Baza wiedzyTramwaje i kolej dla klimatuWrocław NadodrzeWybieram kolej

Remont ul. Pomorskiej dla tramwajów, rowerów, pieszych. Walczyły ruchy miejskie

Ulica Pomorska przez lata nie była remontowana. Dawniej przebiegała tędy droga krajowa nr 5, a ciężarówki mocno zdewastowały drogę. Ulica pozbawiona była też dróg rowerowych, brakowało również przejść dla pieszych.

Czytaj też: Społeczny Program Tramwajowy AM i TUMW. Czy zmarnujemy szansę na inwestycje tramwajowe?

Aktywiści walczą o Pomorską

W 2016 r. aktywiści Akcji Miasto złożyli wniosek do prezydenta Wrocławia o modernizację m. in. ul. Pomorskiej, Zaporoskiej, Gajowickiej i Kościuszki.

– Stan tych ulic jest skrajnie zły, co negatywnie wpływa na komfort przemieszczania się i bezpieczeństwo mieszkańców, niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierają. Konsekwencją odkładania remontów jest też obniżenie komfortu życia okolicznych mieszkańców (hałas, drgania) – pisali w liście.

W 2017 r. zorganizowana została zbiórkę podpisów pod petycją o stworzenie Alei Pomorskiej.

– Chcemy wpisania modernizacji całego ciągu Pomorska – pl. Staszica – Reymonta – Most Osobowicki do budżetu miasta na 2018 rok. Wrocławianie zbyt długo czekają na przebudowę tych ulic. Najwyższy czas stworzyć tu bezpieczną i dostępną dla wszystkich przestrzeń – reprezentacyjną aleję, która nie tylko scali tę część Śródmieścia, ale i połączy ścisłe centrum z północnymi osiedlami Wrocławia – przekonywali aktywiści Akcji Miasto i Nowego Nadodrza.

Aleja Pomorska / Akcja Miasto i Nowe Nadodrze
Aleja Pomorska / Akcja Miasto i Nowe Nadodrze

Jak przekonywali, trzeba skupić się nie tylko na podstawowych elementach, jak ciche torowisko i jezdnia czy równe chodniki i drogi dla rowerów. Zmiany powinny kompleksowe, dlatego wniosek był skierowany też o remont okolicznych kamienic (wraz z podłaczeniem ich do miejskiego ciepła) czy nasadzenia drzew.

Stworzenie Alei Pomorskiej jest jednym z celów kandydatów do Rady Osiedla Nadodrze z komitetów Nowe Nadodrze i Zielony Wrocław.

Czytaj też: Tramwaj na Stabłowice. Ważne przedłużenie na rozwijające się osiedle

Remont Pomorskiej. Pierwszy etap

W 2022 r. zakończył się końca remont pierwszego odcinka ul. Pomorskiej w okolicach ul. Dubois i Cybulskiego. Koszt realizacji inwestycji wyniósł niespełna 4,8 mln zł. W ramach inwestycji przebudowano sieci podziemne, torowisko i jezdnię. Powstała droga rowerowa, chodniki, zamontowane zostało oświetlenie, zasadzono krzewy, powstały też miejsca pod nowe nasadzenia.

P8231727

Niestety, droga rowerowa, która powstała w kierunku północnym na razie się urywa.

Ulica Pomorska na Nadodrzu
Ulica Pomorska na Nadodrzu  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Błędem było niewybudowanie przejścia dla pieszych przy ul. Cybulskiego, na co zwróciło uwagę Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia.

„Czy na tak krótkim odcinku można popełnić tak prosty błąd i zapomnieć, że na skrzyżowaniu po każdej stronie musi być przejście dla pieszych? W ścisłym centrum miasta? Przecież piesi i tak będą tam legalnie przechodzić! Mogą to robić zgodnie z prawem o ruchu drogowym” – napisał TUMW. „Przejście powinno powstać także na wysokości Cybulskiego, gdzie jest mnóstwo pieszych, którzy przechodzili i będą przechodzić – z tym że wyłącznie sprawni. A osoby na wózkach, starsze, z dziećmi – będą się nadal bały pokonać ruchliwą ulicę w centrum miasta” – dodał TUMW.

Czytaj też: Przystanek kolejowy Arkady. Ważna inwestycja dla kolei miejskiej Wrocławia

Remont Pomorskiej. Drugi etap

Po latach starań remont w końcu się rozpoczął w sierpniu 2022 roku. Koszt całej inwestycji to ponad 66 milionów złotych. Jest ona współfinansowana z Polskiego Ładu.

Ulica Pomorska na Nadodrzu
Ulica Pomorska na Nadodrzu  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

W trzecim kwartale tego roku będziemy korzystać z ponad kilometra nowego torowiska, a na wysokości ul. Pomorskiej i pl. Staszica z autobusowo-tramwajowego przystanku wiedeńskiego.

Powstanie także 1800 metrów nowych dróg dla rowerów, nowe chodniki i perony przystankowe, 10 przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych.

Inwestycja obejmuje kompleksową przebudowę sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, energetycznych i gazowych. W planach jest też nasadzenie nowych drzew i krzewów, powstaną także ogrody deszczowe.

Ulica Pomorska na Nadodrzu
Ulica Pomorska na Nadodrzu  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora przy dawnym dworcu kolei wąskotorowej wyeksponowane zostaną stare szyny wąskotorówki, prowadzącej dawniej w kierunku Trzebnicy, Milicza i Żmigrodu.

Czytaj też: Tunel kolejowy pod Wrocławiem. Realny czy fantastyczny?

Co dalej po remoncie Pomorskiej?

W ramach reorganizacji tras zniknęła linia 0. Tym sposobem na ul. Pomorskiej ma pojawić się o jedna linia mniej. Ta sprawa wymaga zmiany po zakończeniu remontu ulicy.

Remontu wymaga też niewątpliwie ul. Reymonta na Kleczkowie, która jest dalszym ciągiem ul. Pomorskiej. Nadal potrzebne będzie wyznaczenia przejścia w ciągu ul. Cybulskiego.

Czytaj też: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów


Fot tytułowe – Ulica Pomorska na Nadodrzu  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz