Baza wiedzyKarkonoszeTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Reaktywacja kolei do Karpacza. Jak dojedziemy z Wrocławia?

Linia z Jeleniej Góry do Mysłakowic i Karpacza (część linii nr 308 i linia nr 340) w całości została przejęta przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego w 2021 r.

Trasa do Mysłakowic powstała w 1882 roku, a do Karpacza w 1892 roku. Ostatni pociąg pasażerski do Karpacza dojechał w 2000 roku, a ok. trzy lata później trasa przestała być przejezdna.

Czytaj też: Strefa Czystego Transportu dla zdrowia wrocławian. Potrzebny ambitny wariant

Remont trasy do Karpacza

Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach Polskiego Ładu, możliwe było wyremontowanie pierwszego ok. 10-kilometrowego odcinka. Ta część już praktycznie się zakończyła. Za roboty odpowiedzialna była firma Infrakol z Jawora.

Kolejny krok to remont niespełna 7-kilometrowego fragmentu trasy, która prowadziz Mysłakowic do Karpacza. Remont jest na razie na początku, a wykonuje go firma ETF Polska. Ta część będzie finansowana w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska (FEDŚ).

Pociąg Kolei Dolnośląskich, które mają obsługiwać tę trasę jako przewoźnik na zlecenie samorządu województwa, ma zatrzymywać się na przystankach: Łomnica Średnia, Łomnica Dolna, Łomnica, Mysłakowice Polna, Mysłakowice, Mysłakowice Orzeł, Miłków, Karpacz.

Karpacz - ul. Konstytucji 3 maja
Karpacz – ul. Konstytucji 3 maja / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Przedstawiciele województwa zapowiadali, że linia będzie czynna w marcu 2024 roku, choć są wątpliwości, czy tego terminu uda się dotrzymać.

Remont umożliwi kursowanie pociągów z prędkością 60km/h i będzie obejmował nie tylko tory, ale także przystanki i znajdujące się w przebiegu linii obiekty takie jak tunel czy wiadukty. Dodatkowo na przystankach będą zamontowane wiaty, ławeczki, stojaki dla rowerów, oświetlenie oraz monitoring.

Czytaj też: Eksperci: Potrzebujemy Kolei Dużych Prędkości. Priorytetem linia “igrek” Wrocław/Poznań-Łódź-Warszawa

Politycy przekonują: to ważna inwestycja

Politycy województwa podkreślali, że to istotna inwestycja dla rozwoju Karkonoszy.

– Zainteresowanie lokalnej społeczności powrotem kolei do Karpacza jest bardzo duże. Podejmowane przez samorząd województwa działania to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców. Kolej do Karpacza będzie również ważnym impulsem do rozwoju turystyki w subregionie jeleniogórskim – mówił wiceprzewodniczący sejmiku województwa Marek Obrębalski.

/ Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

– Przejmowanie i uruchamianie kolejnych tras ma dla nas ogromne znaczenie w walce z wykluczeniem komunikacyjnym w różnych częściach województwa, ale ma również pozytywny wpływ na rozwój turystyki w regionie. Już wkrótce kolej pasażerska po ponad 20 latach wróci do Karpacza, tak jak obiecaliśmy – podkreślał marszałek Cezary Przybylski.

Czytaj też: Tramwaj na Muchobór Wielki planowany od lat. Zapomniana inwestycja?

Czy dojedziemy do Wrocławia?

Pasażerowie z Wrocławia na razie będą musieli przesiąść się z pociągu elektrycznego na spalinowy na stacji w Jeleniej Górze. W przyszłości można zastanowić się nad wykorzystaniem pociągów hybrydowych – zarówno tych należących do Kolei Dolnośląskich, jak i tych planowanych do zakupu przez PKP Intercity.

PKP Intercity mogłaby uruchomić połączenie karkonoskiego kurortu np. z Warszawą, Trójmiastem czy Krakowem.

– PKP Intercity prowadziło rozmowy z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei. Miały one charakter konsultacji i dotyczyły możliwości uruchomienia połączeń w dalszej perspektywie czasowej. W przypadku PKP Intercity taka możliwość warunkowana jest zakupem hybrydowych zespołów trakcyjnych oraz uzgodnień z organizatorem przewozów – powiedziała zgodnie z relacją „Rynku Kolejowego” Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity.

Bezpośredni dojazd ułatwiłaby elektryfikacja trasy, która jednak zniknęła z kolejowych planów województwa dolnośląskiego.

Czytaj też: Potrzebny remont Nowowiejskiej: nowe torowisko i droga rowerowa

Co z dowozem do kolei w Karpaczu?

Problemem w pełnym wykorzystaniu potencjału może być oczywiście fakt położenia dworca przy wjeździe do Karpacza, dlatego niezbędne jest uruchomienie komunikacji dowozowej – zarówno w stronę Karpacza Górnego, jak i w stronę Wilczej Poręby i Skalnego Osiedla. Dworzec stałby się tym samym lokalnym centrum przesiadkowym.

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny zwróciło się do urzędu miejskiego w Karpaczu o uruchomienie komunikacji gminnej, dowożącej do Kolei Dolnośląskich po uruchomieniu połączeń, stworzenie projektu zakupu ekologicznych autobusów, także z innymi samorządami, a także o stworzenie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – ewentualnie we współpracy z innymi samorządami.

Autobus KKP w okolicach przystanku Biały Jar
Autobus KKP w okolicach przystanku Biały Jar / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

W odpowiedzi uzyskaliśmy m.in. informację, że gmina Karpacz rozważa stworzenie publicznego systemu transportu miejskiego.

– Mamy zaplanowaną komunikację miejską. W czasie ferii zimowych kursował skibus, ludzie zostawiali samochody. Teraz funkcjonują cały rok. Dojazd jest w całym Karpaczu, m.in. do kościoła Wang i stacji kolejowej. Nie ma powodu, żeby nie zrobić pętli przez dworzec kolejowy – zapowiedział w rozmowie z mediami burmistrz Karpacza Radosław Jęcek.

Czytaj też: Kolej Dużych Prędkości Wrocław/Poznań-Łódź-Warszawa. Kluczowa inwestycja dla Polski

Inne linie do remontu na Dolnym Śląsku

W grudniu 2023 r. otwarta została linia z Gryfowa Śląskiego przez Mirsk do Świeradowa-Zdroju. W poprzednich latach reaktywowano trasy do Trzebnicy, Szklarskiej Poręby-Jakuszyc, Bielawy, Chocianowa, z Wrocławia do Sobótki i Świdnicy oraz z Wrocławia Sołtysowic do Jelcza Miłoszyc.

Dworzec Świebodzki
Dworzec Świebodzki / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

W planach województwa są również remonty linii do Kowar, Srebrnej Góry, Góry, Niemczy, Lwówka Śląskiego. Do tego w ramach programu Kolej Plus wyremontowane mają być trasy do Bogatyni, z Legnicy do Złotoryi i Jerzmanic-Zdroju oraz do wrocławskiego Dworca Świebodzkiego.

Czytaj też: Wspólny bilet na MPK Wrocław i Koleje Dolnośląskie musi wrócić. Urbancard i papierowe


Fot tytułowe – Karpacz  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz