KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Wrocławski Węzeł Kolejowy nie znalazł się na liście podstawowej programu kolejowego

W ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny Akcja Miasto i Towarzystwo Benderowskie prowadziły kampanię „Kolej na Wrocław”.

Czytaj też: Inwestycja we Wrocławski Węzeł Kolejowy jest niezbędna. Eksperci: „Jest kluczowa dla kolei w Polsce”

Węzeł zepchnięty na rezerwę

Modernizacja Wrocławskiego Węzła Kolejowego nie znalazła się na liście podstawowej projektów modernizacji na liście podstawowej w Krajowym Programie Kolejowym do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032).

Dotyczyło to dwóch projektów:

  • Dostosowanie wrocławskiego węzła kolejowego do parametrów sieci bazowej TEN-T, etap I: prace na odcinku Święta Katarzyna – Wrocław Brochów – Wrocław Kuźniki – roboty budowlane
  • Dostosowanie wrocławskiego węzła kolejowego do parametrów sieci bazowej TEN-T, etap II: pozostałe prace

W ramach kampanii m.in. powstał projekt uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska rekomendującego Marszałkowi i Zarządowi Województwa Dolnośląskiego działania na rzecz Wrocławskiego Węzła Kolejowego Udało się zebrać aż 1197 podpisów.

Dworzec Główny we Wrocławiu
Dworzec Główny we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Polskie Linie Kolejowe zapowiedziały, że w ciągu czterech miesięcy chcą ogłosić przetarg na dokumentację dla Towarowego Obwodnicy Wrocławia.

Niestety jednak, w raporcie z konsultacji publicznych projektu Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032) okazało sie, że inwestycje nadal są jedynie na liście rezerwowej.

Czytaj też: Rozbudowa Wrocławskiego Węzła Kolejowego będzie zgodna z polityką rządu i strategiami

Lista rezerwowa nie jest sukcesem

– Pomimo ponad 1300 wniosków wysłanych przez mieszkańców do Ministerstwa Infrastruktury oraz premiera Mateusza Morawieckiego WWK nie wysłuchano głosu wrocławian i pozbawiono ich na kolejne lata szansy na kolej miejską. Czekamy też na zapowiadany przez wiceministra infrastruktury przetarg na modernizację towarowej obwodnicy Wrocławia, po której miałyby poruszać się pociągi pasażerskie. Na razie w temacie cisza – komentuje Miłosz Cichuta z Akcji Miasto, Towarzystwa Benderowskiego i Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Prezes Akcji Miasto dr Jakub Nowotarski podkreślał, że umieszczenie na liście rezerwowej nie jest sukcesem wrocławskich polityków.

– Każdy rozumie, czym jest lista rezerwowa, dlatego nie przyjmuję takiego argumentu. To dziwne tłumaczenie się pod presją. Przywrócenie Wrocławia na listę podstawową to warunek konieczny, żeby miliardy popłynęły do Wrocławia i wykorzystać ten gigantyczny potencjał Wrocławskiego Węzła Kolejowego, bardziej niż kiedykolwiek przybliżając kolej miejską – mówił Jakub Nowotarski.

Pociąg Kolei Dolnośląskich na nasypie przy estakadzie kolejowej we Wrocławiu
Pociąg Kolei Dolnośląskich na nasypie przy estakadzie kolejowej we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Piotr Malepszak, były prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego, były wiceprezes Kolei Dolnośląskich, były dyrektor w Polskich Liniach Kolejowych: – Wrocławski węzeł kolejowy jest jednym z ważniejszych w Polsce, z ogromnym ruchem pociągów. Przez stację Wrocław Główny przejeżdża nawet 700 pociągów na dobę, to drugie miejsce w kraju po Warszawie Zachodniej. W tym roku moim zdaniem liczba pasażerów przekroczy 70 tys. pasażerów na dobę. To również czołówka w kraju, razem z Poznaniem, ale to Wrocław wysunie się na prowadzenie.

Czytaj też: Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto: Wrocławianie zamieniliby auto na wygodny transport zbiorowy na europejskim poziomie

Inwestycja w węzeł kolejowy. Dla kolei aglomeracyjnej

Z Wrocławia linie kolejowe rozchodzą się w aż dziewięciu kierunkach, jednak ze względu na wąskie gardło potencjał jest przytłumiony i niemożliwy do wykorzystania przy obecnym stanie sieci kolejowej.

Okolice węzła grabiszyńskiego w centrum Wrocławia
Okolice węzła grabiszyńskiego w centrum Wrocławia / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

–  W tym momencie nie mamy kolei miejskiej czy aglomeracyjnej, ale to jest wynikiem braku możliwości jej stworzenia w odpowiednim takcie i kształcie. Modernizacja Wrocławskiego Węzła Kolejowego pozwoli na to, by kolej miejską stworzyć w takim kształcie, w jakim chcielibyśmy to widzieć: w takcie pociągów co 20 minut, które wykorzystują całą sieć kolejową we Wrocławiu – podkreślał Miłosz Cichuta.

Rozbudowa jest istotna dla mieszkańców miejscowości, połączonych z Wrocławiem (np. Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Bolesławiec, Lubin, Strzelin, Oława, Oleśnica, Trzebnica, Żmigród, Wołów, Świdnica, Kłodzko, Brzeg Dolny), gdyż pasażerowie są narażeni na spóźnienia i odwoływanie pociągów. Jest zatem istotna dla całego województwa, nie tylko dla Wrocławia.

Czytaj też: Miłosz Cichuta: Kolej jest ważna dla Wrocławia. Walczymy o lepszy transport


Fot tytułowe – Estakada kolejowa w centrum Wrocławia / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie