Dolny ŚląskGóry Sowie i DzierżoniówKlimat na Dolny ŚląskKomunikacjaŚwidnica

Wizyta w Świdnicy i Dzierżoniowie. Co z komunikacją i przestrzenią?

Towarzystwo Benderowskie w ramach programu Kolej na Dolny Śląsk odwiedziło dwa powiatowe miasta: Świdnicę i Dzierżoniów, by ocenić, jak rozwiązane są kwestie, związane z transportem i ekologią w okolicach Gór Sowich.

Pociąg do Sobótki bardzo popularny

Do Świdnicy pojechaliśmy nową, zrewitalizowaną za unijne fundusze trasą nr 285 z Wrocławia Głównego do Sobótki. Najpopularniejszy wśród pasażerów okazał się odcinek do Sobótki, co zapewne wynika z faktu, że był to kurs w niedzielne przedpołudnie.

Widok z pociągu KD na linii Wrocław-Świdnica
Widok z pociągu KD na linii Wrocław-Świdnica /CC-BY-NC-SA 4.0.

Oceniamy, że w następnych latach linia będzie coraz bardziej popularna, a zatem konieczne stanie się zwiększenie taktu pociągów, a także rozbudowa o drugi tor (rozważana w ramach programu Kolej Plus, jednak ostatecznie nie zakwalifikowała się do ostatecznego etapu w programie). Niezbędna jest także rozbudowa sieci przystanków, zwłaszcza w obszarze Wrocławia i aglomeracji.

Pociąg Wrocław-Świdnica
Pociąg Wrocław-Świdnica /CC-BY-NC-SA 4.0.

W ramach prac nie zostały bowiem wybudowane przystanki przy ul. Buforowej i ul. Agrestowej, a także nie została reaktywowana stacja na Klecinie.

Czytaj też: Wizyta w Wałbrzychu. Jak polepszyć przestrzeń centrum i transport rowerowy?

Świdnica

Pięknie wyremontowany dworzec w Świdnicy stał się wizytówką miasta. Niestety, trochę brakuje jednak szerszej oferty usługowej.

Dworzec kolejowy w Świdnicy
Dworzec kolejowy w Świdnicy /CC-BY-NC-SA 4.0.
Dworzec kolejowy w Świdnicy
Dworzec kolejowy w Świdnicy /CC-BY-NC-SA 4.0.

W Świdnicy odwiedziliśmy m.in. Stare Miasto. Jednoznacznie pozytywnie oceniamy fakt, że Rynek zamknięty dla samochodów i otwarty na działalność gastronomiczną.

Strefa piesza obejmuje także inne ulice świdnickiej starówki.

Poza ścisłym centrum napotkaliśmy jednak utrudnienia dla pieszych, jak nieoczekiwany płot przy ul. Garbarskiej.

Ulica Garbarska w Świdnicy
Ulica Garbarska w Świdnicy /CC-BY-NC-SA 4.0.

Czytaj też: Czy urząd marszałkowski jednak zajmie się transportem w Zagłębiu Miedziowym?

Odwiedziliśmy również Park Centralny. Był miejscem kontrowersji, opisanej m.in. w książce „Betonoza” Jana Mencwela. Miejscy aktywiści zarzucali władzom miejskim wycinkę drzew, a prezydentka Beata Moskal-Słaniewska broniła się tym, że przywraca historyczny wygląd założenia parkowego.

Park Centralny w Świdnicy
Park Centralny w Świdnicy /CC-BY-NC-SA 4.0.
Park Centralny w Świdnicy
Park Centralny w Świdnicy /CC-BY-NC-SA 4.0.

W Świdnicy skorzystaliśmy z komunikacji miejskiej. Uważamy, że kursuje jednak zbyt rzadko jak na potrzeby miasta wielkości Świdnicy.

Autobus MPK Świdnica
Autobus MPK Świdnica/CC-BY-NC-SA 4.0.

Wybudowany system informacji pasażerskiej pokazuje do tego jedynie kursy rozkładowe, a nie rzeczywiste czasy dojazdu.

Wyświetlacz MPK Świdnica
Wyświetlacz MPK Świdnica /CC-BY-NC-SA 4.0.

Biletomaty przyjmują tylko monety, co w czasach obrotu bezgotówkowego wydaje się anarchonizmem.

Biletomat w Świdnicy
Biletomat w Świdnicy /CC-BY-NC-SA 4.0.

Negatywnie oceniamy także stronę internetową MPK Świdnica, która jest nieintuicyjna, a wyszukiwanie jest utrudnione, zwłaszcza w wersji mobilnej. Rekomendowalibyśmy podjęcie współpracy z istniejącymi wyszukiwarkami o znanym interfejsie (jak np. Jakdojadę, Google Maps), co można osiągnąć poprzez publikację rozkładów w dostępnych powszechnie formatach.

Jednym z celów było poznanie terenu planowanego planu zagospodarowania przestrzennego w okolicach ul. Fieldorfa, niedaleko budynku Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Złożyliśmy do tego planu uwagi, które zostaną opisane w osobnym tekście na stronie Hipermiasto.

Teren przy ul. Fieldorfa w Świdnicy
Teren przy ul. Fieldorfa w Świdnicy /CC-BY-NC-SA 4.0.

Okolica Urzędu Miejskiego także stanowi wielki parking. Należałoby się zastanowić nad przyszłością tego rejonu, w którym znajdują się też inne instytucje (jak np. sąd).

Czytaj też: Wybieram kolej. Pytamy o Kolej Plus na Dolnym Śląsku

Dzierżoniów

Odwiedziliśmy również Dzierżoniów, powiatowe miasto u podnóża Gór Sowich. Skorzystaliśmy z pociągu Kolei Dolnośląskich. Uważamy, że oferta na tzw. linii podsudeckiej, choć lepsza niż dawniej, to nadal jest niezadowalająca. Celem powinny być kursy co godzinę przez cały dzień, a co pół godziny w godzinach szczytu.

Przy stacji kolejowej działa Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne, które jest głównym dworcem ZKM Bielawa.

Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne w Dzierżoniowie
Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne w Dzierżoniowie /CC-BY-NC-SA 4.0.

Pisaliśmy już o tym, że komunikacja zbiorowa w powiecie dzierżoniowskim mogłaby być lepsza i bardziej skoordynowana. W ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” złożyliśmy już jeden wniosek w tej sprawie i planujemy kolejne.

Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne w Dzierżoniowie - autobus
Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne w Dzierżoniowie – autobus /CC-BY-NC-SA 4.0.

W Centrum napotkaliśmy nieczynny biletomat.

Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne w Dzierżoniowie - biletomat
Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne w Dzierżoniowie – biletomat /CC-BY-NC-SA 4.0.

W ramach budowy Centrum Komunikacyjnego wybudowano drogi rowerowe, jednak niestety nie wpisują się i kończą się niedługo po zakończeniu inwestycji. Niestety, w mieście brakuje polityki rowerowej.

Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne w Dzierżoniowie - drogi rowerowe
Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne w Dzierżoniowie – drogi rowerowe /CC-BY-NC-SA 4.0.

Rynek w Dzierżoniowie nadal jest przeznaczony dla samochodów, działa też parking. Ta sytuacja wymagałaby zmiany w przyszłości.

Czytaj też: Aglomeracja wrocławska zasługuje na lepszy transport publiczny

Dalsze działania w ramach projektu

Rozważamy złożenie dalszych wniosków dotyczących Świdnicy i Dzierżoniowa, dotyczących m.in. polityki rowerowej, planowania przestrzennego i transportu zbiorowego.

Planujemy także zająć się polepszeniem oferty kolejowej, w tym na obszarze aglomeracji wrocławskiej i na linii podsudeckiej oraz niezbędną rozbudową infrastruktury kolejowej w tym zakresie.


Fot. tytułowe – Katedra w Świdnicy / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie