Aglomeracja WrocławskaZabytki

Wybieram kolej. Zaniedbany dworzec w Oleśnicy do remontu! A my dopytujemy

Jak informuje gazeta „Fakt”, zabytkowy budynek dworca PKP w Oleśnicy, ma przejść remont. Dworzec jest

Byłam zszokowana jak zobaczyłam ten dworzec! Przyjechałam z moim wnuczkiem zwiedzić Oleśnicę. To bardzo fajne, sympatyczne miasto, są tu ciekawe miejsca – rynek, zamek jest genialny. Jest naprawdę po co tu przyjechać, ale jak się wysiada z pociągu to po prostu szok! Najwyższy czas, żeby zrobić tu remont – mówi cytowana przez dziennikarzy turystka z Wrocławia.

Dworzec odwiedziliśmy także podczas wizyty studyjnej w Oleśnicy, którą opiszemy jeszcze na łamach Hipermiasta. Dworzec robi fatalne wrażenie estetyczne, brakuje też jakiejkolwiek oferty usługowej. Do tego odjazdy autobusów są niedopasowane do przyjazdów pociągów.

Dworzec w Oleśnicy
Dworzec w Oleśnicy / CC-BY-NC-SA 4.0.

Pytania do PKP

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” promuje korzystanie przez obywateli z ich konstytucyjnego prawa do informacji publicznej. Dzięki temu prawu obywatele mogą uzyskiwać informację także w dziedzinie ochrony klimatu, w tym zrównoważonego transportu.

W trybie dostępu do informacji publicznej zapytaliśmy PKP S.A. o informacje dotyczące remontu dworca:

1. Kiedy rozpocznie się remont dworca w Oleśnicy? Kiedy zostanie ogłoszony przetarg?

2. Na kiedy zaplanowane są roboty budowlane? Kiedy zostaną rozpoczęte i zakończone? Jakie są zaplanowane etapy prac?

3. Jaki jest planowany program funkcjonalno użytkowy? Czy zaplanowano poczekalnię, kasę biletową, usługi? Jeśli tak – o jakiej powierzchni?

Dworzec w Oleśnicy
Dworzec w Oleśnicy / CC-BY-NC-SA 4.0.

4. Czy istnieje projekt/koncepcja? Jeśli tak, proszę o przesłanie.

5. Czy samorząd terytorialny został zapytany o opinię w sprawie remontu? Jeśli tak, proszę o przesłanie. Jeśli nie – czy będzie prośba o taką opinię?

6. Czy dla remontu istnieje opinia konserwatora zabytków? Jeśli tak, proszę o przesłanie. Jeśli nie – czy będzie wniosek o taką opinię?

7. Ile pieniędzy będzie kosztować remont dworca?

8. Jakie zmiany przewidziano w otoczeniu dworca, w kładce, w budynkach obok dworca?

9. Czy przewidziano dworzec tymczasowy?

Fot. tytułowe: Dworzec w Oleśnicy / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie