Spotkanie o ochronie klimatu. Podsumowanie projektu „Klimat na Dolny Śląsk”

Spotkanie w Przedpokoju przy ul. Hercena 13 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu, które zorganizowano 25 kwietnia, było podsumowaniem projektu „Klimat na Dolny Śląsk”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, a realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie.

Czytaj też: Powiat kłodzki: sporo miejsc wykluczonych transportowo [Raport Hipermiasta]

Dolny Śląsk i ochrona klimatu. Samorządy muszą działać

Ochrona klimatu staje się coraz ważniejsza na całym świecie, a szczególnie w Unii Europejskiej. Powoli zaczynają zauważać to dolnośląskie samorządy.

– W licznych dokumentach na poziomie samorządowym jest sporo celów dotyczących klimatu. Niestety, brakuje przełożenia na konkretne działania z zakresu zmniejszania emisji i adaptacji do zmian klimatu- mówił Mateusz Kokoszkiewicz, dziennikarz Gazety Wyborczej. – Są pozytywne przykłady, np. Kowary, gdzie pozyskano fundusze norweskie, stworzony został plan adaptacji do zmian klimatu i jest plan inwestycji w drogi rowerowe, odbetonowywanie oraz odnawialne źródła energii.

Jedną z kluczowych spraw dla ochrony klimatu jest transport publiczny. Transport to bowiem największe źródło emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej.

Dolny Śląsk. Problemem wykluczenie transportowe

– Transport publiczny jest istotny pod względem ekologicznym, ale również społecznym i ekonomicznym. Osoby z miejsc wykluczonych mają słaby dostęp do usług społecznych. Dotyka to np. uczniów szkół średnich, bo w tym przypadku gminy nie muszą organizować transportu publicznego do placówek edukacyjnych – podkreślał Miłosz Cichuta, działacz Towarzystwa Benderowskiego i Akcji Miasto. – Dotyczy też osób starszych. Są przypadki, gdy osoby chore przez likwidację. A niestety wiele samorządów nie rozumie potrzeby.

Mateusz Kokoszkiewicz i Miłosz Cichuta. Fot. Jeremi Jarosz
Mateusz Kokoszkiewicz i Miłosz Cichuta. Fot. Jeremi Jarosz / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Cichuta m.in. wysyłał wnioski o organizację transportu publicznego do powiatów milickiego, strzelińskiego, lubińskiego czy polkowickiemu.

– Między Polkowic i Lubina udało się uruchomić sześć par połączeń autobusowych. To dobra informacja, ale to zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb mieszkańców, zwłaszcza że Lubin ma 70 tys. mieszkańców, a Polkowice 22 tys. mieszkańców, przez co możliwe są gigantyczne potoki pasażerskie – mówił Cichuta.

Czytaj też: Raport Hipermiasta: Planowanie transportu na Dolnym Śląsku musi uwzględnić i kolej i autobusy

Oddolne działania na rzecz klimatu

Jak podkreślali dyskutanci, ważnymi metodami wpływu na rzeczywistość przez obywateli są wnioski o dostęp do informacji publicznej, a także wnioski i skargi, o których mowa w kodeksie postępowania administracyjnego.

– Niestety, często zdarza się brak odpowiedzi, odpowiedzi nie na temat albo odpowiedzi tylko częściowe. Na szczęście są też samorządy, które poważnie traktują głosy mieszkańców, jako cenny głos w debacie o sprawach publicznych – mówił Kokoszkiewicz. – Zachęcam obywateli, by korzystali z tych możliwości, bo dzięki takim oddolnym głosom władze samorządowe wtedy odczują, jakie są potrzeby i sugestie mieszkańców.

Plakat informujący o spotkaniu
Plakat informujący o spotkaniu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

W ramach działań udało się np. przekonać władze Szklarskiej Poręby do polepszenia transportu publicznego, magistrat w Wałbrzychu do stworzenia planu rowerowego, a Zawidów do stworzenia aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Dyskusja podczas spotkania dotyczyła również planowanej trasy tramwajowej na osiedle Ołtaszyn we Wrocławiu.

– Tramwaj był wielokrotnie obiecany, był w planach i zgodnie miał być nawet do 2022 roku, teraz czas, by go zrealizować – mówił Wojciech Sobieralski, jeden z uczestników wydarzenia.

Czytaj też: Wizyta w Rudawach Janowickich. Co z transportem, ochroną lasów i smogiem?


Fot. tytułowe: Autobus i pas rowerowy w Jeleniej Górze / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie