KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław Przedmieście Świdnickie

Apel do mieszkańców Wrocławia: głosujcie na projekt nr 82 – przystanki wiedeńskie w ul. Świdnickiej

Zwracamy się z apelem o poparcie projektu 82 w głosowaniu we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Apel Towarzystwa Benderowskiego powstał w ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

TU GŁOSOWANIE

Czytaj też: Wrocławski Węzeł Kolejowy nie znalazł się na liście podstawowej programu kolejowego

Interweniujemy u obywateli

Zgodnie z zasadami projektu, interwencje, które tworzymy, mają dotyczyć organów władzy. W tym przypadku interweniujemy jednak u samych mieszkańców, którzy w tym przypadku są organem władzy, decydującej o wydatkowaniu środków publicznych w ramach 31-milonowej puli Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Ulica Świdnicka we Wrocławiu
Ulica Świdnicka we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Wrocławski Budżet Obywatelski nie jest idealnym rozwiązaniem, stanowi tylko namiastkę realnego budżetu partycypacyjnego i wymaga zmian. Postulatem jest oczywiście także zwiększenie zżeranej przez inflację kwoty WBO, jak i zwiększenie partycypacji obywateli w decydowaniu o pozostałej części budżetu miasta.

WBO jednak szczególnie cennym narzędziem staje się wtedy, gdy mieszkańcy mogą realnie zmienić przestrzeń szczególnie istotną dla miasta.

Czytaj też: Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto: Wrocławianie zamieniliby auto na wygodny transport zbiorowy na europejskim poziomie

Projekt nr 82 w sercu metropolii

Ulica Świdnicka stanowi serce miasta, miejsce gdzie obywatele i turyści masowo i codziennie korzystają z usług miejskich. Zwłaszcza przystanek Arkady jest węzłem przesiadkowym, gdzie dodatkowo mieszkańcy przesiadają się np. w kierunku Krzyków czy Dworca Głównego.

Przystanki wiedeńskie to zaś rozwiązanie, które umożliwia szybkie i sprawne wsiadanie i wysiadanie do tramwaju i autobusu bez potrzeby nadmiernego wysiłku.

Stworzenie inwestycji będzie korzystne zwłaszcza dla seniorek i seniorów, którzy są coraz większą grupą mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Skorzystają na tym również rodzice z dziećmi, osoby niepełnosprawne, osoby poruszające się kulach, a także osoby przewożące tramwajami MPK Wrocław bagaż podręczny.

Ulica Świdnicka we Wrocławiu
Ulica Świdnicka we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Budowa nowych przystanków doprowadzi też do przyspieszenia kursowania tramwajów, gdyż skróci czas wymagany na wymianę pasażerską.

Budowa wyniesionych przystanków polepszy też bezpieczeństwo pasażerów MPK Wrocław, gdyż spowolni samochody na krótkim odcinku i spowoduje konieczność oczekiwania przed przystankiem. Piesi będą też lepiej widoczni dla kierowców.

Czytaj też: Jakub Janas: Aktywizm w dziedzinie transportu jest bardzo potrzebny. Chcemy zmiany obecnej polityki

Rowerzyści za projektem nr 82

Istotnym elementem jest również uzupełnienie najważniejszej i najchętniej uczęszczanej przez obywateli Wrocławia trasy rowerowej przy ul. Powstańców Śląskich i ul. Świdnickiej. Jej brakującym elementem są właśnie drogi rowerowe w okolicach Renomy i Arkad.

To tędy dojeżdżają do centrum mieszkańcy Borka, Krzyków, Gajowic, Partynic i innych osiedli, a także tędy podróżują rowerzyści do takich ważnych miejsc jak m.in. Teatr Capitol, urząd miejski przy ul. Zapolskiej, Dolnośląskie Centrum Filmowe czy centrum handlowe Renoma.

Przyłączamy się zatem do Akcji Miasto i Rady Osiedla Przedmieście Świdnickie w apelu dotyczącym głosowania w WBO na projekt nr 82.

Czytaj też: Słynny tramwaj na Jagodno zastąpiony buspasem. Czy torowisko kiedykolwiek powstanie?

Głos za transportem zbiorowym

Zgadzamy się z licznymi głosami, które mówią, że to sam urząd miejski powinien zrealizować budowę przystanków, zwłaszcza że tak postanowiły już konsultacje społeczne z 2016 r. oraz panel obywatelski z 2021 r. Mimo tego, warto jednak wyręczyć magistrat i pokazać, że takie inwestycje są istotne i powinny być kontynuowane bez głosowania.

Ulica Świdnicka we Wrocławiu
Ulica Świdnicka we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

W 2014 r. społeczeństwo obywatelskie pokazało we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, że istotne dla mieszkańców i mieszkanek miasta jest prowadzenie polityki realnie prorowerowej.

Teraz potrzebujemy podobnego głosu za wsparciem transportu zbiorowego. Głos na projekt 82 jest głosem za szybkim, wygodnym, sprawnym i punktualnym transportem publicznym na miarę europejskiej metropolii XXI wieku, jaką powinien być Wrocław zgodnie z wizją mieszkańców.

Tramwaj i samochód w ul. Świdnickiej
Tramwaj i samochód w ul. Świdnickiej / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Warto dodać, że stworzenie przystanków wiedeńskich jest w pełni zgodne z postulatami Wrocławskiej Polityki Mobilności z 2013 r., która jest biblią wrocławskiego transportu i obowiązującym prawem lokalnym, np. ze stwierdzeniami takimi jak np.:

  • zapewnienie wygodnych dojść pieszych do węzłów i przystanków transportu zbiorowego oraz dogodnych warunków do wykonywania przesiadek
  • podnoszenie standardu przewozów pasażerów środkami transportu zbiorowego
  • organizowanie transportu zbiorowego bez barier
  • dbałość o utrzymanie wysokiej jakości infrastruktury transportu zbiorowego
  • kreowanie priorytetu transportu zbiorowego
  • zintegrowanie funkcjonalne i przestrzenne transportu zbiorowego z systemem transportu rowerowego i samochodowego
  • projektowanie inwestycji transportowych w sposób zapewniający bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, w szczególności pieszym i rowerzystom,
  • wprowadzanie rozwiązań technicznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • rozwijanie systemu transportowego bez barier dla ruchu pieszych i osób o ograniczonej sprawności,
  • usuwanie barier w istniejącym systemie transportowym
  • zapewnienie priorytetu ruchu pieszego w centrum miasta
  • rozwijanie systemu transportowego bez barier dla ruchu rowerowego
  • rozwijanie sieci tras rowerowych o wysokim standardzie
  • zapewnienie spójności systemu tras rowerowych

Czytaj też: Sławomir Czerwiński: Trasa tramwajowa na Maślice nie może być na rezerwie. Czekamy na niego od lat

Projekty osiedlowe w WBO 2023

W ramach WBO każdy dysponuje dwoma głosami, w tym na projekt ponadosiedlowy (np. projekt nr 82) osiedlowy.

Warto także rozważyć te inicjatywy osiedlowe w WBO, które będą korzystne dla wrocławskiego klimatu, w szczególności dla drzew, terenów zielonych, a także transportu rowerowego, pieszego czy zbiorowego.

Dlatego wspieramy następujące projekty osiedlowe:

  • 23 Rowerowy Wrocław – Droga rowerowa ul. Grota Roweckiego Etap 1 – Wojszyce i Ołtaszyn łączą siły
  • 63 Zazieleniam wyobraźnię – ekologiczny mini skwer na Kuźnikach
  • 86 Zielony Tarnogaj 2.0 – #KolejnaZieleń – Mały
  • 97 Rowerowa Mińska (Zagony – Stanisławowska), brakujący fragment wg istniejącego projektu
  • 163 Park E.Stein i S.Tołpy – przestrzeń rekreacji, wypoczynku i zabawy – nasadzenia zieleni, rewitalizacja ścieżek, place zabaw, meble miejskie
  • 303 Szybki i wygodny dostęp do przystanków komunikacji miejskiej i strefowej przy ulicy Świeradowskiej we Wrocławiu
  • 311 Progi zwalniające na ul. Kochanowskiego

Czytaj też: Tramwaj na Maślice jest istotny dla rozwoju Wrocławia. Inwestycja musi powstać 


 

Fot tytułowe – Ul. Świdnicka / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie