Komunikacja

Wrocławski Budżet Obywatelski dla transportu. W tym roku przystanki wiedeńskie [projekt nr 82], a co wcześniej?

Wrocławski Budżet Obywatelski od lat służy przekonywaniu urzędników i polityków do wybrania bardziej zrównoważonego transportu.

W tym roku o poparcie obywateli walczy projekt nr 82, zakładający budowę przystanków wiedeńskich przy ul. Świdnickiej, ale również poprawę sytuacji dla rowerzystów w tym fragmencie miasta.

Już jednak wcześniej dzięki głosowaniu mieszkańców w WBO Wrocław zmieniał się na lepsze, w tym zyskiwał lepszy transport rowerowy, pieszy i zbiorowy.

Czytaj też: Apel do mieszkańców Wrocławia: głosujcie na projekt nr 82 – przystanki wiedeńskie w ul. Świdnickiej

Rowerowy Wrocław: nr 269

Słynny projekt nr 269 polegał na stworzeniu najważniejszych tras rowerowych w centrum Wrocławia poprzez wyznaczenie pasów rowerowych na ulicach:

  •  Nowy Świat [ul. Kiełbaśnicza-św. Mikołaja]
  • Kazimierza Wielkiego [pd jezdnia – całość; pn jezdnia- bez odcinka Krupnicza-Ruska]
  • Piotra Skargi, Kołłątaja, Ruska [Sokolnicza-Kazimierza Wielkiego]
  • Piłsudskiego [pl. Orląt Lwowskich-pl. Legionów]
  • Trzebnicka [most Trzebnicki-dw. Nadodrze- tylko na południe]
  • Drobnera [Dubois- most Uniwersytecki]
  • Kamienna [Borowska-Hubska]
  • bł. Czesława
  • pl. Dominikański

– Realizacja projektu spowoduje poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców aut na ww. ulicach – przekonywał lider projektu.

Wokół zbierania głosów pod projektem WBO powstał ogromny ruch ambasadorów Rowerowego Wrocławia.

– Są wśród nas nauczyciele, pracownicy kultury, artyści, sprzedawcy, mechanicy rowerowi, krótko mówiąc osoby z różnym wykształceniem, pracujące w różnych branżach, będące w różnym wieku, ale na co dzień korzystające z roweru w mieście – mówiła Ewa Bałazińska, jedna z ambasadorek projektu.

Projekt poparli m.in. dyrektor Teatru Muzycznego Capitol Konrad Imiela  aktorka Elżbieta Romanowska, wrocławski muzyk i performer L.U.C., aktorka Teatru Polskiego Ewa Skibińska czy dyrektor Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski.

Pas rowerowy - ul. Kazimierza Wielkiego
Pas rowerowy – ul. Kazimierza Wielkiego / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Jedną z ambasadorek była dr hab. Katarzyna Kajdanek, socjolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Zgłosiłam się trochę z myślą o socjologicznej obserwacji. Okazało się, że energia ludzi jest niesamowita. Uczestnicy akcji naprawdę chcą zmienić swoje miasto. Są bardzo różni, lecz wszystkich połączył wspólny cel – przekonywała w mediach.

Projekt otrzymał aż 15,9 tys. głosów, a pasy rowerowe zostały wyznaczone. Trwałym efektem było również powstanie stowarzyszenia Akcja Miasto.

–  Stworzenie tych odcinków to ogromny krok naprzód i znacząca zmiana na plus w zakresie bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Wrocławia, którzy korzystają lub chcieliby korzystać z roweru – podkreślał jeden z działaczy projektu Aleksander Obłąk. – Pasy w centrum zapewne pozostałyby w sferze marzeń, gdyby nie zaangażowanie Ambasadorów Rowerowego Wrocławia, którzy zorganizowali kampanię promującą projekt “Rowerowy Wrocław”.

Czytaj też: Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto: Wrocławianie zamieniliby auto na wygodny transport zbiorowy na europejskim poziomie

Niech Skody nie hałasują czyli szlifowanie torowisk

W wyniku konsultacji projekt dotyczący najpierw wydzielenia torowiska na ul. Traugutta został przez lidera zmieniony na szlifowanie torowisk dla linii. Działo się to jeszcze w 2014 r., czyli w czasach, gdy tylko aktywiści mówili o problemie. Potem fatalne utrzymanie torowisk skończyło się ogromną liczbą wykolejeń.

Ulica Legnicka
Ulica Legnicka / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

– Celem projektu jest przeznaczenie 100 tys. zł na szlifowanie torowisk, po których jeżdżą tramwaje Skoda 16T i 19T. Konkretne miejsca powinien wybrać Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta spośród tras, po których jeżdżą linie 3,5,6,7,31,32 i 33, biorąc pod uwagę w szczególności zużycie szyn – przekonywał lider.

ZDiUM wybrał szlifowanie torowiska w ul. Legnickiej.

Czytaj też: Ulica Ruska dla aut. Gdy nie będzie deptakiem, to nadal będą rządzić samochody

Wydzielenie torowiska na ul. Traugutta

To projekt, dzięki któremu tramwaje linii 3 i 5 przyspieszyły i przestały stać w korkach. Jego liderem był Mateusz Kokoszkiewicz.

Wydzielenie torowiska na ul. Traugutta
Wydzielenie torowiska na ul. Traugutta / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

– Przedmiotem projektu jest wydzielenie torowiska za pomocą linii ciągłej i znaków pionowych na odcinkach ul. Traugutta a.) od ul. Kościuszki do pl. Wróblewskiego – dla obu kierunków b.) od pl. Wróblewskiego do ul. Krasińskiego – dla obu kierunków – pisał lider projektu WBO. – Bezpośrednim efektem powinno być zwiększenie punktualności komunikacji zbiorowej. Projekt odpowiada na potrzeby pasażerów i będzie sprzyjać promocji tramwaju wśród mieszkańców. To, że w obecnie tramwaj stoi w korku, powoduje zmniejszenie czasu podróży i odpływanie pasażerów do komunikacji indywidualnej. Wydzielenie torowiska polepszy też sytuację służb, zwłaszcza ulokowanych przy ul. Traugutta: pogotowia ratunkowego i komisariatu policji, które zyskają stale wolną od korków drogę. Usprawnienie działania służb poprawi stan bezpieczeństwa wrocławian.

Wydzielenie torowiska na ul. Traugutta
Wydzielenie torowiska na ul. Traugutta / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Czytaj też: Jakub Janas: Aktywizm w dziedzinie transportu jest bardzo potrzebny. Chcemy zmiany obecnej polityki

Zielona pieszo-rowerowa obwodnica Wrocławia

To projekt, którego od lat liderką była Agnieszka Dusza z Wojszyc. Działaczka najpierw skupiła się na odcinku wzdłuż Towarowej Obwodnicy Wrocławia, znanym jako Promenada Krzycka, a przed wojną jako Hugo-Richter-Weg.

Zielona pieszo-rowerowa obwodnica Wrocławia
Zielona pieszo-rowerowa obwodnica Wrocławia / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Potem jednak sam magistrat przejął rozbudowę tej trasy, a Dusza zajęła się poszerzaniem jej o inne odcinki, w ramach Zielonej Pieszo-Rowerowej Sieci Wrocławia, takie jak droga wzdłuż Krzywej Grobli, połączenie obwodnicy pieszo rowerowej z planowaną inwestycją w ciągu Spiskiej, trasa na Szczepinie, droga wzdłuż Żagańskiej, pomiędzy Głośna i Ścinawską i rampa na wały na przedłużeniu ul. Sopockiej. Niestety, mimo wygranej w WBO w 2018 r. te inwestycje nie zostały zrealizowane.

Dzięki wygranej w 2020 r. droga rowerowa w ramach sieci miały powstac: wzdłuż rzeki Dobra, przy Parku Mamuta wzdłuż rzeki Ślęzy, wzdłuż rzeki Oławy od Kładki Siedleckiej w kierunku nowo powstałej Promenady Oławy, a także rampa z mostu Grunwaldzkiego na Bulwar Kaczyńskich. Również nie wszystkie z tych inwestycji powstały.

Czytaj też: Słynny tramwaj na Jagodno zastąpiony buspasem. Czy torowisko kiedykolwiek powstanie?

WBO. Inne projekty dla lepszego transportu

Przez lata dzięki głosom we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim udało się zrealizować również inne istotne rowerowe projekty, jak np. Rewitalizacja poniemieckiej drogi rowerowej na ul. Powstańców Śląskich w 2014 r.

W 2015 r. udało się zaś wywalczyć budowę drogi dla rowerów na ul. Piłsudskiego od pl. Legionów do ul. Świdnickiej. Projekt przewidywał również budowę łącznika do istniejącej drogi dla rowerów na ul. Zielińskiego, kończącej się dawniej pod wiaduktem.

Droga rowerowa - ul. Piłsudskiego
Droga rowerowa – ul. Piłsudskiego / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

W 2018 r. wywalczono zaś elektroniczne wyświetlacze na przystankach MPK na głównych przystankach Oporowa i Kleciny.

Czytaj też: Sławomir Czerwiński: Trasa tramwajowa na Maślice nie może być na rezerwie. Czekamy na niego od lat


Fot tytułowe –  Pas rowerowy – ul. Kazimierza Wielkiego / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie