KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław Przedmieście Świdnickie

Wanda Rutkiewicz zdobywa… tramwaj wysokopodłogowy. By promować projekt nr 82 w WBO

Nagranie Akcji Miasto przedstawia wyprawę jednej z najwybitniejszych światowych himalaistek. Wanda Rutkiewicz, pierwsza Europejka która stanęła na Mount Evereście, zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników, tym razem wspinała się we Wrocławiu.

Na nagraniu z kroniki filmowej widzimy ją w towarzystwie dwójki innych wspinaczy. Wszyscy są ubrani w stroje wspinaczkowe, związani liną i podpierający się czekanami. Wspólnie byli na przystanku Arkady Capitol we Wrocławiu, gdzie wspinali się… do tramwaju.

To happening, który przygotowali przedstawiciele Akcji Miasto w ramach promocji projektu #82 w tegorocznym budżecie obywatelskim. To dlatego, że wsiadanie w tym miejscu do tramwaju oznacza wspinaczkę z poziomu jezdni, co dla wielu jest wyzwaniem lub wręcz barierą nie do pokonania.

Dzięki projektowi #82 może się to zmienić, bo zakłada on, że jezdnia zostanie wyniesiona.

Lider projektu, Michał Kucharczyk z Akcji Miasto i Rady Osiedla Przedmieście Świdnickie, tłumaczy jego sens: – To ważna inwestycja dla pasażerów i pieszych. Często widzę tam osoby starsze, które mają problemy z wejściem do tramwaju.

Czytaj też: Wrocławski Budżet Obywatelski dla transportu. W tym roku przystanki wiedeńskie [projekt nr 82], a co wcześniej?

Wanda Rutkiewicz i projekt nr 82 w WBO

Skąd pomysł na wsparcie od słynnej polskiej himalaistki? – Wanda Rutkiewicz jest moją bohaterką, jest też symbolem tego miasta. Szanuję ją za upór i dążenie do celu. Dziś właśnie tego wymaga wspinaczka do tramwaju. Wystarczy stanąć na chwilę na przystanku i zobaczyć, jaki to wysiłek dla wielu. To nie powinno tak wyglądać. – wyjaśnia Joanna Klima z Akcji Miasto.

– Ten projekt to długo wyczekiwana i kluczowa zmiana w centrum miasta. Będzie wygodniej dla pasażerów i bezpieczniej dla mieszkańców na rowerach. Już teraz zachęcamy mieszkańców do głosowania. Będzie można nas też spotkać na przystankach na ul. Świdnickiej, gdzie będziemy bezpośrednio przekonywać do zagłosowania na projekt #82 – dodaje Klima.

Czytaj też: Przystanki wiedeńskie w ul. Świdnickiej. Planowane od lat, teraz jest szansa w WBO [projekt nr 82]

Przystanki wiedeńskie. Skonsultowane z obywatelami

W 2016 r. w zorganizowanych przez magistrat konsultacjach społecznych  70 proc. ankietowanych uznało potrzebę ułatwień dla pasażerów tramwajów, a tylko 17 proc. osób było przeciwko tej inwestycji. Ankietowani zwracali uwagę na to, że w tym miejscu są problemy z wsiadaniem do tramwajów, zwłaszcza dotykały osoby starsze.

Ulica Świdnicka we Wrocławiu
Ulica Świdnicka we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Przy okazji miały powstać pasy rowerowe, które uzupełnić miały lukę w trasie między drogą przy ul. Powstańców Śląskich i przy ul. Świdnickiej w okolicach ul. Bożego Ciała (55 % mieszkańców poparło tę inicjatywę, 22 proc. głosów przeciwnych).

Czytaj też: Apel do mieszkańców Wrocławia: głosujcie na projekt nr 82 – przystanki wiedeńskie w ul. Świdnickiej


Fot tytułowe – Happening Akcji Miasto /AM


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie