Baza wiedzyKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Kolej Dużych Prędkości Katowice-Ostrawa. Połączenie z siecią czeską i europejską

Linia Katowice-Ostrawa (linia nr 170) to obok słynnego „igreka” najbardziej zaawansowany odcinek szybkiej kolei. Planowana prędkość maksymalna to również 250 km/godz. Linia jest częścią Transeuropejskich Sieci Transportowych (TEN-T).

Również linia Wrocław-Praga w przyszłości ma połączyć Polskę z Czechami, ale ona jest na znacznie wcześniejszym etapie. Również wrocławianie będą mogli korzystać z linii do Ostrawy, np. jadąc w kierunku Brna czy Wiednia.

Czytaj też: Miłosz Cichuta: Potrzebujemy taktu na całej sieci kolejowej. Trzeba kontynuować projekt KDP

Linia Katowice-Ostrawa. Jaki przebieg?

Oczywisty był przebieg w samych Katowicach. Między stacją Katowice a stacją Katowice Piotrowice szybka kolej pojedzie wzdłuż istniejącej linii kolejowej nr 139, która ma być niebawem rozbudowana o dwa dodatkowe tory.

Dworzec w Katowicach
Dworzec w Katowicach

Polskie Linie Kolejowe właśnie rozstrzygnęły warty prawie 4 mld na modernizację węzła katowickiego. Oprócz nowych torów, planowana jest rozbudowa dworca w Katowicach. Tak, żeby dworzec centrum największej polskiej aglomeracji mógł dodatkowe pociągi czy to KDP czy to kolei aglomeracyjnej.

W sprawie dalszego przebiegu linii (od Katowic Piotrowic do granicy państwa) było wiele dyskusji i protestów. Przedstawiciele CPK zorganizowali 98 spotkań z mieszkańcami i samorządowcami na terenie 15 gmin, przez które przebiegały warianty linii kolejowych. Zebranych zostało ponad 7 tys. uwag i opinii.

Studium techniczno-ekonomiczno – środowiskowe dla linii stworzyły firmy Egis Poland Egis Rail S.A. oraz JAF-Geotechnika.

Ostatecznie eksperci wskazali wariant W72, który przewiduje budowę nowych stacji kolejowych m.in. w Żorach Północnych i Mszanie, możliwość powstania terminala intermodalnego w Wodzisławiu Śląskim, dodatkowy odcinek łączący Wodzisław Śląski i centrum Jastrzębia-Zdroju oraz nowe odcinki umożliwiające szybkie połączenia m.in. Rybnika i Żor z Katowicami i resztą kraju.

Linia jest projektowana, a 6 listopada 2023 r. spółka CPK złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Sprawę tego najważniejszego dla procesu inwestycyjnego rozpatruje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Czytaj też: Apel do rad miejskich o poparcie Kolei Dużych Prędkości. Kluczowa inwestycja dla Polski

Katowice-Ostrawa. Jastrzębie włączone w sieć kolejową

2

Wizualizacja węzła przesiadkowego Jastrzębie-Zdrój Centrum / CPK
Wizualizacja węzła przesiadkowego Jastrzębie-Zdrój Centrum / CPK

Trasa umożliwić ma również szybsze poruszanie się między Katowicami a Rybnickim Okręgiem Węglowym. W Horyzontalnym Rozkładzie Jazdy uwzględniono m.in. ekspresy regionalne RE9 z Katowic do Wodzisławia Śląskiego i RE10 z Katowic do Rybnika.

Z Katowic do Jastrzębia Zdroju pasażerowie mają dojechać w 50 min pociągiem regionalnym lub w 35 min przyspieszonym (dziś w ogóle brak jest takiego połączenia). Podróż pociągiem z Katowic do Rybnika  potrwa 25 min, obecnie to ponad dwa razy dłużej, a z Wodzisławia Śląskiego do Katowic dojedziemy w ok. 40 minut (dziś ponad godzinę).

Dworzec w Katowicach
Dworzec w Katowicach

Z Żor Północnych do Katowic dojazd koleją zajmie ok. 20 min, a z Wodzisławia Śląskiego do Jastrzębia Zdroju ok. kwadransa (obecnie takich połączeń nie ma w ogóle).Z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika dojedziemy do Warszawy w 2,5 godz.

Czytaj też: Wniosek o przystanek przy Racławickiej na TOW. Dla Grabiszynka, Krzyków, Borka

 

Co po stronie czeskiej?

Budowa linii dużych prędkości na trasie Praga-Brno-Ostrawa jest najbardziej zaawansowanym elementem planowanej czeskiej sieci szybkich kolei.

Pierwszym ma być odcinek Moravska brana (Brama Morawska) na trasie Prosenice – Hranice na Morawach – Ostrawa, którego budowa ma rozpoczac się w 2026 roku, a zakończyc w 2032 roku. Pociągi mają pojechać 320 kilometrów na godzinę.

– Nowa budowa linii dużych prędkości pomiędzy Prosenicami i Hranicami na Morawach jest częścią nowego połączenia kolejowego pomiędzy Brnem i Ostrawą. Będzie on wykorzystywany wyłącznie do przewozów pasażerskich. Ale pozytywnie wpłynie to także na transport towarowy, który wykorzysta nową przepustowość obecnej linii – podkreśla czeski zarządca infrastruktury kolejowej.

Inwestycję podzielono na dwie części.

KDP Brama Morawska / Správa železnic
KDP Brama Morawska / Správa železnic
KDP Brama Morawska / Správa železnic
KDP Brama Morawska / Správa železnic

Czytaj też: Kolej Dużych Prędkości z Wrocławia do Pragi. Połączy Polskę z Europą

Inne inwestycje na Górnym Śląsku

Inną inwestycja w szybką kolej, istotną dla Katowic, ale i dla Krakowa, jest tzw. Węzeł Małopolsko-Śląski, który przewiduje budowę nowej trasy kolejowej Kraków-Katowice, równoległej do szlaku E-30.

Również wrocławianie skorzystają, gdyż będzie to alternatywny, szybszy łącznik z Katowic do Krakowa, który przyspieszy połączenie między stolicami Dolnego Śląska i Małopolski. Większa przepustowość umożliwi też uruchamianie większej liczby kursów.

 Czytaj też: Czwarty tor na estakadzie. Kluczowa inwestycja Wrocławskiego Węzła Kolejowego


Fot tytułowe – Planowany dworzec w Jaworznie / CPK


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


 

Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz