KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław Stare Miasto

Czy wrocławianie decydują o przyszłości transportu publicznego? Debata

Dzięki Wrocławskiemu Panelowi Obywatelskiemu z 2020 roku po raz pierwszy wylosowani mieszkańcy Wrocławia mogli zdecydować o ważnych sprawach miasta. Obywatele mogli, słuchając głosów ekspertów, sami wypracować rozwiązania dla przyszłości transportu we Wrocławiu. Losowanie uwzględniało główny środek transportu, a zatem reprezentowani byli pasażerowie MPK, kierowcy, piesi i rowerzyści.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiedział, że wszystkie, które uzyskają powyżej 80 procent zostaną wdrożone. Urząd Miejski również po przyjęciu rekomendacji w swoim komentarzu powtórzył, że zrealizuje wszystkie wybrane rekomendacje, także te, które skierowane zostały do analizy (czyli te, które uzyskały powyżej 65% poparcia wśród panelistów).

Czytaj też: Wrocławski Węzeł Kolejowy to wspólna sprawa aglomeracji. Wnioski do Oleśnicy, Obornik, Miękini i Kobierzyc

Paneliści za zmianami w transporcie

Panelistom zadano dwa kluczowe pytania. Pierwsze dotyczyło tego, czy osiedla: Jagodno, Maślice, Muchobór Wielki, Ołtaszyn i Psie Pole powinny być obsługiwane tramwajami czy autobusami. Odpowiedź była jasna: na wszystkie te osiedla powinien pojechać tramwaj i to możliwie szybko.

Przystanek Galeria Dominikańska i ul. Oławska
Przystanek Galeria Dominikańska i ul. Oławska

Drugie dotyczyło ograniczeń dla wjazdu pojazdów, strefy ruchu pieszego i płatnego parkowania. rekomendacje dotyczyły m.in. budow wyższych opłat za parkowanie na ulicach w okolicach parkingów kubaturowych czy egzekucji zasad prawidłowego parkowania.

Paneliści potraktowali jednak temat w sposób całościowy, skierowali rekomendacje także wobec polityki rowerowej i parkingowej oraz kolei miejskiej.

W ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny Akcja Miasto, Towarzystwo Benderowskie i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny sprawdziły podczas warsztatów, jak zrealizowane zostały obietnice, które były efektem panelu. O tym, co wyszło z warsztatów, dowiemy się podczas panelu.

Porozmawiamy również o tym, co przyniósł panel obywatelski, jak ocenić wyniki czy warto organizować kolejne takie panele. Zastanowimy się również, jak włączać obywateli w zarządzanie transportem publicznym.

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek, 18 września o godz. 19 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2). Będzie również transmitowane online na profilu Akcji Miasto.

Czytaj też: Linia kolejowa nr 292 dla ruchu pasażerskiego. Realna szansa na odkorkowanie północy Wrocławia

Kto będzie debatować?

O partycypacji społecznej w transporcie porozmawiają:
  • dr Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto, członek Wrocławskiej Rady ds. Polityki Mobilności przy prezydencie Wrocławia i uczestnik warsztatów ws. panelu obywatelskiego
  • dr Wojciech Ufel, politolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego i obserwator panelu obywatelskiego
  • Agnieszka Żuk, działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz uczestniczka warsztatów ws. panelu obywatelskiego

Spotkanie poprowadzi Mateusz Kokoszkiewicz, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, obserwator panelu obywatelskiego.

Czytaj też: Tramwaj na Popowice. Dobra inwestycja, gorzej z układem linii


Fot tytułowe –  Tramwaj i samochód w ul. Świdnickiej / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie