Aglomeracja WałbrzyskaKlimat na Dolny ŚląskKomunikacja

Czy Wałbrzych potrzebuje dworca autobusowego?

Działacze Partii Razem od dłuższego czasu domagają się budowy dworca autobusowego w Wałbrzychu.

– Nie może być tak, że mieszkańcy Polski będą rezygnować z wakacji w Wałbrzychu tylko dlatego, że nie mają własnego samochodu i nie wiedzą, jak się poruszać po regionie. Taki punkt jak dworzec autobusowy musi powstać. To odpowiedzialność władz miasta — mówiła posłanka Paulina Matysiak.

Anna Stabrowska przytacza dyskusję na jednym z lokalnych portali, w której zdecydowana większość komentujących wyraziła swoją aprobatę dla tej inwestycji. — Dworzec przydałby się nie tylko mieszkańcom, ale także turystom, którzy coraz częściej przyjeżdżają do Wałbrzycha. W tej chwili nie wiedzą, dokąd pojechać, aby przesiąść na autobus, jakie istnieją połączenia. Nawet sami wałbrzyszanie mają z tym problem — mówiła działaczka.

Podczas naszej wizyty studyjnej w Wałbrzychu zwracaliśmy zaś uwagę na fatalne skomunikowanie nowego dworca kolejowego Wałbrzych Centrum z komunikacją miejską Wałbrzycha – na najbliższy przystanek autobusowy trzeba pójść kilkaset metrów

Czytaj też: Aglomeracja wrocławska zasługuje na lepszy transport publiczny

Nasze pytania o wałbrzyski dworzec

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się do urzędu miejskiego w Wałbrzychu w trybie art. 61 Konstytucji oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej z pytaniami dotyczącymi dworca:

1) Czy Urząd Miejski w Wałbrzychu widzi potrzebę budowy dworca autobusowego?
2) Jeśli tak – w jakim miejscu mógłby powstać, jaka może to być inwestycja, jakie są szacowane koszty i czy planowane jest skorzystanie ze środków zewnętrznych?
3) Jeśli nie – dlaczego? Czy były wykonywane analizy zapotrzebowania?
4) Czy były składane wnioski, petycje lub skargi w tej sprawie? Jakie były odpowiedzi na te wnioski?
5) Czy są plany na przybliżenie przystanków komunikacji miejskiej Wałbrzycha do dworca Wałbrzych Centrum lub inne ułatwienie przesiadki z kolei na autobusy w tym miejscu?

Czytaj też: Wybieram kolej. Pytamy o Kolej Plus na Dolnym Śląsku


Fot. tytułowe – Okolice dworca Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie