Baza wiedzyTramwaje i kolej dla klimatuWrocław Przedmieście Świdnickie

Przystanki wiedeńskie w ul. Świdnickiej. Planowane od lat, teraz jest szansa w WBO [projekt nr 82]

W tym roku projekt budowy przystanków wiedeńskich przy ul. Świdnickiej na Przedmieściu Świdnickim bije się we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim pod nr 82.

Historia tej inwestycji ciągnie się od kilku już lat, a ich budowa obiecywana była przez urzędników wielokrotnie. Chodzi o dwa przystanki: Renoma w stronę pl. Teatralnego (na północ), jak i przy przystanku Arkady Capitol (w stronę Krzyków, na południe).

Czytaj też: Apel do mieszkańców Wrocławia: głosujcie na projekt nr 82 – przystanki wiedeńskie w ul. Świdnickiej

Przystanki wiedeńskie. Skonsultowane z obywatelami

W 2016 r. w zorganizowanych przez magistrat konsultacjach społecznych  70 proc. ankietowanych uznało potrzebę ułatwień dla pasażerów tramwajów, a tylko 17 proc. osób było przeciwko tej inwestycji. Ankietowani zwracali uwagę na to, że w tym miejscu są problemy z wsiadaniem do tramwajów, zwłaszcza dotykały osoby starsze.

Przy okazji miały powstać pasy rowerowe, które uzupełnić miały lukę w trasie między drogą przy ul. Powstańców Śląskich i przy ul. Świdnickiej w okolicach ul. Bożego Ciała (55 % mieszkańców poparło tę inicjatywę, 22 proc. głosów przeciwnych).

Ulica Świdnicka we Wrocławiu
Ulica Świdnicka we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

– Inwestycja jest istotna także dla rowerzystów. Droga rowerowa w ul. Powstańców Śląskich to najpopularniejsza trasa w mieście, a do tego zostanie przedłużona w al. Karkonoskiej. Zdecydowanie potrzebna jest kontynuacja w centrum, by cykliści mogli bezpiecznie dojechać w kierunku Rynku – wyjaśniał Aleksander Obłąk.

Dane UM wykazały, że na wspomnianym odcinku ul. Świdnickiej, między Podwalem a ul. Piłsudskiego, wciągu godziny jest 16 tys. wrocławian, z czego znaczna większość, bo aż 11 tys. to pasażerowie MPK Wrocław, a po 2,5 tys. stanowią piesi oraz kierowcy samochodów.

W międzyczasie w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta powstał projekt zmian. Jednak sama inwestycja była przesuwana w czasie.

– W tym roku ma powstać projekt, a realizacja zapisana jest w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na 2019 r. – informowała w 2018 r. Ewa Mazur, ówczesna rzeczniczka ZDiUM. Ten termin nie został jednak dotrzymany.

Czytaj też: Ulica Ruska dla aut. Gdy nie będzie deptakiem, to nadal będą rządzić samochody

Panel chce przystanków

W czerwcu 2020 r. w wypowiedzi dla mediów Patryk Załęczny z UM stwierdził, że inwestycja jest planowana, ale nie podano żadnej daty: – Na ul. Świdnickiej planowana jest budowa przystanków wiedeńskich, a realizacja inwestycji będzie możliwa po zakończeniu kumulacji remontów torowisk. Na dziś nie mamy wyznaczonej daty realizacji. Inwestycja jest dla nas bardzo istotna i oczywiście chcemy zrealizować zamierzenia w tym zakresie, z tym że obecnie najważniejsze jest ukończenie równie priorytetowych prac torowych w tym rejonie.

Ulica Świdnicka we Wrocławiu
Ulica Świdnicka we Wrocławiu  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

 

 

W tym samym roku zorganizowano jednak Wrocławski Panel Obywatelski. Wylosowani mieszkańcy, reprezentatywni dla całego miasta, mieli doradzić, jak kształować

Paneliści poparli postulat stworzenie przystanków wiedeńskich przy ul. Świdnickiej (Renoma i Arkady) w 2021 roku, uzyskał bowiem 80,60% głosów panelistów.

Zgodnie z deklaracją Prezydenta Wrocławia, rekomendacje, które uzyskały poparcie co najmniej 80 % głosów panelu, będą przez niego traktowane jako wiążące, czyli zostaną wskazane do realizacji. I już ta obietnica została złamana, gdyż urzędnicy stwierdzili, ze nie obowiązuje ich data, wskazana przez panelistów.

– Analiza obowiązującego dziś harmonogramu robót torowych, realizowanych przez MPK pokazała, że na 2021 rok nie można zadeklarować prac związanych z budową przystanków wiedeńskich w ciągu ulicy Świdnickiej – przekonywał UM, ale nie podał żadnego konkretnego argumentu.

Czytaj też: Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto: Wrocławianie zamieniliby auto na wygodny transport zbiorowy na europejskim poziomie

Przystanki przy okazji remontu?

W 2020 r. urząd miejski zapowiedział, że miasto planuje rozpoznanie stanu torowiska na ul. Świdnickiej w rejonie Arkad – jeśli potwierdzą się obserwacje, że wymaga ono bieżącego remontu, to wtedy będziemy chcieli skoordynować go z budową przystanków.

W praktyce to jednak się nie stało. Spółka MPK Wrocław w swoich planach na 2022 r. zapowiedziała modernizację torowiska na placu Kościuszki wraz z torowiskiem do ulicy Piłsudskiego i rozjazdem oraz wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego od strony ulicy Powstańców Śląskich wraz z torowiskiem na odcinku do ulicy Swobodnej.

Ulica Świdnicka we Wrocławiu
Ulica Świdnicka we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Portal Wroclife zapytał, czy z tej okazji nie można by wrócić do tematu przystanków wiedeńskich.

– W ramach trwającej TORYwolucji, na którą każdego roku przeznaczamy 80 mln zł, nie planowaliśmy realizacji przystanków wiedeńskich na Świdnickiej. W mieście trwa proces wzmożony proces inwestycyjny i najpierw musimy zakończyć aktualne prace, by móc myśleć o rozpoczęciu kolejnych, w tym realizacji przystanków wiedeńskich na Świdnickiej – odpowiedział Patryk Załęczny.

W 2020 r. ustawione zostały znaki z ograniczeniem do 30 km/godz., które jednak nie są przestrzegane. W 2021 r. wydział inżynierii miejskiej stwierdził zaś, że… zamontuje progi zwalniające.

Czytaj też: Wrocławski Węzeł Kolejowy nie znalazł się na liście podstawowej programu kolejowego

Akcja Miasto: Poprzyjcie projekt nr 82

Projekt nr 82 zakłada przebudowę dwóch przystanków na ul. Świdnickiej. Ma to się stać zgodnie z projektem, który czeka na realizację w urzędzie. To oznacza, że poprawi się też bezpieczeństwo rowerzystów, bo w obu kierunkach powstaną pasy rowerowe.

Tramwaj i samochód w ul. Świdnickiej
Tramwaj i samochód w ul. Świdnickiej / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Zgłosił go Michał Kucharczyk z Akcji Miasto i Rady Osiedla Przedmieście Świdnickie, który tłumaczy: – To ważna inwestycja dla pasażerów i pieszych. Często widzę tam osoby starsze, które mają problemy z wejściem do tramwaju. Skoro prezydent sam nie chciał tych przystanków przebudować, postanowiłem zgłosić ten pomysł do WBO.

– Ten projekt to długo wyczekiwana i kluczowa zmiana w centrum miasta. Będzie wygodniej dla pasażerów i bezpieczniej dla mieszkańców na rowerach. Już teraz zachęcamy mieszkańców do głosowania. Będzie można nas też spotkać na przystankach na ul. Świdnickiej, gdzie będziemy bezpośrednio przekonywać do zagłosowania na projekt 82 – dodaje Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto.

Projekt poparło również Towarzystwo Benderowskie.

Głosowanie w WBO zaczyna się w piątek 22 września i potrwa do 9 października.

Czytaj też: Gminy Kąty Wrocławskie i Miękinia zapewniają: działamy na rzecz kolei w aglomeracji


Fot tytułowe – Ulica Świdnicka we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie