KomunikacjaZobacz teksty

Uratujmy kolej do Sobótki!

Wysłaliśmy uwagi do rządowego programu „Pomoc państwa w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową” dotyczące uratowania linii nr 285. Odcinek Wrocław-Sobótka otrzymał kategorię „C”, co oznacza utrzymywanie obecnego tragicznego stanu i prędkości nie wyższej niż 30 km/godz.

Kolej stanowiłaby alternatywne połączenie wobec zatłoczonej drogi nr 35. O potrzebach transportowych świadczy to, że dzisiaj na trasie Sobótka-Wrocław kursują dziennie 32 autobusy. Niestety, w uruchomieniu połączeń kolejowych przeszkadza obecny stan torów.

Przeczytaj nasze uwagi ws. linii kolejowej nr 285 Wrocław – Sobótka

Linia była częścią stworzonej przez marszałka województwa dolnośląskiego koncepcji „Dolnośląskich Kolei Dojazdowych”. Jej remont planowano już od 2007 r.

Jako że jest to linia linia niezelektryfikowana, przewozy mogłyby tworzyć jeden ciąg z już funkcjonującą linią niezelektryfikowaną do Trzebnicy (Sobótka-Trzebnica). Wszystkie pozostałe linie aglomeracji wrocławskiej będą remontowane (zostały uwzględnione na listach A i B). Wyjątkiem jest linia nr 292 (Wrocław Sołtysowice – Jelcz-Miłoszyce), która jednak jest na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego.

Linii do Sobótki wyraźnie brakuje, a ta służyłaby pasażerskim potrzebom aglomeracji:

– stacja Wojszyce znajduje się w okolicach 10-tysięcznego osiedla Nowy Gaj, a także ok. kilometr od szpitala Uniwersytetu Medycznego (największego we Wrocławiu),

– stacja Partynice znajduje się w okolicach rozbudowujących się osiedli Partynice i Ołtaszyn, a także w okolicach Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych (popularne miejsce wypoczynku weekendowego),

– stacja Bielany Wrocławskie – wieś jest największym skupiskiem miejsc pracy w okolicy Wrocławia (m.in. firmy Ikea, Amazon, ATM, Cargill, Mondelez, Castorama, Auchan),

– stacja Kobierzyce, położona w siedzibie gminy,

– stacja Sobótka – poza dojazdem do pracy, służyłaby także obsłudze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego i rezerwatów przyrody (Góra Ślęża, Góra Radunia, Łąka Sulistrowicka), popularnego miejsca wypadowego wrocławian.

Trasa ta ma również ważne znaczenie gospodarcze. Służy bowiem wywozowi kruszyw z kamieniołomów w Sobótce (Strzeblowskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o., Skalimex-Grantin), które są kluczowe dla budownictwa w Polsce.

W przyszłości – remont powinno się przedłużyć też do Świdnicy. Obecnie jednak kluczowymi dla mieszkańców Świdnicy i dużej części województwa są prace na linii podsudeckiej na trasie Jaworzyna Śląska – Świdnica – Dzierżoniów, które popieramy.

W uwagach wnosimy także, by uwzględnić przenoszenie linii do wyższych kategorii utrzymania, przy pokryciu części kosztów przez samorządy. Uważamy, że niektóre samorządy (nie tylko wojewódzkie, także powiatowe i gminne) mogłyby chcieć częściowo partycypować w kosztach utrzymania linii – zarówno w zakresie utrzymania prędkości 30 km/godz, jak i jej zwiększenia. Polskie Linie Kolejowe pokrywałyby część kosztów, potem odzyskiwanych od przewoźników. Takie rozwiązanie mogłoby uratować liczne dolnośląskie linie kolejowe (m.in. do Karpacza, czy Stronia Śląskiego), co także mocno popieramy.

Chcesz też wysłać podobne uwagi? Możesz to zrobić do 20 sierpnia. Tutaj znajdziesz formularz (trzeba uzupełnić imię, nazwisko i maila).

Projekt „Przestrzeń Wrocławia” realizowany jest w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” ze środków państw EOG.

***
Linia kolejowa z Wrocławia do Sobótki uznawana była za jedną z najbardziej malowniczych w całej Polsce. Podczas podróży można było podziwiać np. takie widoki, jak na zdjęciu u góry tekstu. (fot. Proch, Wikipedia/domena publiczna).

Licencja Creative Commons
Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie