Porozmawiajmy o mieście, porozmawiajmy o ulicy

Już dziś rozpoczyna się 6-ta edycja festiwalu filmowego MIASTOmovie. Jej motywem przewodnim będzie ulica, a oprócz interesującego zestawu filmów (głównie) dokumentalnych będzie można wziąć udział w innych wydarzeniach festiwalowych.

Festiwal MIASTOmovie realizowany jest przez Wrocławską Fundację Filmową od 2014 roku. U swych początków był najważniejszą dyskusyjną platformą o mieście i z pewnością przyczynił się do tego, że coraz więcej osób interesuje się tematami miejskimi. W programie festiwalu poza filmami swoje miejsce ma scena artystyczna oraz spacery tematyczne. Dodatkowo pojawiają się warsztaty i wykłady. Tak będzie i w tym roku.

Filmem otwarcia w środę o g. 20:00 jest „Czekając na Barcelonę” fińskiego reżysera Juho-Pekka Tanskanen, który opowiada o Barcelonie oczami nielegalnego imigranta, Mou. Stolica Katalonii w tym filmie nie jest tą, którą znamy z turystycznych pocztówek. W czwartek 27 września o 20:30 będziemy mieli okazję zobaczyć „BIG time”, opowiadający o założycielu innowacyjnej pracowni architektonicznej Bjarke Ingels Group, która zaczyna realizować duże projekty w USA.

W piątek 28 września o g. 20:00 zostanie wyświetlony obraz „Do kogo należy miasto?”, zadający kluczowe pytania dla rozwijających się dynamicznie miast: czy realne jest zbudowanie nowej, atrakcyjnej tożsamości miasta, przy jednoczesnym zapewnieniu ekonomicznego rozkwitu? Czy można tego dokonać bez uszczerbku na potrzebach mieszkańców? Czy miasto może pozostać miastem dla wszystkich, czy jego przeznaczeniem jest zostanie tworem ekskluzywnym? I jaka jest w tym wszystkim rola architektów i urbanistów? Po filmie będzie można porozmawiać o tych ważkich kwestiach z reżyserem Hansem-Christianem Postem.

Wyjątkowo obfita w filmy będzie sobota 29 września. Tego dnia zostaną wyświetlone trzy obrazy: Brasilia. Projekt utopia”„Duch Bauhausu” i Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy”. Po pierwszym z nich będzie można posłuchać wykładu „Nowa Huta – w stronę stalowej utopii” o słynnej dzielnicy Krakowa, a po trzecim – rozmowy z reżyserem Paulem Sngiem o kryzysie mieszkaniowym w Wielkiej Brytanii.

W niedzielę 30 września będzie można obejrzeć nietypowy jak na MIASTOmovie oscarowy film fabularny „Florida Project”, który na festiwalu o temacie przewodnim ulica pojawia się na przekór, bo ulicy w nim praktycznie nie ma. Czy to nowa amerykańska rzeczywistość? A może nas też czeka miasto bez ulicy? Po seansie będzie można posłuchać wykładu pt. „Wątki” o roli architektury i przestrzeni ulicy w filmach.

Wszystkie seanse są biletowane i odbywają się w Kinie Nowe Horyzonty. Filmom towarzyszą inne wydarzenia, na które wstęp jest wolny. Są to:

  1. wymienione wyżej spotkania z reżyserami, debaty i wykłady
  2. spacery (po Szczepinie, Kleczkowie i Ołbinie)
  3. STREETdata – dane jako sposób narracji o ulicy (tutaj pojawi się zarówno sztuka jak i wykłady dotyczące badań nad konkretnymi aspektami ulicy bądź sposobach korzystania z ulic)
  4. warsztat Jak zmienić swoją ulicę? – członkinie stowarzyszenia Akcja Miasto pokażą, co i jak można zmienić na swojej ulicy
  5. spotkanie z Beatą Chomątowską wokół książki „Betonia. Dom dla każdego”.

Dziś, w środę 26 września, poza filmem otwarcia można także wybrać się do TIFF Center na wernisaż sceny artystyczno-badawczej MIASTOmovie 6, dla której rozważań punktem wyjścia staną się prace multimedialnych artystów Małgorzaty Łuczyny i Jacka Złoczowskiego. Inspiracją i głównym tematem “STREETdata” są obiektywne, wyizolowane z zachowań użytkowników ulic dane – zbiory informacji zbyt obiektywnych, by być rzeczywistym opisaniem miejskiego życia, stawiające jednak pytania i oferujące odpowiedzi na temat realnego doświadczania ulicy.

Przez cały czas trwania festiwalu będzie działał Klub festiwalowy w „Recepcji”, znajdującej się w podwórku Ruska 46 ABC.

Dokładny program można znaleźć na stronie festiwalu.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie