Klimat na Dolny ŚląskŚrodowisko

Pytamy urzędników o planowaną wycinkę 800 drzew przy drodze

Radio Wrocław alarmuje, że wzdłuż drogi wojewódzkiej Złotoryja-Jawor na terenie wiejskiej gminy Złotoryja mają być wycięte drzewa.

„Drogowcy chcą wyciąć ponad 800 drzew”, „Szykuje się ekologiczny Armageddon” – to tylko te łagodniejsze wpisy, jakie pojawiły się na portalach społecznościowych w Internecie, cytowane przez dziennikarzy Radia Wrocław.

Plany drogowców nas także mocno zastanowiły, a doświadczenia z wielu miejsc Polski i Dolnego Śląska, gdzie wycięto przydrożne aleje, są niestety negatywne.

W trosce o zachowanie drzew, które pełnią istotną funkcję ekologiczną, Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się do urzędu gminy w Złotoryi z następującymi pytaniami:

  1. Kiedy wpłynął wniosek na wycinkę drzew od Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei?
  2. Ilu drzew dotyczy wniosek, położonych w jakich miejscach? Jakie są gatunki tych drzew?
  3. Czy zostanie wydana zgoda na wycinkę? Jeśli tak, w jakim zakresie? Jeśli tak, czy możliwa jest jeszcze zmiana tej decyzji? Jeśli nie – czy możliwe jest odwołanie ze strony Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei?
  4. Czy w sprawie konsultowani byli lub będą dendrolodzy lub inni specjaliści ds. przyrody? Jeśli jest taki plan – kto będzie konsultował i kiedy? Jeśli były konsultacje – proszę o podanie ich daty, osoby konsultującej i wyników. Jeśli nie – dlaczego?
  5. Jakie osoby zajmowały się kwestią wycinki w urzędzie?

Wnieśliśmy również o przesłanie wniosku o wycinkę oraz korespondencji z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei.


Fot. tytułowe: Drzewa przy drodze (zdjęcie ilustracyjne) / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie