NewsyWybory 2018

5 kandydatów chce postawić na poprawę jakości życia we Wrocławiu

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia i Akcja Miasto zaproponowały pod koniec września kandydatom i kandydatkom na prezydenta miasta podpisanie zobowiązania dotyczącego realizacji zadań z obszarów: rewitalizacja, środowisko i transport publiczny. Już pięciu z nich podpisało tzw. Deklarację 12 prac dla Wrocławia.

Dokument ten zawiera listę 12 konkretnych zobowiązań na kolejną kadencję, a kandydaci swoimi podpisami złożyli obietnicę ich realizacji. Brakuje podpisu Jacka Sutryka, który… odmówił aktywistom spotkania.

Piątka kandydatów to (w kolejności alfabetycznej): Marta Lempart z komitetu Wrocław dla wszystkich, Jerzy Michalak z Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego, Katarzyna Obara-Kowalska z Bezpartyjnego Wrocławia, Mirosława Stachowiak-Różecka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Małgorzata Tracz z Partii Zieloni.

Jerzy Michalak z kandydatami do Rady Miejskiej
Jerzy Michalak z kandydatami do Rady Miejskiej

Aleksandra Zienkiewicz, wiceprezeska TUMW, jest zadowolona z deklaracji kandydatów:

– To bardzo ważna sprawa dla Wrocławia i wrocławian, by obietnice wyborcze były konkretne i odpowiadały najważniejszym wyzwaniom naszego miasta. Z takim założeniem przygotowaliśmy 12 prac i cieszymy się, że kandydaci są z nami zgodni, że należy je zrealizować.

Przypomnijmy, lista zadań powstała na podstawie badań ankietowych do Strategii Wrocław 2030. Wrocławianie wskazali w nich zieleń i środowisko, rewitalizację oraz transport publiczny jako najważniejsze obszary priorytetowych działań władz w najbliższych latach. Do każdego z nich ruchy miejskie zdefiniowały po 4 kluczowe zadania. – To konkretne i mierzalne działania możliwe do zrealizowania przez Prezydenta w jedną kadencję. Ich wypełnienie zmieni Wrocław w miasto o wiele bardziej przyjazne do życia – mówił dr Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto, gdy ruchy miejskie prezentowały swoją deklarację.

Z lewej Małgorzata Tracz, z prawej Marta Lempart
Z lewej Małgorzata Tracz, z prawej Marta Lempart

Postulaty ruchów miejskich (a teraz także 5 kandydatów na prezydenta) obejmują m.in. czyste powietrze (likwidację 90% pieców w mieszkaniach komunalnych), powszechną rewitalizację kamienic i podwórek (kompleksowe remonty 250 kamienic i 60 podwórek) oraz realizację Wrocławskiego Programu Tramwajowego (budowę linii tramwajowych m.in. na Nowy Dwór, Swojczyce i Ołtaszyn).

Z lewej Katarzyna Obara-Kowalska, z prawej Mirosława Stachowiak-Różecka
Z lewej Katarzyna Obara-Kowalska, z prawej Mirosława Stachowiak-Różecka

Co ciekawe, dyrektor Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej, odmówił spotkania z ruchami miejskimi i rozmowy o Deklaracji. Jego rzecznik tłumaczył to napiętym kalendarzem kandydata.

– Nie wiemy dlaczego dyrektor Sutryk nie chce się z nami spotkać. Będziemy starać się to zmienić, bo zależy nam na jego deklaracji i ewentualnej przyszłej współpracy. Słyszymy jego obietnice w mediach, że będzie prezydentem, który będzie w ciągłym dialogu z wrocławianami. To daje nam nadzieję, że jednak zechce z nami rozmawiać. – dodaje Nowotarski.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie