznaczonym na działanie była nierealna do zrealizowania.

Rzut podwórka - schemat zmian
Rzut podwórka – schemat zmian

W grudniu 2016 r. sąsiedzi wspólnie przyozdobili podwórkową choinkę i wokół niej zaczęto rozmawiać o planie złożenia większego projektu do budżetu obywatelskiego. Sami dla siebie nazwali podwórko imieniem Wszystkich Mieszkańców. Na początku 2017 roku na spotkaniu przy planie podwórka sąsiedzi postanowili połączyć wszystkie propozycje. Na początek, chcąc zmieścić się w kosztach, planują zrewitalizować część podwórka bliżej ul. Mierniczej i Łukasińskiego. Podwórko ma się zazielenić, mają pojawić się elementy placu zabaw i siłowni oraz boiska wielofunkcyjnego, a także stół do ping-ponga, wybieg dla psów, kilka ławek, latarnie oraz stoły do gry w szachy. Będą również miejsca parkingowe.

Projekt podwórka
Projekt podwórka

– Od czasu II wojny światowej nic się na tym podwórku na dobre nie zmieniło. Na interwencje w gminie dostawaliśmy odpowiedź, że po drugiej parzystej stronie ulicy jest wyremontowane podwórko, a na nasze nie ma pieniędzy. My wychowaliśmy się na takim podwórku, potem nasze dzieci, ale nie chcemy, aby w XXI wieku nasze wnuki również biegały po kolana w błocie, dlatego przystąpiliśmy do konkursu we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim – tłumaczy lider projektu #497, Bogusław Machalski.

Podsumowanie projektu #497:

  • Projekt rejonowy – rejon nr 6 (Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice)
  • Próg budżetowy: do 750 000 zł (duży projekt rejonowy)
  • OSIEDLE: Przedmieście Oławskie
  • KATEGORIA: podwórka
  • BUDŻET ZGŁOSZONY: 750 000 zł

Projekt na oficjalnej stronie WBO i na Facebooku.

Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim trwa ponad dwa tygodnie (w tym trzy weekendy): od 15 września do 2 października. Głosować można tak, jak do tej pory: elektronicznie i na formularzach papierowych. Więcej informacji na stronie WBO.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie