Aglomeracja WałbrzyskaKlimat na Dolny ŚląskPrzestrzeń

Wizyta w Wałbrzychu. Jak polepszyć przestrzeń centrum i transport rowerowy?

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” odwiedziło centrum Wałbrzycha, by ocenić kwestie, związane z transportem i ekologią. Wałbrzych to drugie największe miasto Dolnego Śląska, centrum postindustrialnej aglomeracji.

Skorzystaliśmy z nowego dworca Wałbrzych Centrum, wybudowanego przez Polskie Linie Kolejowe. Dworzec jest wygodny i estetyczny oraz polepsza dostęp kolejowy do wałbrzyskiego Śródmieścia.

Dworzec Wałbrzych Centrum
Dworzec Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0.
Dworzec Wałbrzych Centrum
Dworzec Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0.
Dworzec Wałbrzych Centrum
Dworzec Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0.

Zwracamy uwagę na fatalne skomunikowanie z komunikacją miejską Wałbrzycha – na najbliższy przystanek autobusowy trzeba pójść kilkaset metrów.

Czytaj też: Wybieram kolej. Pytamy o Kolej Plus na Dolnym Śląsku

 

W mieście nie istnieje rower miejski, dlatego skorzystaliśmy z hulajnóg elektrycznych Bolt, które są dostępne w Wałbrzychu.

Hulajnogi elektryczne Bolt w Wałbrzychu
Hulajnogi elektryczne Bolt w Wałbrzychu

Oceniamy, że hulajnogi są dobrym pomysłem, zwłaszcza że dobrze pokonują wzniesienia w Wałbrzychu. W przyszłości jednak Wałbrzych powinien pomyśleć o systemie wypożyczalnych rowerów elektrycznych

Widać, że w centrum miasta brakuje dróg rowerowych. Wygodnego dostępu dla cyklistów pozbawione są takie ważne ulice jak al. Wyzwolenia czyli główna ulica wałbrzyskiego Śródmieścia.

Aleja Wyzwolenia w Wałbrzychu
Aleja Wyzwolenia w Wałbrzychu

Istnieje wygodna droga rowerowa wzdłuż ul. Wysockiego, w okolicach Starej Kopalni, jednakże jest ślepa: nie ma przedłużenia ani w kierunku Białego Kamienia ani w kierunku centrum.

Droga rowerowa przy ul. Wysockiego w Wałbrzychu
Droga rowerowa przy ul. Wysockiego w Wałbrzychu

O wydzielone i wygodne drogi rowerowe nie zadbano nawet przy okazji sztandarowej inwestycji, jaką była powstała niedawno obwodnica Europejka.

Czytaj też: Aglomeracja wrocławska zasługuje na lepszy transport publiczny

 

Obwodnica Europejka
Obwodnica Europejka / CC-BY-NC-SA 4.0.

Odwiedziliśmy też teren planowanego do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Moniuszki i ul. Mickiewicza, obejmujący m.in. obszar placu Bohaterów Pracy.

To teren w południowo-wschodniej części wałbrzyskiego śródmieścia, zabudowany niską, przedwojenną zabudową, który stanowi przedłużenie centrum miasta. Uchwałę o przystąpieniu podjęto 25 września 2020 r.. Czekamy na ogłoszenie zbierania wniosków do tego planu.

P9021709

Uważamy, że centrum Wałbrzycha powinno się rozwijać i zyskiwać nowych mieszkańców. Oprócz nowych terenów pod zabudowę warto zadbać o miejsca na zieleń i nowe drzewa oraz o rewitalizację terenu.

Centrum Wałbrzycha jest estetyczne i zadbane. Brakuje jednak punktów usługowych, w tym restauracji. Warto zastanowić się nad przyciąganiem tego typu aktywności do centrum miasta.

Rynek w Wałbrzychu
Rynek w Wałbrzychu
Plac Magistracki w Wałbrzychu
Plac Magistracki w Wałbrzychu

Oceniamy, że stworzenie parkingu terenowego w centrum (przy ul. Rycerskiej) nie jest właściwym użyciem cennej przestrzeni. Postulujemy, by teren przeznaczyć pod zabudowę i zieleń.

Czytaj też: Czy urząd marszałkowski jednak zajmie się transportem w Zagłębiu Miedziowym?

 

Parking przy ul. Rycerskiej
Parking przy ul. Rycerskiej

Dalsze plany w ramach projektu

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” planuje następujące działania dotyczące Wałbrzycha:

* złożenie wniosku o stworzenie polityki rowerowej Wałbrzycha wraz z priorytetowymi inwestycjami w centrum miasta, w tym w al. Wyzwolenia

* złożenie wniosków do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Gagarina i ul. Ogrodowej


Fot. tytułowe – Dworzec Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0.

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie