Prawo

Mandaty i wykroczenia. Czym są, jak się odwoływać? Poradnik Stowarzyszenia Nowoczesnej Edukacji Prawnej

Stowarzyszenie Nowoczesnej Edukacji Prawnej przygotowało poradnik, który odpowiada na liczne pytania związane z mandatami i wykroczeniami. Temat poradnika wybrany został wspólnie z organizacjami pozarządowymi oraz obywatelami. Poradnik jest w pełni bezpłatny.

– Warto znać swoje prawa, związane z postępowaniem mandatowym, a także wiedzieć, jak zachowywać się w przestrzeni publicznej, by nie popełnić wykroczenia – uważa Mateusz Kokoszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Nowoczesnej Edukacji Prawnej i autor poradnika.

LINK DO PORADNIKA

Poradnik dotyczy co do zasady wszystkich wykroczeń, jednak wykroczenia drogowe mają swoją specyfikę, która wymaga osobnej publikacji. Omawiane są m.in. organy które mogą nakładać mandaty, ich dopuszczalne kwoty, egzekucja mandatów, a także postępowanie sądowe po odmowie przyjęcia mandatu albo jego uchyleniu.

Czytaj też: Każdy może łatwo składać wnioski do urzędów. Bezpłatny poradnik Stowarzyszenia Nowoczesnej Edukacji Prawnej

Czy dostaniemy mandat w tramwaju? Poradnik o wykroczeniach

Wyjaśniane są też popularne mity, np. dotyczące otrzymywania mandatów za jazdę tramwajem czy trolejbusem bez biletu albo za brak płatności w strefie płatnego parkowania.

– W poradniku można znaleźć omówienie najistotniejszych pojęć z dziedziny prawa wykroczeń, cytaty z istotnych orzeczeń sądowych, a także przytoczenie najważniejszych przepisów prawnych – podkreśla Jeremi Jarosz, rzecznik i komisarz rewizyjny Stowarzyszenia.

Poradnik omawia najbardziej powszechne wykroczenia, takie jak zakłócanie porządku, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu w miejscach publicznych czy nalepianie ogłoszeń. Publikacja odpowiada m.in. na pytania dotyczące ciszy nocnej, a także czy mandat jest widoczny w Krajowym Rejestrze Karnym.

Czytaj też: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w gminie, powiecie, województwie. Zmieniaj samorząd

Poradnik Stowarzyszenia Nowoczesnej Edukacji Prawnej. Co nie jest wykroczeniem?

Na podstawie konkretnych orzeczeń i przepisów omawiane są także przypadki, które nie stanowią wykroczenia, mimo że wydawałoby się że mogą nimi być.

– Nie wolno na przykład oczywiście śmiecić miasta ulotkami czy plakatami, ale nie dotyczy to plakatów ściśle politycznych, nalepianych w konkretnym związku z trwającymi demonstracjami, bo one są w granicach konstytucyjnej wolności słowa. Sądy nieraz orzekały w ten sposób. Oczywiście nie jest to dozwolenie na wlepianie dowolnych politycznych plakatów poza kontekstem zgromadzeń – mówi Mateusz Kokoszkiewicz.

Szczególnie dużo miejsca poświęcono przesłankom uchylenia mandatu przez sąd już po jego przyjęciu.

– Nie ma ogólnego prawa do weryfikacji przyjętego mandatu, dlatego warto znać konkretne przesłanki, które uprawniają do uchylenia mandatu przez sąd. Możemy domagać się uchylenia mandatu w przypadku stanu wyższej konieczności albo orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nawet wtedy, gdy został przez nas przyjęty – wyjaśnia autor poradnika.

W poradniku znalazły się również wzory pism: wniosku o uchylenia mandatu, wniosku o rozłożenie mandatu na raty, sprzeciwu wobec wyroku nakazowego ws. wykroczenia.

Czytaj też: Informacja publiczna. Co zrobić, gdy nie otrzymujemy odpowiedzi na wniosek?

 

Poradniki prawne dla obywateli i z obywatelami

 

Publikacja stworzona została w projekcie  “Poradniki prawne dla obywateli i z obywatelami” realizowanego w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

stopka-dfmi

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie